Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους επίδοξους δασολόγους, επιταχύνετε όσοι έχετε ανοιχτές υποθέσεις γιατί κάποιος πήρε ανάποδες στο υπουργειο και δεν είναι σίγουρο ότι θα δωθεί παράταση:

https://news.b2green.gr/16669/ξεπαγώνουν-οι-δασικοί-χάρτες-χωρίς

Link to comment
Share on other sites

https://www.ktimatologio.gr/el/anazitisi-periohon/ota/05023

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΤΕΙ ΜΕΛΕΤΗ ΔΑΣΙΚΟΥ ΧΑΡΤΗ 

Βέβαια στο gis βλέπω 2 αναρτήσεις.... πολύ περίεργο, για τηλέφωνο σε βλέπω @MAKAP

Ούτε εδώ βρίσκω κάτι (έφτασα 2019)

---

Επειδή διαβάζοντας το θέμα είδα ενδιαφέρον για το qgis, εδώ είναι ένα projectάκι με το wms του κτηματολογίου έτοιμο. Προσθέστε layer με το shp της περιοχής σας (με ένα drag and drop το zip ή τον ξεζιπαρισμένο κατάλογο γίνεται, αλλιώς προσθήκη διανυσματικού επιπέδου με πηγή αρχείο ή κατάλογο).

test-dasika1.qgs

Με διπλό κλικ στο layer ή δεξί>ιδιότητες πηγαίνετε στα σύμβολα και από κάτω αριστερά (Στυλ) φορτώνετε το παρακάτω αρχείο που αλλάζει το μονόχρωμο φλατ γέμισμα σε διαφανές με πρασινάκι τα δασικά κλπ (μπορείτε να τα αλλάξετε μετά)

xromata.qml

Μετά βάζετε dxf είτε με drag and drop είτε με προσθήκη διανυσματικού επιπέδου από αρχείο και φτιάχνετε σιγά σιγά μια ωραιότατη βάση, διαθέσιμη και όταν σέρνεται το web interface της ανάρτησης. Καλό είναι πάντα να τσεκάρουμε βέβαια τι γίνεται και στο web, γιατί και αυτά τα shp δεν ξέρω πόσο ενημερωμένα είναι.

Θυμίζω το ΕΓΣΑ είναι το epsg:2100, αν δεν σας δείχνει το shp πιθανότατα αυτό θα φταίει, συνήθως βγάζει ένα ερωτηματικό δίπλα από το layer και το φτιάχνετε από κει.

Άντε καλή κυριακή!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

υπάρχει διάταξη (ή νόμος) που ορίζει πως εάν ένα οικόπεδο (αγροτεμάχιο) που βρίσκεται εντός οικισμού (μικρός οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων δλδ. χωριό), όπου στους δασικούς χάρτες δεν έχει χαρακτηρισμό (είναι εκτός δασικής ανάρτησης όπως είναι σε όλους τους αντίστοιχους μικρούς οικισμούς), τότε αυτομάτως θεωρείτε ως μη δασικό και μπορώ να βγάλω σχετική βεβαίωση (μη δασικού χαρακτήρα)?

Συγκεκριμένα μου ζητάνε για ένα οικόπεδο, θέλουν να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς και για κάποιο λόγο τους ζητάνε (η συμβολαιογράφος / υποθηκοφυλάκειο? δεν ξέρω) σχετική βεβαίωση ότι δεν είναι δασικό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Apollon said:

... όπου στους δασικούς χάρτες δεν έχει χαρακτηρισμό ...

έχει γίνει η οριστική ανάρτηση τωνδασικών εκεί ??

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Apollon said:

που βρίσκεται εντός οικισμού (μικρός οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων δλδ. χωριό)

- επίσης στους όρους δόμησης του οικισμού έχει απαίτηση για δασαρχείο στις εγκρίσεις;

- στην ανάρτηση του δασικού χάρτη πάντως μπορείς να δεις τον ιστορικό χάρτη, όπου δείχνει και εντός περιγράμματος οικισμού τα δασικά

- νόμος δεν νομίζω να υπάρχει πάντως, θεωρητικά το σωστό μάλλον είναι να πάρεις πράξη χαρακτηρισμού (εκτός και αν μας καλύπτει το προηγούμενο σημείο)

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο βρίσκεται στη Ν. Εύβοια, εντός οριοθετιμένου οικισμού. Οι δασικοι χάρτες είχαν κυρωθεί τώρα καταλαβαίνω είναι σε φάση αναμόρφωσης.

Γενικώς στους μικρούς οικισμούς από ότι βλέπω και σε όλη την Ελλάδα, ορίζεται το πολυγωνο που τον οριοθετεί, είτε είναι οριοθετιμενος είτε μέσω ακτίνας, και εκεί απλά δεν γίνετε ανάρτηση δασικού χάρτη (εκτός ανάρτηση). Τώρα εάν είναι δασικό η όχι από τα στοιχεία, προφανώς μπορώ να κάνω μια καλή εικασία, απλά πως το δικαιολογεις είναι το θέμα για αυτό ρώτησα. Δεν ξέρω που κολλάει η δόμηση που λες.

