Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Δεν ξερω τι μεριδιο αγορας εχει η HP, αλλα δεν νομιζω να εχει το 90%.

 

Οι απλοι inkjet Α4, Α3, εχουν γελοιο κοστος (

Ειχα canon Α4, που κρατησε η κεφαλη του >10χρονια και με 2 χρονια στην κουτα του.

Τωρα εχω εναν Α3, σχεδον 2 χρονια, εχω αλλαξει ηδη τα μελανια πανω απο 6-7 φορες.

 

Ο 605, εβγαλε 5 χρονια, χωρις αλλαγη κεφαλης.

 

Ο 780, εχει κλεισει ηδη 2,5 χρονια.

 

Θεωρω οτι , η αντικατασταση της κεφαλης, δεν ειναι τοσο απαγορευτικη.

Το κοστος εκτυπωσης για economy mode ειναι ΓΕΛΟΙΟ.

Κυριολεκτικα το μελανι δεν τελειωνει με τιποτα.

Αρα στα 3-4-5 χρονια να δωσεις 350Ε για κεφαλη δεν τα θεωρω πολλα.

 

ΥΓ. Ξαναλεω οτι τα μηχανηματα βγαζουν τα λεφτα τους μονο οταν δουλευουν. Αν ειναι να δωσουμε 2500Ε για να plotter για να εκτυπωνουμε 10 σχεδια το μηνα, για να μην παμε στο φωτοτυπαδικο, δεν εχει νοημα. Απλα δε θα κανει ποτε αποσβεση το μηχανημα.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτοχος του IPF 755 canon εδώ και 6 χρόνια.

Παίρνει 6 μελάνια των 130ml έκαστο με κόστος 55€ περίπου το κάθε ένα, ανάλογα το μαγαζί που θα αγοράσεις.

Φοράει μία κεφαλή η οποία, δυστυχώς, χαλάει μια φορά κάθε 3 χρόνια, ασχέτως των εκτυπώσεων που έχεις κάνει. Άλλαξα μια το 2013 και τώρα θέλει ξανά.

Τυπώνει καλά το μαύρο με προβληματική κεφαλή αλλά στα χρώματα τα κάνει μαντάρα.

Κόστος αγοράς κεφαλής, τοποθέτησης κεφαλής και καθάρισμα plotter από επίσημο αντιπρόσωπο της canon περίπου 520€  (ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται)

Κόστος αγοράς κεφαλής από internet περίπου 380€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ

 

Γενικά, ευχαριστημένος ΑΛΛΑ σήμερα δεν θα αγόραζα plotter.

Θα ακολουθούσα πιστά αυτό που λέει ο terry αποπάνω...όπως και το προτείνω σε νεώτερους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω HP500 από το 2001 και δεν εχω αλλάξει ποτέ τίποτε , παρά κεφαλές (30€)  service station (γιατι γέμισε μελάνι) και ιμάντες.Ενα παλιο γραφείο που συνεργάζομαι εχει τον ίδιο 800 εδώ και 20 xρόνια και τυπώνει συνέχεια . 

Για inkjet  έχω εναν Α3 HP1220c 20ετίας και τυπώνει ακόμα ,  δεν τον χρησιμοποιώ γιατί εχω laser .

To μονο που μου λείπει από τους canon ειναι η  ποιοτητα στις φωτογραφίες , εκει ομως και αν κάνεις απόσβεση με τις online εκτυπώσεις που τις στέλνουν και στο χώρο σου.

Στους inkjet μόνο epson ecotank αξίζει και αυτό αμα τυπώνεις πολύ.

Τωρα για το φωτοτυπάδικο και την απόσβεση , εξαρταται ποσο κοντα ειναι , τι τιμές εχει και ποσο χρεωνεις την εργατοώρα σου   :smile:

Ασε που η ποιότητα στο γραμμικό σχέδιο των μηχανημάτων που έχουν τα περισσότερα φωτοτυπάδικα (xerox , utah , konica κλπ) ειναι χάλια, οσοι εχουν την τυχη να εχουν Ηp 750C   γελάνε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το φωτοτυπάδικο και την απόσβεση , εξαρταται ποσο κοντα ειναι , τι τιμές εχει και ποσο χρεωνεις την εργατοώρα σου   :smile:

Ασε που η ποιότητα στο γραμμικό σχέδιο των μηχανημάτων που έχουν τα περισσότερα φωτοτυπάδικα (xerox , utah , konica κλπ) ειναι χάλια, οσοι εχουν την τυχη να εχουν Ηp 750C   γελάνε.

