Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Σταματαει για λιγο και μετα ξεκιναει παλι.

Το αφησες και δεν συνεχισε το σκανναρισμα?

 

Το κανει οταν ειναι μεγαλο το σχεδιο για να κανει buffer.

Αλλα το κανει για 2-3 δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμβαίνει το εξής: σταματάει το σκανάρισμα, μετά από περίπου 1 λεπτό βγάζει όλο το σχέδιο έξω και το αποθηκευμένο αρχείο είναι κομμένο.

Πράγματι κάτι τέτοιο είναι η αιτία (buffer).

Διάβασα στο troubleshooting ότι η αιτία είναι ο υπολογιστής που δέχεται το αρχείο ή ο δικτυακός σκληρός δίσκος δεν προλαβαίνουν να λάβουν τα δεδομένα.

Βέβαια με παραξενεύει κάπως γιατί όταν το σκανάρω στο usb και μάλιστα με τις μέγιστες ρυθμίσεις, το σκανάρει και μετά το περνάει στο usb και φαίνεται από έναν μετρητή επί τοις % ότι το είχε αποθηκεύει στο σκάνερ και το μεταφέρει μετά. Δεν θα μπορούσε να γίνει και αυτό με το δίκτυο? Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση, όπως π.χ. να χρησιμοποιείται η μνήμη του υπολογιστή για να κάνει spooling (πώς το λένε???)

Χρησιμοποιώ ethernet hub με ταχύτητα 10/100 mbps, ίσως είναι μικρή ταχύτητα και αυτό να φταίει. Στη συνέχεια έχω powerline, δηλαδή χρησιμοποιώ τα ηλεκτρικά καλώδια με ταχύτητα στο powerline να είναι στα 500mbps. Μετά θα ήθελα να το αποθηκεύω σε έναν δικτυακό σκληρό που έχω για backup. Έχω έναν κοινόχρηστο φάκελο και θα ήταν εξαιρετικά βολικό να αποθηκεύονται εκεί.

Στις εκτυπώσεις μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα.

terry εσύ πώς το έχεις συνδεδεμένο?

 

Επειδή δεν θέλω να μου χαλάσει καμιά κεφαλή λέω να τυπώνω κάθε εβδομάδα και ένα σχέδιο, ας είναι μια μικρή λωρίδα. Έχει κανείς κανένα τέτοιο σχέδιο σε βολική μορφή π.χ. pdf, το οποίο να χρησιμοποιεί ικανές ποσότητες από όλα τα χρώματα ώστε να μην χαλάσει η κεφαλή? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου.

Έχω τον Canon ipf750. Ποιο (ή ποια) μοντέλο σκάνερ είναι συμβατό με το πλότερ μου;

Όταν το είχα πάρει θυμάμαι πως η τιμή πακέτου (πλότερ - σκάνερ) ήταν απαγορευτική ,τώρα για σκέτο σκάνερ έχετε ιδέα που παίζουν οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να τηλεφωνήσεις σε αντιπρόσωπο. Κατά διαστήματα γίνονται προσφορές.

Προσωπικά αγόρασαν τον 770 με τον σκάνερ σε περίοδο προσφοράς και είμαι ΥΠΕΡευχαριστημένος για το μικρό χρονικό διάστημα που τον έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι θα το ψάξω και θα τηλεφωνήσω σε αντιπρόσωπο είναι βέβαιο ,απλά ήθελα να δω που κυμαίνεται τώρα η τιμή για σκέτο σκάνερ να χω μια ιδέα

Αν το έχει πάρει κάνεις σκέτο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

terry εσύ πώς το έχεις συνδεδεμένο?

 

Επειδή δεν θέλω να μου χαλάσει καμιά κεφαλή λέω να τυπώνω κάθε εβδομάδα και ένα σχέδιο, ας είναι μια μικρή λωρίδα. Έχει κανείς κανένα τέτοιο σχέδιο σε βολική μορφή π.χ. pdf, το οποίο να χρησιμοποιεί ικανές ποσότητες από όλα τα χρώματα ώστε να μην χαλάσει η κεφαλή? 

 

Εγω εχω συνδεσει το σκαννερ σε ΗΥ (με usb), ωστε να μπορει να δουλεψει με το λογισμικο που το συνοδευει.

Δεν εχει συνδεση ethernet το σκαννερ (το δικο μου τουλαχιστον)

Ο ΗΥ ειναι στο τοπικο δικτυο και αποθηκευω ολα τα αρχεια σε δικτυακο file server.

Ο κοινοχρηστος φακελος θα βολευε, αλλα προυποθετει να ειναι ανοικτος ο ΗΥ που ειναι αποθηκευμενα τα αρχεια, ωστε να ειναι προσβασιμα απο ολους τους ΗΥ.

