Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

και εγώ αυτό έχω ακούσει.

το δασαρχείο πάντως έχει παγώσει τις ενστάσεις

(τα πρόδηλα όλα έφαγαν άκυρο λόγω του οτι οι ιδιοκτήτες δεν είχαν το κτημανέτ της ΤΥΥΓ με τη βεβαίωση της περί "κληροτεμαχίου")

αλλά μπορείς αν τελικά έχεις τη βεβαίωση της ΤΥΥΓ να πας και να κάνεις τοπικά την αναμόρφωση

ΥΓ

για την περιοχή σου αναφέρομαι μόνο 

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα! Συντάσσω ένα τοπογραφικό σε περιοχή με κυρωμένο δασικό χάρτη (Εύβοια) με σκοπό την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο. Ένα τμήμα της ιδιοκτησίας που αποτυπώνω συνορεύει με δασική έκταση. Κατέβασα το SHP αρχείο του κυρωμένου χάρτη. Για το κοινό όριο με το δασικό εφαρμόζω τις κορυφές του SHP, σωστά? ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει κυρωθεί, δεν είναι τελεσίδικο? Από την άλλη, στην περίπτωσή μου, το όριο που υπέδειξε ο ιδιοκτήτης "σχεδόν" ταυτίζεται με το όριο του δασικού χάρτη. Τι λες? Το σκεφτόμουνα ότι καλύτερα θα είναι έτσι. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κυρωμένο χάρτη, οι συντεταγμένες των ορίων έχουν θέματα?

Edited by voodoochile
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, voodoochile said:

Αφού έχει κυρωθεί, δεν είναι τελεσίδικο? Από την άλλη, στην περίπτωσή μου, το όριο που υπέδειξε ο ιδιοκτήτης "σχεδόν" ταυτίζεται με το όριο του δασικού χάρτη. Τι λες? Το σκεφτόμουνα ότι καλύτερα θα είναι έτσι. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κυρωμένο χάρτη, οι συντεταγμένες των ορίων έχουν θέματα?

Συνάδελφε, μπορείς να μας ποσοτικοποιήσεις την έννοια του "σχεδόν" σε πρώτη φάση; Πόσα τμ χάνεις; Έχεις τίτλο κτήσης του γεωτεμαχίου; Έχεις αεροφωτογραφίες παλαιάς λήψης;

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του σημερινού ιδιοκτήτη είναι αποδοχή κληρονομιάς χωρίς τοπογραφικό,

ο τίτλος του κληροδότη είναι πολύ παλιός (~ δεκαετία '50), χωρίς τοπογραφικό και με απλή αναφορά στην έκταση .

Πάω με υπόδειξη των ορίων από τον σημερινό ιδιοκτήτη (η συνολική έκταση που μου υπέδειξε συμφωνεί με τον τίτλο). 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, voodoochile said:

Ο τίτλος του σημερινού ιδιοκτήτη είναι αποδοχή κληρονομιάς χωρίς τοπογραφικό,

ο τίτλος του κληροδότη είναι πολύ παλιός (~ δεκαετία '50), χωρίς τοπογραφικό και με απλή αναφορά στην έκταση .

Πάω με υπόδειξη των ορίων από τον σημερινό ιδιοκτήτη (η συνολική έκταση που μου υπέδειξε συμφωνεί με τον τίτλο). 

Ωραία. Το δασικό τμήμα πόση έκταση σου δεσμεύει; Χάνεις αρτιότητα και οικοδομησιμότητα; Είναι μεγάλης αξίας ακίνητο; Στη Εύβοια έχουν κλείσει οι ενστάσεις δασικών;

Edited by dimamp
Link to comment
Share on other sites

Να γίνω λίγο πιο κατανοητός, για να μην μπερδευόμαστε:grin:,

το δασικό δεν μου χαλάει την ιδιοκτησία, είναι λίγα τα τμ που δεσμεύει σε σχέση με τη συνολική ιδιοκτησία.

Σε κάποια σημεία χάνω ιδιοκτησία από το δασικό, σε κάποια άλλα κερδίζω.

Για να γίνει κατανοητό το " σχεδόν", έχω αποκλίσεις τις τάξης των 30 cm μεταξύ των σημείων της υπόδειξης του ιδιοκτήτη και της ανάρτησης, σε μια ιδιοκτησία περίπου 9 στρ.

Για εμένα (και τον ιδιοκτήτη) οι διαφορές είναι αμελητέες.

Αυτό που ρωτάω είναι : να βάλω κατευθείαν τα σημεία της κύρωσης και να τελειώνω με το κοινό όριο με το δασικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.