Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 28/3/2022 at 1:45 ΜΜ, MAKAP said:

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχασα τη δυνατότητα υποβολής αντιρρήσεων για το δασικό χάρτη που καλύπτει την Αρτέμιδα Αττικής, πολύ περισσότερο αφού ο αρμόδιος υπάλληλος του δασαρχείου Πεντέλης, για τη λήξη της προθεσμίας, δεν απαντάει ποτέ στο τηλέφωνο (σηκώνει το ακουστικό και το βάζει αμέσως στη θέση του).

Με δεδομένο ότι δεν είμαι ενεργός μηχανικός, πλέον, και δεν γνωρίζω τις διαδικασίες, μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου υποδείξει τη διαδικασία και αν χρειάζεται η συνδρομή δασολόγου ή όχι. Αν και το έχω αναφέρει μερικές φορές, πρόκειται για γεωτεμάχιο, για το οποίο είχα προσφύγει στην αρμόδια τριμελή επιτροπή, κατά τη διαδικασία εκπόνησης του Κτηματολογίου το 2003,και, μετά από αρκετή ταλαιπωρία και ακροάσεις, η επιτροπή δικαίωσε την προσφυγή.

Κάθε συμβουλή δεκτή. 

Καλησπέρα. Το ΣΥΑΔΧ του Δασαρχείου Πεντέλης από όσο ξέρω απαντάει αν πάρεις στο 21 0613 5010 και πατήσεις το εσωτερικό '229'. Έχω μιλήσει μαζί τους αρκετές φορές.

 

Σχετικά με την αντίρρηση θεωρώ ιδανική λύση να μιλήσεις με σοβαρό δασολόγο. Για να μην πω ότι το οτιδήποτε άλλο είναι εκτός συζήτησης αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να σώσεις το γεωτεμάχιό σου (εκτός αν μιλάμε για τίποτα πρόδηλα που έχεις διοικητική πράξη και δεν πας με αεροφωτογραφίες). Δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο που επιβεβαιώνει την άποψή μου αλλά είναι μια και μοναδική η ευκαιρία (μάλλον) που έχεις τώρα και καλό είναι να το παλέψεις μεγιστοποιώντας τις πιθανότητές σου.

 

Είναι τόσο "φλου" το τι είναι δάσος και τι όχι (π.χ. βλέπεις μια ασκεπή έκταση, ο ένας δασολόγος λέει είναι καθαρή, ο άλλος χορτολιβαδική περικλειόμενη από δάση άρα δασική, ο άλλος χορτολιβαδική συνορεύουσα με καλλιέργεια άρα μη δασική και ο τέταρτος λέει ότι καλύπτεται από πουρνάρια άρα ξυλώδης κορμός άρα δασική - τρέχα γύρευε...) που η παραμικρή λεπτομέρεια ίσως βοηθάει (σίγουρα το να δει μια φωτοερμηνεία από έγκριτο δασολόγο η τριμελής επιτροπή δε θα το δει αρνητικά τουλάχιστον). Το <15% πεύκο πάντως έτσι απλά δε λέει τίποτα, θα σου πουν πολύ εύκολα τα πιο πάνω για πουρνάρια και δασικά χορτολίβαδα οπότε το "όχι πεύκο" είναι μια καλή αρχή σε συνδυασμό με μια φωτοερμηνεία με υπογραφή ενός έγκριτου δασολόγου που αν σε ευνοεί και η περιβάλλουσα έκταση ίσως σου δώσει ελπίδες.

 

Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι η εξής:

 

1) Βάζεις δασολόγο και το τρέχει αυτός για εσένα

2) Πας στο gis.ktimanet.gr -> Δασικοί χάρτες -> Υποβολή αντιρρήσεων, διαβάζεις κάτι οδηγίες που έχει εκεί, ακολουθείς τις οδηγίες της εφαρμογής, συμπληρώνεις ότι ζητείται (γιατί έχεις έννομο συμφέρον - λες για τους τίτλους σου, γιατί κάνεις αντίρρηση κλπ), πας σε ένα χάρτη και μαρκάρεις την έκτασή σου, σου βγάζει τα δασικά και δηλώνεις ότι αυτά θες να αποχαρακτηριστούν, στο τέλος αναφέρεις τι θα επισυνάψεις (π.χ. φωτοερμηνεία), σου δίνει έναν αριθμό πρωτοκόλλου, τυπώνεις το αποδεικτικό και το προσκομίζεις στο δασαρχείο με τα συναπτόμενα δικαιολογητικά + ταυτότητα (συμβόλαια, Ε9, φωτοερμηνείες και ό,τι άλλο κρίνεις).

