Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Έχω και εγώ το ipf610. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το plooter (ποιότητα, ταχύτητα, οικονομία). Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να συνεχίσω να είμαι ευχαριστημένος. Έχω το μηχάνημα περίπου ένα χρόνο έχω τυπώσει περίπου 22 ρολό x 50m και έχω χαλάσει εκτός από τα αρχικά μελάνια σχεδόν άλλες δύο σειρές, τον τελευταίο καιρό μου έβγαλε μήνυμα ότι θέλει καθάρισμα η κεφαλή (δεν υπήρχε εμφανές πρόβλημα στην εκτύπωση (τυπώνω σχέδια με αρκετό χρώμα και θα φαινόταν). Έκανα τον μικρό καθαρισμό (Α) και του πέρασε. Μετά από μια μέρα ξανά τα ίδια. Του κάνω το (Β) αυτή την φορά. Εκτός από το ότι μου ξέσκισε τα μελάνια, η χαρά μου κράτησε καμία εβδομάδα. Ξανακάνω τον Α τύπο καθαρισμού (λυπήθηκα να μελάνια μόλις τα είχα αλλάξει) τίποτα, το επανέλαβα 5 -6 φορές τίποτα. Συνεχώς το ίδιο σπαστικό μήνυμα για καθαρισμό κεφαλής (χωρείς όμως φανερό πρόβλημα στην εκτύπωση). Άρχισε να παρουσιάζει πρόβλημα το maintenance cartridge (πήγε στο 20%). Με πληροφορούν εντωμεταξύ ότι κακός κάνω τόσες φορές τον Α καθαρισμό (όντως ήταν βλακεία μου τελικά) και ότι θα έπρεπε να κάνω τον Β (μακρύς καθαρισμός). Σκέφτομαι αφού πρέπει ,, και το κάνω.. Το αποτέλεσμα ??? γεμίζει το maintenance cartridge, το αλλάζω (50ντα και κάτι ) αδειάζουν κάποια μελάνια (έχω χάσει τον λογαριασμό χωρείς να έχω τυπώσει σχεδόν τίποτα). Του βάζω καινούργια. Και τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμη. Μόλις κάνω να αρχίσω εκτυπώσεις αντικρίζω ….α) ένα πιο απειλητικό μήνυμα πριν από κάθε εκτύπωση για καθαρισμό – αντικατάσταση κεφαλής (αν δεν σηκωθείς να το βάλεις online δεν συνεχίζει όπως έκανε τις πρώτες φορές) β) κενά στην εκτύπωση (ελαττωματική σχεδίαση δηλαδή) αν δεν το βάλεις στα 1200 dpi. γ) και φαρμακερό: μαθαίνω ότι η κεφαλή εκτύπωσης κάνει μια 500αρα ευρώ.

Ακούω Γνώμες.

Έχω τυπώσει τόσο πολλά σχέδια (660 τ.μ.) ??? ή τόσο βαριά (δύο σετ μελανιών 130αρια + τα 90αρια) ??? που να δικαιολογείτε αντικατάσταση κεφαλής? ??

 

Τελικά βρήκες άκρη τι φταίει? Σκεφτόμουν κι εγώ γι αυτό το μηχάνημα αλλά με το που σε άκουσα άρχισαν οι αμφιβολίες. Η κασέτα φύλλων Α2-Α3-Α4 που έχει και η ταχύτητα του με είχαν δελεάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά βρήκες άκρη τι φταίει? Σκεφτόμουν κι εγώ γι αυτό το μηχάνημα αλλά με το που σε άκουσα άρχισαν οι αμφιβολίες. Η κασέτα φύλλων Α2-Α3-Α4 που έχει και η ταχύτητα του με είχαν δελεάσει.

