Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα σήμερα το hp designjet 111.

Προς στιγμή εκτύπωσα ότι βλακεία μου ήρθε για δοκιμή. Καλός είναι.

 

επειδή τον έχω λίγο μακριά και έχω δύο υπολογιστές για σχέδιο στο γραφείο μου θέλω να ρωτήσω (για να μην γεμίζω καλώδια)

έχει δοκιμάσει κανείς Print Server με Ethernet (έχω δει D-LINK DPR-1020 PRINTSERVER ή TP-Link TL-WPS510U Wireless Print Server G)

 

Τραγικά αργή κατάσταση τα print servers. Αν δεν έχει ethernet το plotter Θα τον συνέδεα στον ενα υπολογιστή και θα τύπωνα κοινόχρηστα κρατωντας το ένα pc μόνιμα αναμένο με τη συσκευή πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις μοντέλο δεκαετίας που αποσύρθηκε ήδη απο την αγορά, μην πας στον H-P 500. Εξάλου είναι παλιάς τεχνολογίας, αργός και δεν τυπώνει φωτογραφίες.

Αν έχετε πρόβλημα με την Intersys, μιλήστε με την ART που έχει και αυτή Canon.

 

για τον HP-500

έχει αποσυρθεί από την αγορά?

οι διαθέσιμοι μήπως είναι το στόκ?

γιατί λες ότι δεν τυπώνει φωτογραφίες?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

 

Τραγικά αργή κατάσταση τα print servers. Αν δεν έχει ethernet το plotter Θα τον συνέδεα στον ενα υπολογιστή και θα τύπωνα κοινόχρηστα κρατωντας το ένα pc μόνιμα αναμένο με τη συσκευή πάνω.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αυτό πίστευα και εγώ για αυτό ρώτησα

μήπως αλλάξαν οι ταχύτητες.

Θα πάρω ένα δεκάμετρο καλώδιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εκτυπώσεις δεν θα μειωθούν.

 

Προς το παρόν θα συνεχίσουμε την υποβολή εντύπων μελετών, τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθεί το ηλεκτρονικό σύστημα.

 

Οι εκτυπώσεις για το εργοτάξιο πάντα θα υπάρχουν.

 

Οι εκτυπώσεις για τις υπηρεσίες ενδεχομένως να αυξηθούν μέχρι την ολοκλήρωση του ηλεκτρονικού συστήματος, καθώς θα πρέπει να ενημερώνουμε τον φάκελο για τυχόν αλλαγές ώστε να μην εκτεθούμε στον έλεγχο δόμησης.

 

Σχετικά με τα φωτογραφικά plotter, αν τυπώνετε συχνά φωτογραφίες καλό είναι να υποστηρίζει αλλαγή μελανιού στην μέση της εκτύπωσης.

 

Όταν λένε ότι ένα μελάνι μπορεί να τυπώσει π.χ. 30.000 σελίδες εννοεί τυπικές σελίδες, δηλαδή 30.000 σελίδες Α4 με 5% κάλυψη με μελάνι.

 

Αν τυπώνετε φωτογραφίες/αφίσες σε Α0, τότε μπορείτε να τυπώσετε μέγιστο (με 100% κάλυψη από κάποιο χρώμα) λιγότερες από 94 σελίδες.

Αν στην τελευταία σελίδα τελειώσει το μελάνι και το plotter δεν υποστηρίζει την αλλαγή εν θερμώ, τότε χάνετε το αντίστοιχο χαρτί, μελάνι και χρόνο εκτύπωσης. Αν είναι σημαντικό ή όχι εσείς το κρίνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπαρχει ολοκληρο θεμα για τον συγκεκριμενο.

Χρησιμοποιησε την αναζητηση.

 

Επισης συμπληρωσε την ειδικοτητα σου στο προφιλ σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συναδελφοι εφτασε η ωρα για την αγορα plotter αφου ειναι απο τα βασικα μηχανηματα ενος τεχνικου γραφειου. οσο και να μην υπαρχουν πολλες δουλειες τωρα. αφου κοντα δεν εχουμε ουτε φωτοτυπαδικο με plotter για να εκτυπωσουμε.