 

Το θέμα είναι να ξέρεις πότε σε παίρνει να πας με τη λύση 2) και πότε να πας στη λύση 1). Ανάλογα με την αξία του ακινήτου, το αν έχεις ισχυρές αναμφισβήτητες διοικητικές πράξεις ή πας με φωτοερμηνεία κ.λπ.

Edited by leftkox
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@leftkox

1. Αυτό το νούμερο έπαιρνα (μου το έδωσε υπάλληλος από άλλο δασαρχείο, για να μάθω πότε λήγει η προθεσμία στη συγκεκριμένη περιοχή), αλλά κάθε φορά κάποιος σήκωνε το ακουστικό και το έκλεινε. Θα προσπαθήσω πάλι, αν και δεν έχει νόημα πλέον αφού δόθηκε παράταση. 

2. Είναι ξεκάθαρες οι προτάσεις σου και αυτό κατάλαβα χθες από επαφή με ένα γραφείο δασολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να προσθέσω μόνο, για οποίον μας διαβάζει πιο πολύ - όχι για σένα που είσαι τοπογράφος, καλό είναι στον εντοπισμό που θα κάνεις να υποβάλλεις μετρημένο dxf κ όχι κάτι στο πρπ, γιατί θα αποχαρακτηρίσεις λιγο από το γείτονα στη μια μεριά από την άλλη θα μείνει εκτός ένα κομμάτι κλπ.

Έχει σημασία αυτό γιατί στα τοπογραφικά μετά την κύρωση του χάρτη θα βεβαιωνεται ότι η έκταση ταυτίζεται με αυτή που εγινε κ κερδήθηκε η αντίρρηση.

Ε αφού το κάνεις που το κάνεις κάνε κ ένα απλό τοπογραφικό, σαν την αποτύπωση ορίων που υποβαλλαμε στην κτηματογραφηση, κ επισυναψε το κ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και συμβουλές.

Είχα ησυχάσει τόσα χρόνια ότι, μετά την αποδοχή της προσφυγής στο Κτηματολόγιο και τη διαγραφή του δασικού τμήματος, δεν θα υπήρχε άλλο πρόβλημα, αλλά, δυστυχώς, η δασική "οικογένεια" σκέφτεται διαφορετικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νέα νομοθετική ρύθμιση που ψηφίστηκε για τον αποχαρακτηρισμό των Δασωμένων αγρών αυτομάτως σημαίνει και την ανάκληση των αντίστοιχων ΑΔ κομμάτιών από τους Αναρτημένους και κυρωμένους Δασικούς Χάρτές.?

Αυτό που ρωτάω για να γίνω πιο συγκεκριμένος για ένα τεμάχιο που φαίνεται τώρα στον Αναρτημένο Δασικό Χαρτή ως ΑΔ τι θα γράψω στο τοπογραφικό και ποια η διαδικάσια για να γίνει η μεταβίβαση του?

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "αυτοματως" σημαινει οτι

εκανες αντιρρησεις και εγιναν δεκτες...

αρα θα δεις με βαση την μεριδα του πελατη το αποτελεσμα

[υπηρχαν πολλες εκκρεμοτητες λογω "φορτου"

γι αυτο εδωσαν και τις παρατασεις ]

και δες αυτο το πολυ κατατοπιστικο

On 30/3/2022 at 1:09 ΠΜ, leftkox said:

Καλησπέρα. Το ΣΥΑΔΧ του Δασαρχείου Πεντέλης από όσο ξέρω απαντάει αν πάρεις στο 21 0613 5010 και πατήσεις το εσωτερικό '229'. Έχω μιλήσει μαζί τους αρκετές φορές.

 

Σχετικά με την αντίρρηση θεωρώ ιδανική λύση να μιλήσεις με σοβαρό δασολόγο. Για να μην πω ότι το οτιδήποτε άλλο είναι εκτός συζήτησης αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να σώσεις το γεωτεμάχιό σου (εκτός αν μιλάμε για τίποτα πρόδηλα που έχεις διοικητική πράξη και δεν πας με αεροφωτογραφίες). Δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο που επιβεβαιώνει την άποψή μου αλλά είναι μια και μοναδική η ευκαιρία (μάλλον) που έχεις τώρα και καλό είναι να το παλέψεις μεγιστοποιώντας τις πιθανότητές σου.