 

Το μηχάνημα είναι φοβερό όπως έχουν πει και άλλοι, και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσεις τα τελευταία γεγονότα που με απογοήτευσαν κάπως. Θα ήμουν πολύ πιο απογοητευμένος αν άκουγα ότι και άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Λογικά απλά είμαι άτυχος και έπεσα στην περίπτωση. Δεν έχω καταλήξει στο τι φταίει και αν δεν μου απαντήσει ο συνάδελφος «ikarnaris» θα μείνω με την αμφιβολία και με την περιέργεια πώς λύθηκε το πρόβλημα με μηδενικό κόστος. ΔΕΝ ΕΧΩ μετανιώσει "ακόμη" για την επιλογή μου., υπάρχει όμως και ένα αλλά.

Link to comment
Share on other sites

...και αν δεν μου απαντήσει ο συνάδελφος «ikarnaris» θα μείνω με την αμφιβολία και με την περιέργεια πώς λύθηκε το πρόβλημα με μηδενικό κόστος. .

 

ikarnaris has spoken..(με πμ χθες βράδυ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει συγνώμη..Ευχαριστώ πολύ.

 

Μετά την απάντηση του συνάδελφου «ikarnaris» συμπληρώνω τα εξής:

δεν το ανέφερα από την αρχή γιατί δεν το είχα συνδυάσει και νόμιζα ότι αποτελεί ανεξάρτητο γεγονός το ότι μετά από μάγκωμα χαρτιού ξεκίνησαν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στον ΗΡ Τ610. Μπορεί ο Canon να υπερτερεί σε κάποια θέματα (μνήμη, ταχύτητα κλπ) όμως δε μπορούσα (και ακόμα δε μπορώ) να χωνέψω ότι ένα αναλώσιμο όπως η κεφαλή κοστίζει πάνω από το 10% περίπου της αξίας του plotter (ipf710)!

 

Επιπλέον μου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο να δεχτώ ότι στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες ΕΚΤΟΣ της Ελλάδας η εν λόγω κεφαλή έχει ένα χρόνο εγγύηση (http://www.canon-europe.com/Images/LFP%20Print%20Head%20Warranty_200907_tcm13-466612.pdf)

 

Μετά από μερικές εκτυπώσεις θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

..ναι αλλά όπως προανέφερα, προσωπικά (art-cad, canon) μου αλλάξανε την κεφαλή χωρίς να πληρώσω! Βέβαια το πρόβλημα προέκυψε σχεδόν με την αγορά, αλλά έχω την εντύπωση ότι και αργότερα -μέσα στο χρόνο- να συνέβαινε, ενδεχομένως να μην πλήρωνα

Link to comment
Share on other sites

....ενδεχομένως να μην πλήρωνα

 

Το πρόβλημα είναι ότι ενδεχομένως δε θα πλήρωνες. Εάν υπήρχε όμως επίσημη εγγύηση και στην Ελλάδα θα ήταν βέβαιο ότι δε θα πλήρωνες.

 

Επίσημα δηλώνουν ότι η κεφαλή ΔΕΝ έχει εγγύηση.

 

Πρέπει βεβαίως να σημειώσω ότι και η ιστορία με τις διάφορες τιμές που ακούγονται με την περίφημη κεφαλή να έχει 500ευρώ, 400 μετά το Πάσχα και στη συνέχεια 300 κοκ........ μου δημιουργεί σοβαρά ερωτηματικά.

 

Τελικά πιο είναι το σημερινό τιμολόγιο και σε τι ποσοστό της αξίας του plotter αντιστοιχεί.

 

Για το τι θα ισχύει μετά από ένα, δύο ή εκατό μήνες δεν υπάρχει καμία δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οσοι εχετε canon ipf 605/610 για πειτε γνωμες...Εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ....Απλα εχει περασει καιρος..να δουμε τι εγινε με τις κεφαλες...(παντως ακομα 500Ε κανουν)...Με τη διαρκεια του μελανιου ειστε ευχαριστημενοι??? Για δωστε ενδεικτκη διαρκεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.