Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

rouho, μετά από προβλήματα στεγνώματος με παλιότερους plotter, εφαρμόζω την εξής τακτική: όταν δεν έχω πολλές εκτυπώσεις, τυπώνω ένα μικρό έγχρωμο σχέδιο κάθε Δευτέρα. Μετά από αυτό, δεν είχα ποτέ προβλήματα στεγνώματος.

 

Ο Canon έχει ένα σύστημα, που όταν τον αφήνεις σε stand-by ανοίγει μόνος του και κάνει κάτι σαν καθάρισμα κεφαλών, όπως μου είπαν από την Art που τον πήρα και εγώ. Παρόλα αυτά τυπώνω το σχεδιάκι κάθε Δευτέρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τον Αύγουστο τον αφήνω σε stand by και δεν είχα προβλήματα μέχρι τώρα.

 

Για την εγγύηση κεφαλής, αυτό που λες ακούγεται περίεργο. Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω αγοράσει λίγο μετά το καλοκαίρι τον ipf610. Δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι που μια μέρα δεν μου εκτύπωνε κυανό..Τέλοσπάντων, το θέμα είναι ότι μετά από συνολικά 1 μήνα (..οκ, ήταν και περίοδος γιορτών) το θέμα λύθηκε με Μ Η Δ Ε Ν Ι Κ Ο κόστος δικό μου (αν εξαιρέσεις τα μπόλικα τηλέφωνα μέχρι να υπάρξει συννενόηση). Αυτό που ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω είναι το πως κάποιες ομολογουμένως σοβαρές εταιρίες (βλ. ARTCAD, CANON) έχουν ως συνεργάτες ανά την Ελλάδα κάποια συνεργεία (?) που υποτίθεται ότι ξέρουν να επιδιορθώνουν βλάβες..

Είχα διαβάσει για το χρόνο που απαιτείται εκτός της ΧΩΡΑΣ των Αθηνών σε προηγούμενα post αλλά δεν περίμενα ότι θα έρθει τεχνικός (το παλικάρι δεν μου φταίει σε τίποτα,έτσι?) μετά από μια βδομάδα και θα λύσουμε τις βασικές βίδες του μηχανήματος σε ανοιχτή ακρόαση με τον τεχνικό της αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας ,με είχατε σχεδόν πείσει για τον ipf700 της canon ,αλλά τώρα μου το χαλάτε λίγο με τις κεφαλές , έχω έναν ασπρόμαυρο hp430 (Α1) για δέκα περίπου χρόνια που δουλεύει ακόμα χωρίς να έχω αλλάξει ΠΟΤΕ κεφαλή ,τελευταία μου κάνει κάπου κάπου στο πρώτο σχέδιο ένα ξεθώριασμα αλλά μετά όλα οκ ,σκέφτομαι στα πλαίσια μιας αναβάθμισης (έγχρωμο ,μεγαλύτερο,γρηγορότερο) να πάρω καινούργιο αλλά μπερδεύτηκα τώρα ,μήπως πάλι ΗP και ας είναι αργός? ποιός έχει τον παλιότερο canon (πόσα χρόνια ) και τί έχει πληρώσει σε κεφαλές ή άλλα προβλήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια εταιρεία που εμπορεύεται Canon μου είπαν πως οι νέες κεφαλές έχουν καλύτερη ποιότητα. Επίσης αφήνοντας συχνά το πλότερ στο stand-by λειτουργεί αυτόματος καθαρισμός κεφαλής. Το κόστος αλλαγής κεφαλής σήμερα έχει ~450Ε αλλά από την εταιρεία πώλησης αναφέρουν πως αναμενεται να πέσει στα ~300Ε. Υπάρχει εγγύηση ενός έτους με δυνατότητα επέκτασης για επιπλέον 2 έτη. Φαντάζομαι πως για όλα τα πλότερ σημαντικό ρόλο παίζει η συχνότητα χρήσης και περιβαλλοντικές παράμετροι (όπως θερμοκρασία χώρου).

