Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφε καλημέρα! Μπορείς να κατεβάσεις τις συντεταγμένες των πολυγώνων χειροκίνητα..... Δές εδώ. Εάν σε ενδιαφέρει περιοχή στην Θεσσαλια ή την Στερεά Ελλάδα η Αποκεντρωμένη Διοίκηση έχει ανεβάσει τα .shp στο site της. Νομίζω ότι και η Αποκεντρωμένη Κρήτης έχει ανεβάσει και τα δικά της αρχεία... Θεωρώ ότι σιγά-σιγά θα ανέβουν όλα τα αρχεία και θα είναι προσβάσιμα στο κοινό.

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

@lou καλημέρα. Μιας και φαίνεσαι μύστης των .shp :grin:, υπάρχει δυνατότητα μέσω του qgis (ή άλλου ?) να κάνουμε τα shp σε αρχεία που να ανοίγουν και στα cad προγράμματα? γιατί σε περίπτωση που τα πολύγωνα είναι μεγάλα, με το χειροκίνητο πέρασμα από το απόσπασμα υπάρχει θέμα...

edit: προσπαθώ μέσα στο qgis να φορτώσω στα wms επίπεδα, το κτηματολόγιο. παίρνω την διεύθυνση του κτηματολογίου από εδώ αλλά δεν μου την φορτώνει.... ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?...δεν κάνω λάθος στο copy-paste του λινκ...προσπαθεί να το φορτώσει και αποτυγχάνει..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

@lou καλημέρα. Μιας και φαίνεσαι μύστης των .shp :grin:, υπάρχει δυνατότητα μέσω του qgis (ή άλλου ?) να κάνουμε τα shp σε αρχεία που να ανοίγουν και στα cad προγράμματα? γιατί σε περίπτωση που τα πολύγωνα είναι μεγάλα, με το χειροκίνητο πέρασμα από το απόσπασμα υπάρχει θέμα...

edit: προσπαθώ μέσα στο qgis να φορτώσω στα wms επίπεδα, το κτηματολόγιο. παίρνω την διεύθυνση του κτηματολογίου από εδώ αλλά δεν μου την φορτώνει.... ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?...δεν κάνω λάθος στο copy-paste του λινκ...προσπαθεί να το φορτώσει και αποτυγχάνει..

Καλημέρα, επειδή είχα χρειαστεί παλαιότερα μετατροπή από .shp σε .dxf, μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα σε αυτό: https://mygeodata.cloud/converter/shp-to-dxf 
Δυστυχώς η δωρεάν εκδοχή του έχει όριο 3 μετατροπές τον μήνα, και θέτει και ένα όριο κάποιων mb το οποίο δεν γνωρίζω. Για περιστασιακές μετατροπές είναι αρκετά καλό και εύχρηστο, φορτώνεις, μετατρέπει, κατεβάζεις. Αν και για περισσότερες μετατροπές, θεωρώ μονόδρομος είναι το ArcGIS ή QGIS, θέλει λίγο διάβασμα αλλά λύνει χέρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis

Μύστης των .shp δεν είμαι σίγουρα…. αν και θα ήθελα πολύ καθώς για τέτοιου είδους και μεγέθους εργασίες η χρήση Gis προγράμματος είναι μανούλα.... δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος.... Προσωπικά χρησιμοποιώ  το Autodesk Civil 3D 2011 το οποίο έχει gis section με εντολές για την εισαγωγή shape αρχείων και την μετέπειτα εξαγωγή τους σε απλό αρχείο .dwg..... Θεωρώ ότι κάθε πρόγραμμα Gis θα έχει αντίστοιχη εντολή.... λίγο προσοχή θέλει το σετάρισμα στο σύστημα συντεταγμένων για να μην βγουν οι γραμμές αλλού γι’ αλλού..... Για την σύνδεση με χρήση wms link δεν είμαι σίγουρος.... συνήθως το link που θα χρησιμοποιηθεί είναι διαφορετικό από αυτό πού βλέπεις στον browser.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας κι εγώ σ'αυτό έπεσα (το γκεοντάτα εννοώ). Υπάρχει και μέσα στο qgis επιλογή: εργασία-εξαγωγή-εξαγωγή έργου σε dxf. Είμαι σε νηπιακό στάδιο ακόμη..το ψάχνω..Το θέμα είναι ότι τα shp που σου δίνονται πχ από τους κυρωμένους δασικούς του κτηματολογίου, είναι συνήθως πολυυύ φορτωμένα (πολύ μεγάλα πολύγωνα), οπότε τα παραγόμενα dfx είναι επίσης πολύ φορτωμένα. Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή μέσα από το qgis να επιλέγεις μεμονωμένα μικρά πολύγωνα που σε ενδιαφέρουν ώστε και το παραγόμενο dxf να είναι πιο εύχρηστο. Ένα μείον που παρατήρησα από την πλατφόρμα μετατροπής γκεοντάτα, είναι ότι στο παραγόμενο δεν "δουλεύουν" τα osnap..είπαμε είναι πολύ φορτωμένα τα dxf..όπως και να έχει θενς γιου.

