Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει σε 3:

1. Μεταχειρισμένος HP 510 36" με επιπλέον κόστος όμως για κάρτα δικτύου (Επί της ουσίας αχρησιμοποίητος). Κόστος περίπου .1500€ (συζητήσιμη) + κάρτα δικτύου + μελανάκια

2. Καινούργιος HP 520 36". Κόστος περίπου 2.000€

3. Καινούργιος HP 730 36". Κόστος περίπου 2.500€

 

Για τον 510 έχω διαβάσει αρκετά εδώ και έχω καταλάβει ότι είναι οικονομικός στη χρήση.

Ο 520 υποθέτω ότι είναι μια βελτιωμένη έκδοση του 520.

Δεν γνωρίζω καθόλου για τον 730 και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που τον έχει.

Όποιος τον έχει δουλέψει είτε είναι δικός του είτε τον έχουν στην εταιρεία που δουλεύει θα ήθελα τη γνώμη του.

*** Πολύ θα ήθελα τον 830 που είναι και σκάνερ μαζί αλλά το κόστος εκτινάσεται στα 5.400€... ***

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον 510, πριν 4 χρόνια, που είχα ρωτήσει για την κάρτα δικτύου, έκανε γύρω στα 500 με 700 € αν θυμάμαι καλά, οπότε συνυπολόγισε και αυτά μέσα.

Τους άλλους δύο δεν έχει τύχει να τους χρησιμοποιήσω, ούτε να τους δω πως δουλεύουν, αλλά φαντάζομαι ότι ο πιο σύγχρονος θα είναι και καλύτερος, μη ξεχνάς ότι ο 510 είναι μηχάνημα περίπου δεκαετίας.

Βέβαια εδώ που τα λέμε τα παλιότερα μηχανήματα ήταν και περισσότερο "σκυλιά" σε σχέση με πιο νέα, που ήταν πιο ευαίσθητα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα τον 530 ή τον 730 ο 510 πιστεύω είναι πλέον πολύ παλιός, αν και εγώ από το '06 έχω τον 500 και ακόμα δουλεύει μία χαρά...

 

Για τον 510 και την κάρτα δικτύου μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη μέσω ebay με πολύ χαμηλή τιμή. Για τον δικό μου την είχα πάρει γύρω στα 30-40 ευρώ πριν 4-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

akius μήπως εννοείς τον 520? Δεν βρίσκω μοντέλο 530.

Επίσης βλέπω ότι στον 520 μπορείς να αλλάξεις τις κεφαλές μια μια με μικρό σχετικά κόστος (περίπου 170€ όλες μαζί) ενώ στον 730 οι κεφαλές είναι ένα ανταλλακτικό (κόστος περίπου 390€).

Γι αυτό ήθελα την άποψη κάποιων που έχουν χρησιμοποιήσει τα δύο αυτά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κάνει λάθος είναι ο 520 και όχι 0 530. Για τον 730 δεν ήξερα ότι υπάρχει μάλλον είναι καινούργιο μοντέλο.

 

Δυστυχώς από τα άνω μηχανήματα δεν έχω εμπειρία, με δεδομένο ότι τον δικό μου τον 500 δηλ. τον έχω 10+ χρόνια μάλλον θα είναι πολύ καλύτερα με παραπλήσιο ή και χαμηλότερο κόστος συντήρησης λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα παλιά μηχανήματα είναι ότι "σύντομα" δεν θα βρίσκεις μελάνια.

Θα αναγκαστείς να πας σε ιμιτασιον λύσεις κάποια στιγμή...

Εγώ πχ έχω τον HP Designjet 430 και πριν από λίγο καιρό καταργήθηκαν τα μελάνια του (HP 40)... Ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω μόλις τελειώσει το μελάνι που έχω πάνω...

Link to comment
Share on other sites

dimitrispi και εγώ τον 430 έχω και ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι έχουν καταργηθεί τα μελανάκια του. Πάντως σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αρκετά site που πουλάνε γνήσια τα hp 40. Πιθανότατα θα είναι από στοκ αλλά και πάλι πιστεύω ότι επειδή είναι στην αγορά πολύ καιρό το συγκεκριμένο μηχάνημα θα υπάρχουν και imitation μελανάκια για πολλά χρόνια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει σε 3:

1. Μεταχειρισμένος HP 510 36" με επιπλέον κόστος όμως για κάρτα δικτύου (Επί της ουσίας αχρησιμοποίητος). Κόστος περίπου .1500€ (συζητήσιμη) + κάρτα δικτύου + μελανάκια

 

 

Kαταρχήν τα λεφτά για τον 510 μτχ είναι πολλά. Εγώ τον είχα πάρει σε προσφορά (μη σου πω κι όλοι οι υπόλοιποι) 1850ε με το φπα.

 

Επίσης, γιατί σώνει και καλά κάρτα δικτύου; θα τυπώνουν πολλοί και θες να τον συνδέσεις σε ρούτερ;

 

Υ.Γ. οντως απο ebay που χα πάρει κι εγώ (και δε τη δούλεψα ποτέ) κανα 100ρικο πρεπει να χε μτχ.

Υ.Γ.2 δε θα το μετανιώσεις αν τον επιλέξεις σα φθηνή λύση. Για δουλειά μηχανικού, είναι οτι πρέπει και κοστίζει όσο πρέπει!

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός 500 και ενός 510.Τα μηχανήματα αυτά  έχουν τα εξής πλεονεκτήματα :

 

Είναι πολύ διαδεδομένα ( Κάποια στιγμή είχαν το 90% της αγοράς) και έχουν πουλήσει ΠΟΛΥ. Βρίσκεις παντού μελάνια.  

 

Σε γενικές γραμμές είναι σκυλιά, αν εξαιρέσεις το κλασικό θέμα με τον ιμάντα τους.

 

Είναι σχετικά απλά στην κατασκευή και λειτουργία τους.

 

Βρίσκεις εύκολα τεχνικούς για επισκευή συντήρηση κλπ

 

Τα  μειονεκτήματα τους είναι ότι είναι πολύ αργά στην εκτύπωση και η τεχνολογία τους είναι αρκετά παρωχημένη πλέον ( δεν ξέρω αν δουλεύουν σε pc με λειτουργικό 64 ΒΙΤ) . Το 510 έχει ελάχιστες διαφορές σε σχέση με το 500.

 

Τα λεφτά είναι όντως πολλά για τον 510 μεταχειρισμένο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύουν σε 64μπιτα... Σε 7ρια 64μπιτα τον εχω. Ούτε drivers ούτε τπτ. Τον βλέπουν μόνα τους.

 

Οτι ειναι αργός είναι. Αλλα σε draft ποιοτητα που τυπωνω τα πάντα (ούτε καν φαίνεται) ειναι σχετικά γρήγορος.

 

Αλλωστε δε καταλαβαίνω το λογο που ενας μηχανικος θελει υπεργρηγορο πλοττερ...Δεν ειμαστε τυπογραφεία! Αστο να τυπώνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.