Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

13 ώρες πριν, george08 said:

Δοκίμασε να τα φορτώσεις στο QGIS (ελεύθερο GIS).

Ευχαριστώ συνάδελφε.... μάλλον ο σέρβερ τους έφαγε κάποιο κόλλημα εχτές το βράδυ... σήμερα το πρωί και αυτή την στιγμή μου κατεβάζει κανονικά τα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σας.

Στην περίπτωση που πράξη χαρακτηρισμού και μερικώς κυρωμένος δασικός χάρτης διαφέρουν τι εφαρμόζετε;

Link to comment
Share on other sites

η ΠΧ ειναι διοικητικη πραξη

εξεταζεται"αυτεπαγγελτως" κατα το σταδιο της "αναμορφωσης" όλων των χαρτών

[προφανως θα εχει ηδη καταθεσει σχετικη ενσταση]

περισσοτερα εδω...στα τρια πρωτα.

https://dasarxeio.com/dasikoi_xartes-3/

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αναμόρφωση θεωρώ πως θα συμπεριληφθεί ορθά.

Μέχρι τότε όμως εφαρμόζουμε την ΠΧ;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, SIGIO said:

Καλημέρα σας.

Στην περίπτωση που πράξη χαρακτηρισμού και μερικώς κυρωμένος δασικός χάρτης διαφέρουν τι εφαρμόζετε;

Μου έχει τύχει αλλά οι διαφορές ήταν πάνω στην κοινή οριογραμμή ιδιοκτησίας και όμορης δασικής  έκτασης  4-5 τμ διαφορά από την αρχική έκταση και φαινόταν ότι ήταν θέμα γραμμής, κάτι που η Δ/νση Δασών παραδέχτηκε ότι θα λυνόταν με πρόδηλο, πλην όμως επειδή η διαφορά ήταν πολύ μικρή και λόγοι  επίσπευσης για συμβόλαια οδήγησαν στην αποφυγή της διαδικασίας και αποδοχής της κατάστασης όπως την έδειχνε ο μερικώς κυρωμένος χάρτης. 

Στον αρχικο αναρτημένο δασικό χάρτη να υποθέσω ότι σου εμφανίζεται ακριβώς το ίδιο; 

Αν έχεις ιδιαίτερες διαφορές ή αν κρίνεις ότι πρέπει να αποτυπωθεί σωστά στο χάρτη μήπως πρέπει να κάνεις κάποια αίτηση στο Δασαρχείο. Αυτα τα "αυτεπαγγέλτως" μας τα έλεγαν και στις αρχές και σε πολλές περιπτώσεις έγιναν λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση ακολουθησα και εγώ τον κυρωμένο δασικό χάρτη για να μην μπλέξω με προδήλα.

ήταν μία νησίδα δάσους εντος του αγροτεμαχίου και η μετατόπιση της θέσης δεν δημιουργούσε πρόβλημα.

Η μετατόπιση ήταν της τάξης των 2 μέτρων μήκους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω μια ερώτηση :

Ιδιοκτησία στην Παλλήνη-Αττικής, εκτός σχεδίου & εντός ΓΠΣ. Στη δασική ανάρτηση η περιοχή που βρίσκεται η ιδιοκτησία (και όλη η περιοχή του ΓΠΣ Παλλήνης) περιβάλλεται από μαύρη γραμμή και είναι εκτός ανάρτησης.

Στη σχετική δήλωση στο τοπογραφικό θα γράψω ότι η ιδιοκτησία είναι εκτός δασικής ανάρτηση και δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει εκτάσει κτλ?

Ισχύει κάτι συγκεκριμένο για τις εκτός σχεδίου & εντός ΓΠΣ περιοχές? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έγραφα : Η ιδιοκτησία είναι εκτός της περιοχής της δασικής ανάρτησης ή του κυρωμένου δασικού χάρτη, χωρίς το δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει εκτάσεις

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, SIGIO said:

Εγώ θα έγραφα : Η ιδιοκτησία είναι εκτός της περιοχής της δασικής ανάρτησης ή του κυρωμένου δασικού χάρτη, χωρίς το δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει εκτάσεις

Ναι, έχεις δίκιο και με αυτό. Μάλλον προς εκεί κατευθύνομαι, κάτι τέτοιο θα γράψω, θα δω τι θα πει και ο συμβολαιογράφος. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές το μαύρο πολύγωνο που εξαιρεί μια περιοχή από τη δασικής ανάρτηση (εντός σχεδίου, εντός ορίων οικισμού κλπ)  περιλαμβάνει και αγροτεμάχια. Το αγροτεμάχιο που με αφορούσε ήταν εκτός περιοχής επέκτασης (εκτός ΓΠΣ) και για σιγουριά απευθύνθηκα στο Δασαρχείο της περιοχής όπου ευτυχώς ενέπιπτε σε μια γενική πράξη χαρακτηρισμού για πολλά κληροτεμάχια της περιοχής. Αν τυχόν δεν υπήρχε η πράξη χαρακτηρισμού για σιγουριά θα προχωρούσαμε σε αίτηση για χαρακτηρισμό της έκτασης.

Σε λίγο θα αρχίσουμε να γνωμοδοτούμε και για το αν περνάνε μεταναστευτικά πουλιά από τις ιδιοκτησίες πέρα όλα τα άλλα που μας ζητούνται  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.