Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

@θανος_

Δεν είμαι ειδικός για να προτείνω, αλλά έχουμε 5 χρόνια τον T520 της HP (36'') και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ... Πριν ένα μήνα πήραμε για το άλλο γραφείο και τον αντίστοιχο σε 24'' και μάλιστα χωρίς βάση σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ τιμή θεωρώ για κάποιον που κάνει ήπια χρήση όπως πολύ σωστά λες.

Πληροφοριακά Η κεφαλή έχει 230~240 ευρώ ΜΑΖΙ με ένα σετ μελάνια όμως, που έχει και μόνο του 140~150 ευρώ (η κεφαλή είχε ~180 προπολεμικά 😭) και απαιτείται αλλαγή ανά 3-4 σετ μελανιών

Να πω παράλληλα ότι πριν είχα XEROX τον οποίο έχω ακόμα σε πλήρη αχρηστία, καθώς η εταιρία αποφάσισε να σταματήσει την παραγωγή μελανιών και κεφαλών, οπότε και έγινε διακοσμητικό στοιχείο και εγώ παράλληλα αποφάσισα ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να ασχοληθώ με τα προιόντα αυτής της εταιρίας. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, εγώ έχω αγοράσει από πέρσι τον Designjet Τ630. Κάνω πολύ ελαφριά χρήση, οπότε ακόμα δεν έχω αντιληφθεί κάτι περίεργο, ούτε κάτι έχει πάει στραβά. Απλά δεν μου άρεσε που λείπει το πλαστικό καπάκι που καλύπτει το ρολό (σε ακριβότερο μοντέλο παρέχεται), όπως επίσης οι driver της εκτύπωσης που προσωπικά τους βρίσκω απαράδεκτους, (πχ. δεν μπορώ με τίποτα να σβήσω τα custom paper sizes, μου βγάζει paper mismatch μερικές φορές, τους λες τράβα από το ξεχωριστό tray για A3 και τραβάει από το ρολό, κλπ). 

Καλησπέρα Άκη, έχεις κατεβάσει το HPclick της HP;;; Μόνο με αυτό κατάφερα να εκτυπώσω σωστά και μάλιστα με δυνατότητες που ούτε καν υπάρχουν στον απλό driver (βλ. nesting)

Έχει διημιουργηθεί κάποιο θέμα με τα windows και τους drivers της HP και κάθε τόσο αλλάζουν ... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , και ξέρω ότι οι δικές σας είναι ειλικρινείς, χωρίς σκοπιμότητα. Ωστόσο μου προτείνετε κι εσείς HP, που μου πρότεινε και το κατάστημα, ενώ εγώ τηλεφώνησα να ζητήσω canon.  Κάνοντας γενικότερα μια έρευνα στο γνωστό site αναζήτησης , παρατηρώ το εξής. Αν αναζητήσεις κάποιο συγκεκριμένο πλοτερ, θα σου βγάλει κάποια μαγαζιά , τα 3-4 που θα δεις πρώτα, έχουν διαφορά ενός λεπτού του ευρω στη τιμή !!!!!  . δηλαδή την ίδια φθηνή τιμή , ενώ τα υπόλοιπα που πρέπει να πατήσεις pgdown να τα δεις , έχουν διαφορετικές και ψηλότερες τιμές…… Λοιπόν παιδιά εκει στα μαγαζιά, εγω δεν θα πάρω...  HP , εξ αιτίας σας, και χωρίς να έχω να πω τίποτα κακό και τίποτα καλό για την εταιρία, απλά δεν θα συμετάσχω σε αυτό το καραγκιοζιλίκι. Συγχωρήστε με, θέλω καμιά πρόταση εκτος hp, αν έχετε.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, ppanag said:

Καλησπέρα Άκη, έχεις κατεβάσει το HPclick της HP;;; Μόνο με αυτό κατάφερα να εκτυπώσω σωστά και μάλιστα με δυνατότητες που ούτε καν υπάρχουν στον απλό driver (βλ. nesting)

Καλησπέρα, ομολογώ ότι δεν γνώριζα την υπαρξή αυτού του HPclick, αν είναι θα το δοκιμάσω και σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πως καταφέρανε και βγάλανε τόσο χάλια driver για εκτύπωση.

21 λεπτά πριν, θανος_ said:

Λοιπόν παιδιά εκει στα μαγαζιά, εγω δεν θα πάρω...  HP , εξ αιτίας σας, και χωρίς να έχω να πω τίποτα κακό και τίποτα καλό για την εταιρία, απλά δεν θα συμετάσχω σε αυτό το καραγκιοζιλίκι.

Συνάδελφε νομίζω κάπου παρεξήγησες, ούτε εγώ ούτε ο συν/φος @ppanag είμαστε...dealers της HP και πάμε να προμοτάρουμε την εταιρία από εδώ μέσα, απλά έτυχε και οι 2 να είμαστε κάτοχοι plotter της συγκεκριμένης εταιρίας. Αν θες δες και τα Epson, έχει και αυτή παράδοση στην εκτύπωση αλλά γενικά ψάξτο καλά πριν αγοράσεις μην βρεθείς προ...δυσάρεστων διαπιστώσεων μετά την αγορά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

 

Συνάδελφε νομίζω κάπου παρεξήγησες, ούτε εγώ ούτε ο συν/φος @ppanag είμαστε...dealers της HP και πάμε να προμοτάρουμε την εταιρία από εδώ μέσα, απλά έτυχε και οι 2 να είμαστε κάτοχοι plotter της συγκεκριμένης εταιρίας. Αν θες δες και τα Epson, έχει και αυτή παράδοση στην εκτύπωση αλλά γενικά ψάξτο καλά πριν αγοράσεις μην βρεθείς προ...δυσάρεστων διαπιστώσεων μετά την αγορά!

Συνάδελφε, ουδέποτε υπαινίχθηκα, ότι είσαι dealer της HP. Απευθύνθηκα στα «μαγαζιά» και τους είπα δεν θα πάρω αυτό που προτείνετε.

Να επαναλάβω το στόρι. Αναζήτησα έναν συγκεκριμένο πλοτερ canon, απευθύνθηκα στο φθηνότερο μαγαζί που μου έβγαλε η αναζήτηση, κι ενώ θα προχωρούσα στην on line παραγγελία, διαβάζω ότι πρέπει να τηλεφωνήσω καλύτερα να δω αν είναι διαθέσιμο. Tηλεφωνώ και μου λένε μέχρι να δούμε αν είναι διαθέσιμο, να σε ενημερώσουμε ότι έχει προβλήματα, ενώ αυτό που σου προτείνουμε δεν έχει.  Ε αυτό κάποιος πρέπει να το ψάξει, όχι εγώ πάντως.  Εγώ ψάχνω για plotter, όχι hp.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, θανος_ said:

κάποια άλλη δεν έχει καθόλου κεφαλή

έτσι από περιέργεια, ποια είναι αυτή που δεν έχει καθόλου κεφαλή;

Link to comment
Share on other sites

Μου αντιπρότεινε δυο άλλες μάρκες που η μία δεν έχει καθόλου προβλήματα στη κεφαλή, και η άλλη που μπορεί να έχει αυτή κοστίζει τα μισά λεφτά. Αυτό εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, θανος_ said:

η μία δεν έχει καθόλου προβλήματα στη κεφαλή

ναι...έλεγα αν θυμάσαι την μάρκα που σου είπε πως δεν βγάζει πρόβλημα στην κεφαλή

Έχουμε καεί πολλοί από το κόστος αντικατάστασης...γιαυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.