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ipf610. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το plooter (ποιότητα, ταχύτητα, οικονομία). Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να συνεχίσω να είμαι ευχαριστημένος. Έχω το μηχάνημα περίπου ένα χρόνο έχω τυπώσει περίπου 22 ρολό x 50m και έχω χαλάσει εκτός από τα αρχικά μελάνια σχεδόν άλλες δύο σειρές, τον τελευταίο καιρό μου έβγαλε μήνυμα ότι θέλει καθάρισμα η κεφαλή (δεν υπήρχε εμφανές πρόβλημα στην εκτύπωση (τυπώνω σχέδια με αρκετό χρώμα και θα φαινόταν). Έκανα τον μικρό καθαρισμό (Α) και του πέρασε. Μετά από μια μέρα ξανά τα ίδια. Του κάνω το (Β) αυτή την φορά. Εκτός από το ότι μου ξέσκισε τα μελάνια, η χαρά μου κράτησε καμία εβδομάδα. Ξανακάνω τον Α τύπο καθαρισμού (λυπήθηκα να μελάνια μόλις τα είχα αλλάξει) τίποτα, το επανέλαβα 5 -6 φορές τίποτα. Συνεχώς το ίδιο σπαστικό μήνυμα για καθαρισμό κεφαλής (χωρείς όμως φανερό πρόβλημα στην εκτύπωση). Άρχισε να παρουσιάζει πρόβλημα το maintenance cartridge (πήγε στο 20%). Με πληροφορούν εντωμεταξύ ότι κακός κάνω τόσες φορές τον Α καθαρισμό (όντως ήταν βλακεία μου τελικά) και ότι θα έπρεπε να κάνω τον Β (μακρύς καθαρισμός). Σκέφτομαι αφού πρέπει ,, και το κάνω.. Το αποτέλεσμα ??? γεμίζει το maintenance cartridge, το αλλάζω (50ντα και κάτι ) αδειάζουν κάποια μελάνια (έχω χάσει τον λογαριασμό χωρείς να έχω τυπώσει σχεδόν τίποτα). Του βάζω καινούργια. Και τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμη. Μόλις κάνω να αρχίσω εκτυπώσεις αντικρίζω ….α) ένα πιο απειλητικό μήνυμα πριν από κάθε εκτύπωση για καθαρισμό – αντικατάσταση κεφαλής (αν δεν σηκωθείς να το βάλεις online δεν συνεχίζει όπως έκανε τις πρώτες φορές) β) κενά στην εκτύπωση (ελαττωματική σχεδίαση δηλαδή) αν δεν το βάλεις στα 1200 dpi. γ) και φαρμακερό: μαθαίνω ότι η κεφαλή εκτύπωσης κάνει μια 500αρα ευρώ.

Ακούω Γνώμες.

Έχω τυπώσει τόσο πολλά σχέδια (660 τ.μ.) ??? ή τόσο βαριά (δύο σετ μελανιών 130αρια + τα 90αρια) ??? που να δικαιολογείτε αντικατάσταση κεφαλής? ??

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικά στοιχεία για κεφαλές, μελάνια

 

Panosf, ο hp430 σαν παλιό μοντέλο, δεν έχει ξεχωριστές κεφαλές και μελάνια. Κάθε φορά που άλλαζες μελάνι, ουσιαστικά άλλαζες και κεφαλή η οποία είναι ενσωματωμένη στο μελάνι. Γιαυτό, τα μελάνια των παλιών μοντέλων ήταν ακριβότερα ανά ml σε σχέση με τα νέα μοντέλα που έχουν ανεξάρτητες κεφαλές από μελάνια.

 

Antonisl, έχω τον ipf700 και με τη νέα κεφαλή του (την έχω αλλάξει μια φορά) έχω τυπώσει περισσότερα σχέδια από τα 22x50 ρολά που αναφέρεις. Συνεχίζω χωρίς πρόβλημα προς το παρόν.

