Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή για αυτά τα χρήματα είναι οι HP Designjet 520 ή 510 κάτι τέτοιο τελοσπάντων

 

εγώ προσωπικά έχω ένα hp designjet 110 plus nr

είναι Α1+ με ρολό

 

τον πήρα πριν 2 χρόνια περίπου από e-bay 200 ευρώ

η κάθε σειρά μελάνια ( 4 στο σύνολο) μου στοιχίζει 10 ευρώ (e-bay) και αρκούν για ένα χρόνο

κεφαλές ακόμα δεν χρειάστηκε

 

θεωρώ ότι είναι η καλύτερη κίνηση που έκανα ποτέ, μέχρι σήμερα δεν μου χρειάστηκε ποτέ Α0

αλλά και να μου χρειαστεί μια φορά το χρόνο κάπως πρέπει να ζήσουν και τα φωτοτυπάδικα

 

πριν αγοράσεις ρώτα το κόστος των αναλώσιμων ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (κεφαλές και μελάνια)

Edited by chrisven
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

!!! πήρες αυτο το ημι-γαϊδούρι απο ebay; τι μεταφορικά είχες;

 

Πάμφηνα τα μελάνια συνάδελφε μου φάινονται...Εχει 4 μελανοκεφαλές έτσι; οχι ξεχωριστα μελάνια-κεφαλές; Πρακτικα ειναι ενας μεγάλος inkjet εκτυπωτής...

 

Μια χαρά είναι πάντως, σκυλιά μαύρα για οικονομικές εκτυπώσεις.

 

Εγω τον 510 Α0+ που αγόρασα, τον πήρα με μόνο γνώμονα το κοστος αναλωσίμων. Και φυσικα την καλή εκπτωση που ειχε τότε...

Link to comment
Share on other sites

250 τελική τιμή με μεταφορικά από Αγγλία

είχε μέσα ρολό και τροφοδότες για φύλλα Α4-Α3-Α2-Α1

 

τα μελάνια (όχι original) τα παρήγγειλα και αυτά από e-bay 20 ευρώ για 2 σειρές

2 σειρές μελανιών (τυπώνω πολύ χρώμα όμως) κρατούν για πάαααρα πολύ

 

έχει ξεχωριστά μελάνια - κεφαλές

 

έχει κάνει απόσβεση από το πρώτο τρίμηνο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες να βάλω κι εγώ αφοβα μη οριτζιναλ μελάνια ε; Δε ξέρω, ψιλοαγχωνομαι...

 

Οπου να'ναι τελειώνουν ή θα λήξουν, ένα απ'τα 2 θα επέλθει 1ο. Απ'οτι θυμάμαι καμμιά 30ε το ένα πρέπει να εχει...Η έστω καπου εκεί.

 

Χρώμα κι εγώ τυπώνω, αλλα μη φανταστείς. Μερικες γραμμες τοπογραφικές. Βέβαια τρώνε καμποσο χρώμα, τα τμήματα χαρτών που βάζω σε κάποια τοπογραφικά.

 

Αν εχεις στάνταρ πωλητή που αγοράζεις τα μελάνια, δώσε ένα λινκ σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον για τον HP Designet 510 24" έχει χαρακτηριστικά ( Μέγεθος χαρτιου Α1, Μελάνια 4 και Μνήμη RAM 160), η μνήμη θα αρκεί για να εκτυπώνουμε σχέδια όπως διάγραμμα δόμησης και νεα τοπογραφικά που εμπεριέχουν στοιχεια 3D, φωτογραφίες κλπ?

 

Το κόστος είναι πειπου 900 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ως ερώτημα το θέτω και εγώ, αλλά μου φαίνεται λογικό, τι άλλο να μετράει η μνήμη RAM σε ενα πλόττερ?

Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως ακόμα και η μνήνη 160 είναι υπεραρκετή..

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει..

 

thnks

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η μνήμη του Plotter παίζει ρόλο στην περίπτωση που στείλεις μια εκτύπωση και κλείσεις το pc ώστε να αποθηκευτεί το αρχείο στο plotter. Σε αντίθετη περίπτωση, εάν αφήσεις και το pc ανοιχτό θα χρηστιμοποιεί την μνήμη του υπολογιστή. Φαντάζομαι, δεν γνωρίζω :)

 

chrisven, πραγματικά εξαιρετική η κίνηση σου...Οντως πάντως εάν έχεις κάποιο e-shop που πουλάει συμβατά μελάνια Plotter (Canon έχω εγώ), στείλε κανα link , τα αυθεντικά έχουν 60 Ε και παίρνει 6 (3 μαύρα και 3 έγχρωμα..) ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.