Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Τις τιμές στις είπα στο πολύ περίπου, δεν ειχα ιδέα πόσο είχαν αλλάξει.

Αλλωστε μια φορά εχω αλλάξει μελάνια κι αυτά τα ειχα καβάτζα κάνα χρόνο στο συρτάρι.

Με μια πρόχειρη αναζήτησ βλέπω πως ειναι γύρω στα 45ε πανω κάτω τα μελάνια, 69ml (HP82, HP11 ειναι οι κεφαλές)

Δε πρόσεξες ομως, πως στον 520, μόνο το μαύρο ειναι 69ml+, ήτοι 80ml. Ενώ ολα τα χρώματα ειναι 29ml. Γι'αυτο ειναι και φθηνότερα.

Οπως και να εχει, ειναι μία η άλλη.

Κι γώ θα έπαιρνα τον καινουργιο, αν μου περίσσευαν τα 1450+φπα. Αλλιως μτχ τον 510 :) αν ειχε και τιμολογιο, δε, ακόμα καλύτερα.

Y.G. https://www.car.gr/parts/view/14067952/

 

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/4/2019 at 11:18 ΠΜ, Allobar said:

 

Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν ισχύει κάτι απο τα παραπάνω να μας ενημερώσει.. οι εποχές δεν προσφέρονται για περιττά έξοδα!!! :-)

 

Η ART είναι ο μεγαλύτερος επίσημος Dealer των Canon plotters στην Ελλάδα. Επομένως χρειάζεται και πρέπει να ενημερώσουμε τους μηχανικούς αυτού του Site για το τι ισχύει για τις κεφαλές και τα μελάνια των Canon Plotters.

ΚΕΦΑΛΕΣ
Κεφαλή
PF03 (παλιά μοντέλα Plotters). Διαπιστώθηκε ότι κρατούσε από 2,5 έως και 3,5 έτη, ανεξάρτητα από τον όγκο εκτυπώσεων.
Κεφαλή
PF04 (νεώτερα μοντέλα Plotters). Διαπιστώθηκε ότι κρατάει από 5,0 έως και 7,0 έτη, ανεξάρτητα από τον όγκο εκτυπώσεων.
Και στους δύο παραπάνω τύπους κεφαλών, υπήρχαν περιπτώσεις που έγινε αναγκαστική αλλαγή σε λιγότερο από το προβλεπόμενο διάστημα. ΔΙΟΤΙ: ο
plotter έμενε μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να τυπώσει με αποτέλεσμα να βουλώσουν οριστικά τα ακροφύσια από ξεραμένο μελάνι.

ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΚΕΦΑΛΕΣ CANON
Οι κεφαλές
Canon διαθέτουν επιπλέον εφεδρικά ακροφύσια εκτός από αυτά που χρειάζονται για να τυπώσουν. Όταν βουλώσουν κάποια από τα κανονικά, τότε το σύστημα το αναγνωρίζει και σταδιακά τα αντικαθιστά με τα εφεδρικά. Όταν τελειώσουν όλα τα εφεδρικά τότε η κεφαλή δεν μπορεί να ανταποκριθεί σωστά και χρειάζεται αλλαγή.

Για να παρατείνουμε στο μέγιστο δυνατό τη ζωή της κεφαλής, χρειάζεται να μην αφήνουμε το plotter για μεγάλα διαστήματα χωρίς να τυπώσει. Είναι καλό να τυπώνουμε τουλάχιστον ένα σχέδιο κάθε εβδομάδα.

ΒΑΣΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΚΕΦΑΛΛΩΝ CANON – Οικονομία Μελανιού.
Όλες οι κεφαλές
Canon έχουν φυσική (πραγματική) ανάλυση εκτύπωσης 2.400x1.200 dpi. Αυτό σημαίνει ότι σε εκτύπωση FastEconomy ή Draft) τυπώνουν με τόσο υψηλή ανάλυση ώστε το σχέδιο είναι απόλυτα αξιοπρεπές για πολεοδομία ή εργοτάξιο. Οστόσο σε αυτή την κατάσταση καταναλώνουν λιγότερο μελάνι (-20%) με αποτέλεσμα να γίνεται αντίστοιχη οικονομία. Παράλληλα τυπώνουν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα.