 

Αν σκεφτείς ότι με τον hp1050 που είχα, άλλαζα κεφαλή κάθε δύο μελάνια των 300 ml (έτσι έλεγαν οι προδιαγραφές του) και ότι ο hp1050 είχε την τριπλάσια τιμή αγοράς από τον ipf700 τότε προσωπικά είμαι ικανοποιημένος. Το site της HP αναφέρει ότι οι νέες κεφαλές σηκώνουν 250-300 μ2. Στο site της Canon δεν έχω μπορέσει να βρω αντίστοιχη πληροφορία. Οι κεφαλές της hp (τρεις) έχουν αθροιστικά τα μισά λευτά από την κεφαλή της Canon (μία). Άρα, αν αλλάζεις κεφαλή στον Canon κάθε 600 μ2, τότε είσαι λίγο-πολύ στα ίδια με τον HP. Αυτό που κερδίζεις είναι η τιμή αγοράς, αφού ο Canon έρχεται με όλη τη RAM, με κάρτα δικτύου και δυνατότητα PS, σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αντίστοιχο μοντέλο της HP με όλα αυτά. Κερδίζεις και άλλα, όπως μεγαλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης, υψηλότερη ανάλυση, φιλική αντιμετώπιση κλπ.

 

Προσωπικά, θέλοντας εδώ και χρόνια να φύγω από HP (υπερτιμημένα μηχανήματα, υπεροπτική αντιμετώπιση), βρήκα στην Canon την καλύτερη εναλλακτική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τ-911 συμφωνώ με όσα έγραψες και σε ευχαριστώ. Το θέμα όμως είναι ότι έχω Canon το να είμαι στα ίδια με HP με ψιλό-ενοχλεί:smile: Έχω και εγώ προηγούμενη εμπειρία με HP, αυτό μαζί με άλλα με έκαναν να επιλέξω Canon. Σήμερα μίλησα με την υποστήριξη στην ART. Ευγενικοί όπως πάντα, χωρείς να το προεξοφλούμε καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι σχετικά γρήγορα μου ζητάει αντικατάσταση κεφαλής. Αλήθεια τι χαρτί χρησιμοποιείτε; Μπορεί να φταίει η ποιότητα χαρτιού;

 

Επίσης είναι ιδιαιτέρως απογοητευτικό ότι σε πολλές χώρες της Ευρώπης ΠΛΗΝ της Ελλάδας η PF-03 έχει 1 χρόνο εγγύηση. Εδώ γιατί δε μας καλύπτει η εγγύηση?
Αλήθεια? γιατί? :~
Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει λίγο μετά το καλοκαίρι τον ipf610. Δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι που μια μέρα δεν μου εκτύπωνε κυανό..Τέλοσπάντων, το θέμα είναι ότι μετά από συνολικά 1 μήνα (..οκ, ήταν και περίοδος γιορτών) το θέμα λύθηκε με Μ Η Δ Ε Ν Ι Κ Ο κόστος δικό μου (αν εξαιρέσεις τα μπόλικα τηλέφωνα μέχρι να υπάρξει συννενόηση).

 

Επειδή και εγώ με το κυανό έχω πρόβλημα, μου φαίνετε πολύ ενδιαφέρων το πως έλυσες το πρόβλημα με μηδενικό κόστος; Έχω χαλάσει περίπου μια σειρά μελάνια και ένα maintenance cartridge χωρείς αποτέλεσα. Πραγματικά με διαφέρει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Antonisl, δεν ξέρω αν φταίει το χαρτί και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί. Εγώ χρησιμοποιώ απλό χαρτί από το Πλαίσιο, χωρίς προβλήματα.

Πριν από μέρες είχα ρωτήσει για την εγγύηση κεφαλής σε ART και INTERSYS. Πράγματι στην ελλάδα δεν δίνουν εγγύηση 1 χρόνο. Το γιατί δεν ήταν σαφές. Από τα λεγόμενα κατάλαβα οτι ψάχνονται. Ένας χρόνος λέει δίνεται μόνο στο νέο μοντέλο κεφαλής και όχι στο παλιό. Για την Ελλάδα θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.