Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Θα ξαναγραψω, οτι με Canon δεν ειχα προβλημα.

Το συστημα με το scanner ειναι σουπερ.

Εχω ηδη σκανναρει πανω απο 1500 σχεδια.

 

Το scanner ως κατασκευη ειναι πολυ ποιοτικη (σχεδον ολο ειναι μεταλλικο).

Εγω εχω το L42.

 

Κατα διαστηματα η Canon βγαζει και προσφορες για τα μηχανηματα αυτα.

Βολευει πολυ και το συστημα με την οθονη αφης.

 

 

ΥΓ. Το HP T830 ειναι μαζι, σκαννερ-πλοττερ, στο ιδιο μηχανημα? Απο τις φωτο που βρηκα δεν μπορω να καταλαβω. Αν εχει το scanner χωριστο, αυτο ειναι της Contex. Πολυ ποιοτικα και αυτα!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι μαζί σε ένα μηχάνημα και δεν μπορεί να διαχωριστεί όπως στην canon. Απ' ότι μου είπαν επί της ουσίας είναι contex το σκάννερ.

Είναι σημαντικό ότι εξακολουθείς να μην έχεις πρόβλημα, γιατί έχει σημασία και η αξιοπιστία στο χρόνο.

 

Αυτό με την οθόνη αφής είναι το 785 νομίζω το οποίο δεν με ενδιαφέρει. Της HP νομίζω ότι έχει μια μικρή οθόνη αφής έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την οθόνη αφής είναι το 785 νομίζω το οποίο δεν με ενδιαφέρει.

 

 

Βγαζει διαφορα "συστηματα". (εγω εχω τον 780)

Σιγουρα βγαζει και τον 770 με την οθονη αφης.

Η οθονη ειναι απλα μια οθονη. Παλι πρεπει να συνδεθει σε ΗΥ, ωστε να δουλεψει το σκαννερ.

 

Εχε υποψη σου, οτι της canon τα σκαννερ δεν ειναι δικτυακα.

Εγω το εχω συνδεσει σε ΗΥ που ειναι συνδεδεμενος σε δικτυο, οποτε ολα τα σκανναρισμενα πανε σε κοινοχρηστο φακελο.

 

 

Το πακετο της ΗΡ δε μαρεσει που ειναι "πακετο" σε ενα μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ασφαλως.

Δεν εχει καμια "συνδεση" με τον πλοττερ. Η μονη συνδεση που εχει πλοττερ και σκαννερ, ειναι μεσω του ΗΥ, ωστε να μπορεις να βγαζεις αντιγραφα (δουλευει ως φωτοτυπικο)

Εκτος τη βαση που βλεπεις (πανω σκαννερ κατω πλοττερ), στη συσκευασια υπηρχε και ενα εξτρα εξαρτημα (ποδια με ροδακια), ωστε το σκαννερ να ειναι εντελως αυτονομο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι διαφορά μπορεί να έχει το L42 με το L36 αλλά ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι όχι δεν δουλεύει μόνο του το scanner. Χρειάζεται απαραίτητα τον plotter. Το scanner που δουλεύει μόνο του είναι το M40, το οποίο βέβαια από μόνο του κάνει 4-5.000€...(η τιμή από το skroutz).

Επίσης δεν έχει δική του βάση το scanner.

Τώρα δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ίσως λόγω διαφορετικού μεγέθους υπάρχει αυτή η διαφορά, ή μπορεί παλιά να υπήρχε η δυνατότητα και σήμερα όχι, ή μπορεί να έκανε λάθος ο αντιπρόσωπος που δεν το πιστεύω.

 

Αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει το scanner L36 ας μα ας πει αν δουλεύει μεμονωμένα ή όχι.

 

terry, σε εσένα δηλαδή υπάρχουν δύο καλώδια τροφοδοσίας?

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπαρχουν 2 καλωδια τροφοδοσιας. Ειναι 2 ξεχωριστα μηχανηματα. Η οποια "συνδεση" γινεται μονο απο το λογισμικο στον ΗΥ, στον οποιο συνδεοναι πλοττερ και σκαννερ.

Η μονη ουσιαστικη "συνδεση", ειναι για την παραγωγη αντιγραφων.

Διαφορετικα το σκαννερ απλα σκανναρει και ο πλοττερ απλα εκτυπωνει.

 

99% σου ελεγε μπουρδες ο αντιπροσωπος.

 

Αφου και το L36 πωλειται και μονο του.

 

Κανε ενα τηλεφωνο στην Intersys. Αυτοι ειναι οι αντιπροσωποι στην Ελλαδα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το SC42 και όχι το L42?

Πήραν στην Intersys και δεν ξέρανε, θέλανε να με συνδέσουν με αντιπρόσωπο.

Ο αντιπρόσωπος που μιλάω λέει ότι δεν το έχει δοκιμάσει αλλά στο μάνουαλ λέει ότι δεν γίνεται και μάλιστα τον ψάχνει τον σκάννερ όταν κάνει εγκατάσταση.

Δεν έχει δοκιμάσει να αποσυνδέσει τον πλόττερ και να σκαννάρει.

Πάντως προς τα εκεί κλίνω, για Canon δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το L42 πρεπει να εχω που ειναι πακετο με το M40.

 

Το δοκιμασα.

Με κλειστο τον πλοττερ, δεν ανοιγει το προγραμμα που διαχειριζεται τα μηχανηματα. :sad:

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν αυτο.

Ισως επειδη η τιμη του πακετου ειναι αρκετα χαμηλοτερη σε σχεση με την αγορα των μηχανηματων χωριστα και δεν ηθελαν να αγοραζονται μαζι και να πωλουνται χωριστα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση σε όσους έχουν canon plotter και scanner. Τελικά αγόρασα τον ipf770 και το scanner L36. Ευχαριστημένος απο ποιότητα και ταχύτητα. Όμως, προσπαθώ να σκαναρω ενα τριανταρι σχέδιο, με μήκος περίπου 1,00μ,αλλά σταματάει το σκανάρισμα περίπου στα μισά. Τι λάθος κάνω;

Επιλέγω auto στις διαστάσεις και το σχέδιο το βάζω ώστε να περνάει το 30αεί όρθιο, άλλωστε ίσως να μην χωράει ξαπλωτό.

Γιατί σταματάει και πώς το διορθώνω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.