λοιπον, αρχικα κοιταζα για το hp designjet 111 με ρολο αλλα μετα τα τηλεφωνα στις εταιρειες εμαθα οτι το μοντελο εχει εξαντληθει. ηταν σε καλη τιμη γιαυτο το κοιτουσα και ξεπουλησε κιολας.

ετσι αρχισα να κοιταζω το hp T120 που φαινεται πολυ καλο με κοστος περιπου 1050 με φπα χωρις βαση. η βαση περιπου 300 ευρω κανει. το μηχανημα εχει 4 μελανια με κοστος 60 ευρω για 130 ml το καθενα(βαζω τιμη για τα 130 για να κανω συγκριση με το canon που θα αναλυσω παρακατω). επισης το κιτ κεφαλης οπως λεει ειναι στα 130 ευρω(ισως να ειναι ενιαια κεφαλη και οχι μια για καθε μελανι οπως ειχα διαβασει για τα παλαιοτερα hp- αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει.).

το δευτερο μηχανημα που εξεταζω ειναι το canon ipf605 ειναι στα 1090 με φπα χωρις βαση.η βαση και αυτη περιπου στα 270 ευρω. εχει 6 μελανια με 60 ευρω για 130ml το καθενα. αρα στα μελανια φαινεται να ειναι πιο ακριβο. τωρα το μεγαλο θεμα της κεφαλης στα canon. η κεφαλη pf-03 κανει περιπου 350 με φπα. αρα εδω φαινεται οτι ειναι πολυ πιο ακριβη.

δεδομενου οτι για τα μελανια λογικα εχουνε την ιδια καταναλωση (σχεδον) εχουμε ιδιο κοστος. μπορει το canon να εχει δυο παραπανω αλλα θα συμμετεχουν και αυτα στην εκτυπωση αρα στο συνολο εχουμε ιδια καταναλωση .απλα αρχικα εχουμε μεγαλυτερο κοστος αλλα αυτα συμπεριλαμβανονται με την αρχικη αγορα του μηχανηματος.

αρα το θεμα ειναι με τις κεφαλες ή την ενιαια κεφαλη (που σιγουρα εχει το canon αλλα δεν ξερω για το hp).

καποιες ερωτησεις λοιπον:

1)καθε ποτε αλλαζει αυτη η κεφαλη εαν κανουμε σωστη χρηση δηλ να εκτυπωνουμε μια φορα τουλαχιστον την εβδομαδα για να μην ξεραινεται.αυτο το ερωτημα λυνεται μονο με προσωπικες εμπειριες ιδιατερα για τον canon που ειναι παλιο μοντελο και για τον hp ας πουν αυτοι που εχουν τα προηγουμενα μοντελα-λογικα δεν θα απεχει πολυ-.

2) επειδη ο canon ειναι παλιο μοντελο να το βαλω στα μειον σε σχεση με το καινουργιο hp? αφου οταν καταργηθει μετα απο 5 χρονια δεν εχω ανταλλακτικα εαν εχω ακουσει σωστα.

3)οταν τελειωσει η εγγυηση στην περιοχη μου επαρχια δεν εχουμε κανεναν αντιπροσωπο και service για hp αρα θα πρεπει να τον στελνω η να τον πηγαινω με το αμαξι μου στην αθηνα.αντιθετα για τον canon εχουμε μια εταιρεια που εμπορευεται και εχει συνεργασια με την γενικη αντιπροσωπο και νομιζω οτι αναλαμβανει και service.αρα λογικα δεν χρειαζεται να παω μακρια. ειναι μεγαλο πλεονεκτημα αυτο για το canon?

ευχαριστω για την οποιαδηποτε απαντηση-βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

επειδή πριν λίγο καιρό εφτιαξα επιτέλους το τεράστιο τεχνικό γραφείο (20μ2) και εκτός απο τον βασικό εξοπλισμό (pc, εκτυπωτές,fax κλπ) σε όλα τα άλλα μειονεκτώ, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον plotter για αγορά.

Θεωρώ οτι αφου θα κάνω την ¨επένδυση" ας την κάνω σωστή και ας πάρω με μέγεθος χαρτιού Α0 και οχι Α1.

Το μπάτζετ είναι μέχρι 1.700 - 2.000 ευρώ.

Μπορεί κάποις να με βοηθήσει?

thnks

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.