Απλά ρωτάω εάν υπάρχει κάτι γενικό ή είναι κατά περίπτωση και πρέπει να πάρεις κάτι από δασαρχείο. Δλδ μέσα στο χωριό, στην πλατεία του ψαχνόμαστε για δασικά....;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Apollon said:

.... Δλδ μέσα στο χωριό, στην πλατεία του ψαχνόμαστε για δασικά....;

έτσι για την Ιστορία και μέσα στην Αθήνα ΥΠΑΡΧΟΥΝ δασικά .... (ακόμα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Apollon said:

πως το δικαιολογεις είναι το θέμα

Εμείς θεσμικά δεν δικαιολογούμε τπτ, σε περιοχές εντός ανάρτησης είμαστε υποχρεωμένοι πκλέον να βάζουμε στα τοπογραφικά τη σχετική δήλωση βάση του τι μας δίνει ο χάρτης, σε περιοχές εκτός ανάρτησης -κανονικά- θέλει πράξη χαρακτηρισμού.
Αν θες μπορείς να το ρισκάρεις και να δώσεις μια βεβαίωση, ή ότι άλλο σκαρφιστεί ο συμβολαιογράφος για να είναι αυτός καλλυμένος (μεταθέτοντας την ευθύνη σε σένα), βάση του ιστορικού χάρτη της ανάρτησης.  Τους όρους δόμησης τους ανέφερα για να δεις αν είναι "ύποπτος" για δασικά ο οικισμός. 
Και ναι δεν μπορείς να φανταστείς που ξεφυτρώνουν δασικά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Apollon said:

Το οικόπεδο βρίσκεται στη Ν. Εύβοια, εντός οριοθετιμένου οικισμού. Οι δασικοι χάρτες είχαν κυρωθεί τώρα καταλαβαίνω είναι σε φάση αναμόρφωσης.

Γενικώς στους μικρούς οικισμούς από ότι βλέπω και σε όλη την Ελλάδα, ορίζεται το πολυγωνο που τον οριοθετεί, είτε είναι οριοθετιμενος είτε μέσω ακτίνας, και εκεί απλά δεν γίνετε ανάρτηση δασικού χάρτη (εκτός ανάρτηση). Τώρα εάν είναι δασικό η όχι από τα στοιχεία, προφανώς μπορώ να κάνω μια καλή εικασία, απλά πως το δικαιολογεις είναι το θέμα για αυτό ρώτησα. Δεν ξέρω που κολλάει η δόμηση που λες.

Απλά ρωτάω εάν υπάρχει κάτι γενικό ή είναι κατά περίπτωση και πρέπει να πάρεις κάτι από δασαρχείο. Δλδ μέσα στο χωριό, στην πλατεία του ψαχνόμαστε για δασικά....;

 

Αν και δεν είμαι Πολ. Μηχ., επειδή γνωρίζω προσωπικά την περίπτωση του οικισμού του Αγ. Στεφάνου Αττικής, ξέρω τα εξής και διορθώστε με αν κάνω λάθος:

 

- Υπάρχουν δύο κατηγορίες οριοθετημένων οικισμών: α) οριοθετημένοι με Προεδρικό Διάταγμα και β) οριοθετημένοι από αναρμόδια όργανα π.χ. Νομάρχης

- Για την πρώτη κατηγορία (οριοθετημένοι με ΠΔ), η έκταση που περιλαμβάνεται είναι μη δασική και έχει εξαιρεθεί από το δασικό χάρτη όπως εξαιρούνται και οι περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων. Είναι οι περιοχές που ανήκουν στην α) κατηγορία του Ν.3889/2010 άρθ. 23 παρ. 2 και εξαιρούνται με το σκεπτικό ότι είναι αναμφίβολα μη δασικές περιοχές.

- Για τη δεύτερη κατηγορία, αν και εξαιρούνται και αυτοί από την ανάρτηση, το σκεπτικό της εξαίρεσης είναι ότι εξαιρούνται ΟΧΙ επειδή είναι μη δασικές περιοχές αλλά επειδή είναι πιο σύνθετη η εξέταση του δασικού ή μη χαρακτήρα της έκτασής τους και θα γίνει σε δεύτερη φάση σύμφωνα με τη διαδικασία που ορίζει το άρθρο 24 του Ν.3889/2010 (5μελής επιτροπή εξέτασης αντιρρήσεων αντί για 3μελής η οποία θα εξεταστεί αν πρόκεται για κληροτεμάχια. κ.λπ.). Εκεί ανήκει π.χ. ο Αγ. Στέφανος Αττικής. Είναι η β) κατηγορία του Ν.3889/2010 άρθ. 23 παρ. 2. Εκεί δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας μηχανικός να βεβαιώσει ότι δεν είναι δασική η έκταση εκτός αν ξέρει ότι το συγκεκριμένο γήπεδο προέρχεται από κάποιο γεωργικό κλήρο ή υπάρχει τελεσίδικη πράξη χαρακτηρισμού π.χ.

 

Στον Αγ. Στέφανο π.χ. υπάρχουν περιοχές που έχουν εξαιρεθεί από την ανάρτηση πυκνοκατοικημένες, με πλατείες κ.λπ. και κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξουν δασικές εντός οικισμού οριοθετημένου με νομαρχιακή απόφαση. Δε νομίζω να τολμάει να βεβαιώσει κάποιος μηχανικός ότι πρόκεται για μη δασικές περιοχές απλώς και μόνο επειδή είναι εντός οριοθετημένου (όχι με ΠΔ) οικισμού και εξαιρούμενες της ανάρτησης.

Edited by leftkox
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.