Σήμερα οι κεφαλές Canon έχουν επίσημη εγγύηση Ένα Έτος.

Στη διάθεσή σας για κάθε άλλη πληροφορία.

Π. Χατζηιωάννου
ART - Architectural Technology
Πλ. Βικτωρίας 7, Αθήνα 104 34
210-8228568
www.art-cad.gr

Edited by TakisCh
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και με ενδιαφέρει η προμήθεια ενός πλοτερ μεγέθους Α0, για το νέο μου γραφείο. Μπορεί κάποιος-α να μου κάνει κάποιες συστήσει ή προτάσεις;

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα.

Ηθελα αν υπαρχει προσφατη εμπειρια και γνωμες απο συναδέλφους σχετικα με Plotter (ισως συνδυαστικά και με Scanner) των εταιριών Hp και Canon.

Ενδιαφερομαι να κοιταξω για καινουργιο Plotter με 60αρι ρολο (ισως κ με Scanner) και είμαι αναμεσα στις 2 παραπανω εταιρείες. 

Διαβασα αρκετά σχολια περι της συχνοτητας βλαβων κεφαλης, κόστους ανταλλακτικών κ αναλωσιμων και ποιοτητας υλικων κ θα ηθελα μια επικαιροποίημενη εικονα των παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα γνώμες και κατα πόσο είναι ευχαριστημένοι συνάδελφοι απο

 

Canon TM 200 MFP L24ei

Hp T520

 

ή για 90αρι χαρτί

 

Canon TM 300 MFP L36ei

HP T830

 

Μου έχει εγκριθεί κάποιο ποσό για αγορά εξοπλισμού μέσω ΕΣΠΑ,

οπότε αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το κόστος, η συντήρηση κλπ

μετά την αγορά του εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/3/2019 at 10:42 ΠΜ, antonisl said:

Καλήμερα

panosf η μόνη περίπτωση να γλυτώσει κάποιος από το μπλοκάρισμα της κεφαλής στους canon είναι να καταφέρει downgrade στο λογισμικό του ploter. Αφού κάνεις την υποβάθμιση λογισμικού αγοράζεις μια καινούργια και την έχεις για ΠΑΝΤΑ ... μέχρι να λιώσει πιστέψτε με θα τυπώνει. Έχω πληρώσει 4 κεφαλές μέχρι να μάθω.

Ποιος μπορεί να μας κατατοπίσει πως γίνεται αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

xaris8080

έχω τον Τ520 90αρι της Hp από τον Δεκέμβριο του 2014 !!! ... είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν έχει γίνει ποτέ service και την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα κεφαλή για πρώτη φορά !!!! Κόστος κεφαλής 185 ευρώ μαζί με 1 σε μελάνια starter kit.... δηλαδή αν αφαιρέσουμε το κόστος των μελανιών, η κεφαλή στοίχισε 80 ευρώ.....

Νομίζω όμως ότι έχει παλιώσει κάπως το συγκεκριμένο.....

Παλιότερα είχα τον xerox 2260ij .... λίγα λόγια για το service και την υποστήριξη:  αποφάσισα ότι δεν θα ξαναπάρω ποτέ ξανά κανένα xerox μηχάνημα ... 

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το downgrade του canon.

Έχω και εγώ πρόβλημα με τον ipf750. Αλλάζω κεφαλή κάθε 4 χρόνια αλλά πλέον καθώς όλα γίνονται ηλεκτρονικά θέλω απλά να τυπώνω για προεπισκόπηση, και να μην τυπώνει τέλεια δεν με πειράζει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα!

 

Ηθελα καποια αποψη αν υπαρχει για τους πλοτερ της Epson.

Μου προτειναν συγκεκριμενα τον Epson SC T3100m που ειναι παραλληλα και σκανερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.