 

 

 

Προφανως, εξαρταται απο πολλα.

Εγω με την ποιοτητα σε α/μ δεν ειχα ποτε προβλημα στα φωτοτυπαδικα.

 

Τα παλια μηχανηματα, ειναι πολυ ποιοτικοτερα, των νεων, made in China.

Oυσιαστικα, εσκεμμενο ειναι και αυτο, ωστε στα 5-10 χρονια να αλλαζεις μηχανημα.

Γι' αυτο λεω οτι πρεπει καποιος να τα βαλει κατω και να δει αν αξιζει τον κοπο να αγορασει plotter.

 

ΥΓ. Η ποιοτητα σε εκτυπωση φωτο, με canon, ειδικα αν χρησιμοποιησεις το καταλληλο χαρτι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ ipf750 επιβεβαιώνω τα παραπάνω:

Σε economy mode ( draft ) τα μελάνια όντως έχουν τον ατελείωτο. Αντίστοιχα , η ποιότητα εκτύπωσης είναι σαφώς ανώτερη από draft αντίστοιχου hp συναδέλφου. 

Κεφαλή ανά 3-4 χρόνια ανεξάρτητα χρήσης ( ημερομηνία λήξης σαν να λέμε...)  πεθαίνει...Κόστος αλλαγής για μένα την βρήκα κάπου 300 + ΦΠΑ.

Από ταχύτητα κλπ όλα καλά. 

Κι εγώ όμως, εάν ξεκινούσα τώρα, δεν θα έπαιρνα νέο plotter... Ειδικά με το είδος, τον αριθμό και το μέγεθος των σχεδίων που συντάσσω ως τοπογράφος, θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο παλιό plotter, ίσως και σε Α1 μέγεθος γιατί λίγα διαγράμματα δεν μπορώ να τα χωρέσω σε Α1 και ότι έξτρα θα χρειαζόμουν, ..φωτοτυπείο. 

Παρεμπιπτόντως, χαζεύοντας έπεσα πάνω σε αυτό, 

http://www.xe.gr/computers/plotters,canon%7Cad-293946506.html

Το σφάλμα που δείχνει ο τύπος, εάν θυμάμαι σωστά, είναι αυτό που βγαίνει όταν χρειάζεται αντικατάσταση η κεφαλή. 

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Αν πατε στις Αγγελιες του φορουμ, πραγματικα ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ολοκαινουρια plotter.

Αρκει να τσεκαρετε οτι η κεφαλη ειναι οκ!

 

ΥΓ. Μια φορα μου ειχε βγαλει ενδειξη ο 605, για την κεφαλη και δεν ηταν αυτη Δημητρη. Μετα απο 3-4, καθαρισμους κεφαλης, σταματησε η ενδειξη.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον HP T120 τί γνώμη έχετε? Εχει καλή τιμή για 60αρης και παίρνει και Α4 αν χρεαστεί καμια φορά έγχρωμη εκτύπωση (εχω μονοχρωμο laser)

Edited by parth
Link to comment
Share on other sites

Τον έχουμε στο γραφείο από Ιούλιο του 2014.

Έχω αλλάξει μία φορά μελάνια με χρήση σχετικά μικρή.

Ποιότητα εκτύπωσης καλή για draft.

Δεν έχει βγάλει προβλήματα, είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έφτασε ο κόμπος στο χτένι, πρέπει να αγοράσω νέο plotter (Α0)και μάλιστα θα πάω σε λύση και με scanner.

Σκέφτομαι τον HP T830 ή τον Canon 770 με το scanner L36.

Η διαφορά στην τιμή μεταξύ τους είναι μικρή και δεν θα αποτελέσει τον λόγο επιλογής.

 

Έχω τον HP Deskjet 430 ο οποίος έχει τυπώσει πραγματικά... χιλιόμετρα, σκυλί εντελώς και έτσι κλίνω προς HP.

Όπως έχω αναφέρει ξανά, δεν είχα την καλύτερη εμπειρία με εκτυπωτές Canon, αλλά αυτό ισχύει για μια 5ετία παλιότερα.

 

Σαν μοντέλα νομίζω ότι είναι και τα δύο λίγο πολύ της ίδιας χρονολογίας (2015 ή 2016).

 

Θα ήθελα τις απόψεις συναδέλφων που έχουν δουλέψει στους εν λόγω plotters και ακόμη καλύτερα αν κάποιος έχει δουλέψει και τα δύο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.