 

Εγω απλα δεν κλεινω το πλοττερ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Σκέφτομαι να αγοράσω plotter A1 για χρήση CAD σε μηχανολογικά σχέδια όπου το μέγεθος αυτό είναι υπεραρκετό στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Είμαι μεταξύ αυτών των 3:

 

Canon IPF670

HP T120

HP T520

 

Το Τ120 είναι το πιο οικονομικό με το αρνητικό της χαμηλότερης ανάλυσης. Επειδή σχεδιάζω σε 3D CAD, στα σχέδιά μου συνήθως ενσωματώνονται και 3D έγχωμες εικόνες (isometric view) των εκάστοτε εξαρτημάτων/κατασκευών οπότε δεν ξέρω αν θα με καλύπτει η ανάλυση 1200x1200.

Έχω διαβάσει ότι τα Canon κάνουν πολύ καλύτερης ποιότητας εκτυπώσεις και πιο γρήγορες.

Βέβαια ο όγκος των σχεδίων που θα εκτυπώνω δε θα είναι τόσο μεγάλος ώστε να μπορώ να πω ότι με καθυστερει στη δουλειά μου η HP.

Μέχρι στιγμής από την έρευνα που έχω κάνει τα αρνητικά του Canon είναι ότι δεν έχει WiFi (σημαντικό) και δεν έχει tray για μεμονωμένες σελίδες.

Επίσης διαβάζω εδώ ότι οι κεφαλές έχουν ημερομηνία λήξης και είναι ακριβές.

Από την άλλη οι HP είναι πιο αργοί και έχουν πολύ μικρότερα μελάνια άρα λογικά το κόστος αλλαγής μελανιών θα είναι μεγαλύτερο. 

 

Τί θα μου προτείνατε με βάση την εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς κάνε μια εκτίμηση του πλήθους των εκτυπώσεων.

 

Αν θα τυπώνεις πολλές σελίδες τότε το plotter με τα οικονομικότερα μελάνια (κόστος ανά σελίδα, όχι κόστος ανά cartidge) είναι μονόδρομος.

 

 

Έχω Canon ipf750. Όντως υπάρχει θέμα με τις κεφαλές. Λέγεται ότι χαλάνε στα δύο χρόνια αλλά προσωπικά από το 2009 που τον έχω έχω αλλάξει μονο μια φορά κεφαλή, κόστισε γύρω στα 550€ αν θυμάμαι καλά. Πλέον κυκλοφορούν και tutorial πως να την επισκευάσεις μόνος σου αλλά δεν έχω ασχοληθεί να σου πω αν είναι αξιόπιστα.

 

Το καλό του canon είναι ότι έχει επιλογή να κόβει αυτόματα το χαρτι στο τέλος του σχεδίου, οπότε δεν δεσμεύσαι με τα φύλλα. Επίσης έχει επιλογή αυτόματης περιστροφής, οπότε έχοντας ένα μέγεθος ρολό τυπώνεις εύκολα και στο αμέσως μικρότερο μέγεθος. Π.χ αν έχεις ρολό Α0, με περιστροφή 90° τυπώνεις Α1.

 

Μου έχει τύχει να τυπώσω σε ρολό Α2 πολλές σειρές σχέδια που χωράγανε στο ύψος της Α4 αλλά θέλανε μήκος πάνω από Α1. Με το ρολό έκανα την δουλειά μου και γλίτωσα χρόνο σε κόψιμο και σε δίπλωμα.

 

Τα φύλλα σε περιορίζουν , για κάθε εκτύπωση θα πρέπει να καταναλώσεις ολόκληρο το φύλλο, έστω και αν τυπώσεις σε μικρό μέρος του.

 

Από την άλλη, αν είναι τελειομανής, τα φύλλα είναι μονόδρομος καθώς μόνο με φύλλα έχεις ακριβώς τις διαστάσεις που θέλεις (Α0, Α1). Τα ρολλά συνήθως είναι μερικά χιλιοστά μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό του canon είναι ότι έχει επιλογή να κόβει αυτόματα το χαρτι στο τέλος του σχεδίου, οπότε δεν δεσμεύσαι με τα φύλλα. Επίσης έχει επιλογή αυτόματης περιστροφής, οπότε έχοντας ένα μέγεθος ρολό τυπώνεις εύκολα και στο αμέσως μικρότερο μέγεθος. Π.χ αν έχεις ρολό Α0, με περιστροφή 90° τυπώνεις Α1.

 

Δηλαδή στα HP δεν γίνονται τα παραπάνω; Μου φαίνεται περίεργο.

Edited by TeoMV
Link to comment
Share on other sites

Όποιο παίρνει ρολό συνήθως έχει την επιλογή στον driver.

 

Είχα την εντύπωση ότι ο Τ120 ήταν σαν τον Τ110 που έπαιρνε μόνο σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.