Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είναι ειδική περίπτωση η παραπάνω αγορά. Γνωρίζω ότι μέχρι προ 5ετίας τα service γίνονταν από την αντιπροσωπεία. Δυστυχώς δε γνωρίζω για τις κεφαλές και τα μελάνια. Να κινηθώ εκ του ασφαλούς στα 800 €; Το κόστος των κεφαλών ανέρχεται περίπου στα 200 € η μία αν θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

700-800 ευρώ νομίζω είναι καλά.

 

Από εκεί και πέρα διερεύνησε (αν μπορείς) κατά πόσο χρειάζεται άμεση αλλαγή κεφαλών γιατί αν ισχύουν οι τιμές που λες το κόστος συντήρησης θα ανέβει σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι κεφαλές σου είναι αυτές; (σου δίνω link για το μαύρο)

http://www.plaisio.gr/melani-toner/analosima/melani/HP-Printhead-80-Black-C4820A.htm

 

Πολύ ακριβές τις βρίσκω, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι κεφαλές πρέπει να αλλάζονται κάθε 3-5 χρόνια, ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, κεφαλες βρισκει και βαζει και ιμιτασιον..... αλλα 8-9 κατοσταρικα και να μην εισαι σιγουρος αν θα σε βγαλει καιρο? Αν εχεις αποκλειει την αγορα καινουριου, διερευνησε αν υπαρχει δυνατοτητα να αγορασεις το μηχανημα πληρωνοντας ενα ποσο μπροστα, και το υπολοιπο μετα απο καποιους μηνες εφοσον δεν σου βγαλει προβλημα... 

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά. Δεν θα αγόραζα καινούριο ούτως ή άλλως, απλά προέκυψε η παραπάνω πώληση. Κατά πάσα πιθανότητα θα τον αγοράσω και ελπίζω να μην ανεβεί σημαντικά το κόστος. Ο προηγούμενος κάτοχος ήταν ιδιαίτερα τυπικός με το service και τα ανταλλακτικά. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά απο χρόνων χρήση του canon ipf700, έφτασε η ώρα αλλαγής.

για την ιστορία και μονο  ο canon  ειναι εδω και 1 χρόνο περίπου off, η κ@λ@ αντιπροσωπεία για να βρει τι φταίει ζητάει τα μαλλιά της κεφαλής μου και δεν τους τα δίνω...(μου ζήτησαν να αγοράσω τα μελάνια που θα χρησιμοποιούσαν για να βρουν τι φταίει...)

οπότε το πιο πιθανόν είναι να τον βγάλω προς πώληση σε κομματια, ή και ολόκληρο για ανταλλακτικα.

βρήκα να αγοράσω εναν hp 500c+ προς 450€ σε αριστη κατάσταση...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ...

Σύμφωνα με τα λεχθέντα του ΤΕΕ η δοκιμαστική περίοδος με ταυτόχρονη έντυπη υποβολή των σχεδίων θα είναι μόνο 1 μήνα ...

Μετά για τις εκτυπώσεις που θα χρειάζονται και τη συχνότητά τους δεν θα συμφέρει η συντήρηση plotter ... παροχή υπηρεσιών πλέον ... ή "συνεργατικοί" plottet ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι ήρθε η ώρα να μεταπηδήσω από τον HP430 ο οποίος τύπωσε αμέτρητα χιλιόμετρα σε κάτι πιο σύγχρονο και μάλιστα έγχρωμο.

Ο 430 τυπώνει καλά σε Α1 αλλά μου βγάζει το λάδι όταν πρέπει να τυπώσω σε Α0. (Βέβαια έχει μικρή μνήμη παρά την αναβάθμιση αλλά και την επιλογή για χρήση της μνήμης του υπολογιστή και γενικά αργεί πολύ).

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από HP και ίσως λίγο επιφυλακτικός σε Canon.

Θα ήθελα κάτι το οποίο να είναι οικονομικό στη χρήση, και για χρήση τεχνικού γραφείου, μέγεθος Α0.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι, ειδικά μετά από δική σας εμπειρία, παρακαλώ καταθέστε το εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Eχω τον ΗΡ 510 42" που δε ξέρω πόσο καλύτερος ειναι απ'τον δικό σου για να σου πώ την αλήθεια.

 

Εχω να πω ομως πως είναι πολύ οικονομικός, 120ε τα μελάνια πανω κάτω. Ποιότητα συμπαθητική κρίνοντας απ'τις τυπωμένες φωτο στα τοπογραφικά, δεν είναι πάλι ιδιαίτερα γρήγορος στα Α0, αλλά σε draft σώζεται η κατάσταση.

 

Το μονο μου παράπονο πως κόβει χαρτί οταν τον ξεκινας, για τα κλασσικα τεστς εκκινησης και σε διαφορα αλλα παρόμοια. Βεβαια, να χαμε να λέγαμε, δν ειναι κάνα τρελό κόστος το χαρτί.

 

Εχω τυπώσει μέχρι τώρα σιγουρα 10 (μη πω και παραπάνω) ρολά Α1/Α0 και εχω αλλάξει μια φορά το μαύρο μελάνι και είναι στα τελειώματα τα υπόλοιπα.

 

Υ.Γ. όταν τον αγόρασα, σκεφτόμουν για canon επίσης, αλλα αυτο το πακέτο μελανοκεφαλή δε μου κάθεται καλά. Μεγάλο το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με canon δεν εχω παραπονο.

Η ποιοτητα ακομα και σε draft ειναι μια χαρα.

Αν παλι θες να ειναι σουπερ, το ρυθμιζεις αναλογα, αλλα προφανως με πολυ μεγαλυτερη καταναλωση.

Απο ταχυτητα δεν το συζητω. Θεωρουνται απο τους γρηγοροτερους.

 

Επειδη ειχαν canon A1 και πηγα σε Α0, εχω να πω οτι τα καινουρια οικονομικοτερα μοντελα ειναι made in China και τα πλαστικα τους ειναι ψευτικα.

Το Α1 που ειχα ηταν made in Japan.

Οταν ανοιξα το καπακι για να βαλλω χαρτι στον Α0, αμεσως καταλαβα τι διαφορα.. τσιγαροχαρτο..

 

Τον Α0 τον εχω 2 χρονια, εχω αλλαξει 2 φορες μελανι (+αυτα που ειχε) και δεν εχω κανενα  προβλημα.... φτου φτου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.