edit: με συμπληρώνω: τώρα το ψάχνω κι εγώ το qgis οπότε όποιος βρει κάτι βοηθάει...το παραγόμενο dxf μέσα από το qgis είναι αρκετά descent. πχ με μια bpoly μέσα στην περιοχή που σε ενδιαφέρει στην κάνει polyline...not bad..το γκεοντάτα δεν τσούλαγε..θέλει ψάξιμο το qgis..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 12:33 ΜΜ, lou said:

@pirsogiannis

Μύστης των .shp δεν είμαι σίγουρα…. αν και θα ήθελα πολύ καθώς για τέτοιου είδους και μεγέθους εργασίες η χρήση Gis προγράμματος είναι μανούλα.... δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος.... Προσωπικά χρησιμοποιώ  το Autodesk Civil 3D 2011 το οποίο έχει gis section με εντολές για την εισαγωγή shape αρχείων και την μετέπειτα εξαγωγή τους σε απλό αρχείο .dwg..... Θεωρώ ότι κάθε πρόγραμμα Gis θα έχει αντίστοιχη εντολή.... λίγο προσοχή θέλει το σετάρισμα στο σύστημα συντεταγμένων για να μην βγουν οι γραμμές αλλού γι’ αλλού..... Για την σύνδεση με χρήση wms link δεν είμαι σίγουρος.... συνήθως το link που θα χρησιμοποιηθεί είναι διαφορετικό από αυτό πού βλέπεις στον browser.....

Συνάδελφε καλησπέρα,

επειδή και εγώ είμαι σε νηπιακό στάδιο όσο αφορά τη διαχείριση των συγκεκριμένων αρχείων, μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις; Χρησιμοποιώ το Autodesk Civil 3D 2008 και μετά από πολύ αγώνα, έχω κατεβάσει το shape αρχείο, αλλά μόνο ως πολύγωνα. Μπορώ να το κατεβάσω μαζί με την πληροφορία;; Δηλαδή να υπάρχου τα layers με τους κωδικούς ΑΑ, ΑΔ, ΔΔ κ.λ.π ;;; γιατί τώρα φτιάχνω μόνη μου τα hatch, σε παράθεση με την ιστοσελίδα και είναι πολύ χρονοβόρο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, argin said:

 

Καλησπέρα! Τι εννοείς με το ''έχω κατεβάσει το shape αρχείο, αλλά μόνο ως πολύγωνα''???? Το .shp αρχείο συνοδεύεται ''πακετάκι'' στον ίδιο φάκελο μαζί με κάποια άλλα αρχεία με το ίδιο όνομα αλλά με διάφορες επεκτάσεις (π.χ. .shx, .dbf, .cpg κλπ).... όλα αυτά τα αρχεία αποτελούν ένα σύνολο με την γραμμική πληροφορία (πολύγωνα κλπ), την περιγραφική πληροφορία (ΑΑ, ΑΔ, ΔΔ, τους κωδικούς κάθε έκτασης πχ. 20 για διανομές κλπ), το σύστημα συντ/νων και γενικά ότι χρειάζεται για να δουλέψει και να εμφανιστεί σωστά το shape αρχείο. Στο πρόγραμμα φορτώνεις το .shp αλλά η συνολική πληροφορία αντλείται σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αρχεία.... Στην δικιά μου έκδοση (2011) όταν εξάγω σε dwg μπορώ να επιλέξω εάν θα ενσωματωθεί το περιγραφικό κομμάτι ή όχι, οπότε επιλέγοντας ένα πολύγωνο, από τα properties του μπορώ να δω την περιγραφική πληροφορία.... φαντάσου κάτι σαν να έχω ένα block με attributes.... το μόνο θεματάκι είναι ότι όταν ανοίξεις το dwg σε απλό Αutocad η περιγραφική πληροφορία δεν φαίνεται.... το civil προφανώς έχει κάποια εσωτερική λειτουργία που μπορεί κ την βλέπει...την πάτησα έτσι καθώς έστειλα αρχείο σε συν/φο και έβλεπε μόνο τα πολύγωνα....190200435_.gif.5fb96f175c6cb6e69dc6e218501d7555.gif

Ομαδοποίηση με ξεχωριστά layers ανά είδος έκτασης δεν νομίζω να γίνεται όταν δουλεύεις με το παραγόμενο αρχείο .dwg.... Είμαι σίγουρος όμως ότι θα γίνεται με κάποιο τρόπο όταν δουλεύεις με το αρχικό αρχείο shape χρησιμοποιώντας διάφορα φίλτρα και ρουτίνες..... κάπου εδώ έρχεται και η ευχή μου να ήμουν μύστης 😅.... δυστυχώς δεν το έχω ψάξει παραπέρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω θερμά για την άμεση απάντηση και τον χρόνο που αφιέρωσες. Και εγώ έχω αυτές τις πληροφορίες στο σύστημα που δουλεύω, αλλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος να φαίνονται οι πληροφορίες σε layers ή/και με hatch. Δηλαδή περίπου όπως λειτουργεί στην on line έκδοση. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.