 

Είναι τόσο "φλου" το τι είναι δάσος και τι όχι (π.χ. βλέπεις μια ασκεπή έκταση, ο ένας δασολόγος λέει είναι καθαρή, ο άλλος χορτολιβαδική περικλειόμενη από δάση άρα δασική, ο άλλος χορτολιβαδική συνορεύουσα με καλλιέργεια άρα μη δασική και ο τέταρτος λέει ότι καλύπτεται από πουρνάρια άρα ξυλώδης κορμός άρα δασική - τρέχα γύρευε...) που η παραμικρή λεπτομέρεια ίσως βοηθάει (σίγουρα το να δει μια φωτοερμηνεία από έγκριτο δασολόγο η τριμελής επιτροπή δε θα το δει αρνητικά τουλάχιστον). Το <15% πεύκο πάντως έτσι απλά δε λέει τίποτα, θα σου πουν πολύ εύκολα τα πιο πάνω για πουρνάρια και δασικά χορτολίβαδα οπότε το "όχι πεύκο" είναι μια καλή αρχή σε συνδυασμό με μια φωτοερμηνεία με υπογραφή ενός έγκριτου δασολόγου που αν σε ευνοεί και η περιβάλλουσα έκταση ίσως σου δώσει ελπίδες.

 

Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι η εξής:

 

1) Βάζεις δασολόγο και το τρέχει αυτός για εσένα

2) Πας στο gis.ktimanet.gr -> Δασικοί χάρτες -> Υποβολή αντιρρήσεων, διαβάζεις κάτι οδηγίες που έχει εκεί, ακολουθείς τις οδηγίες της εφαρμογής, συμπληρώνεις ότι ζητείται (γιατί έχεις έννομο συμφέρον - λες για τους τίτλους σου, γιατί κάνεις αντίρρηση κλπ), πας σε ένα χάρτη και μαρκάρεις την έκτασή σου, σου βγάζει τα δασικά και δηλώνεις ότι αυτά θες να αποχαρακτηριστούν, στο τέλος αναφέρεις τι θα επισυνάψεις (π.χ. φωτοερμηνεία), σου δίνει έναν αριθμό πρωτοκόλλου, τυπώνεις το αποδεικτικό και το προσκομίζεις στο δασαρχείο με τα συναπτόμενα δικαιολογητικά + ταυτότητα (συμβόλαια, Ε9, φωτοερμηνείες και ό,τι άλλο κρίνεις).

 

Το θέμα είναι να ξέρεις πότε σε παίρνει να πας με τη λύση 2) και πότε να πας στη λύση 1). Ανάλογα με την αξία του ακινήτου, το αν έχεις ισχυρές αναμφισβήτητες διοικητικές πράξεις ή πας με φωτοερμηνεία κ.λπ.

και αυτο το πολυ φρεσκο...

https://dasarxeio.com/2022/04/01/110256/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Στο άρθρο γράφει ότι Οσες διοικητικές πράξεις εκδόθηκαν κατ’ εφαρμογή της δασικής νομοθεσίας για την προστασία των προαναφερόμενων εκτάσεων ανακαλούνται.

Η ανάρτηση των Δασικών χαρτών ή η κύρωση θα μπορούσε να θεωρηθεί διοικητική πράξη ?

Και εν τέλει δλδ αν κάποιος δεν κάνει αντίρρηση τι θα γίνει θα κυρωθεί ως ΑΔ και δεν θα μπορεί να μεταβιβάσει?

Αρα δεν γίνεται μαζική ανάκληση και ο καθένας κινείται ατομικά?

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας λεει για "διοικητικες πραξεις" που ειναι "εναντιον σου"

"Οσες διοικητικές πράξεις εκδόθηκαν κατ’ εφαρμογή της δασικής νομοθεσίας για την προστασία των προαναφερόμενων εκτάσεων ανακαλούνται."

Και, αφου σου δινει παραταση για υποβολη αντιρρησεων

[υπο οιανδήποτε εννοια] δεν βλεπω γιατι να μην υποβαλλεις.

κατα τα λοιπα ισχυουν αυτα που ειπε ο  leftkox

) Βάζεις δασολόγο και το τρέχει αυτός για εσένα

2) Πας στο gis.ktimanet.gr -> Δασικοί χάρτες -> Υποβολή αντιρρήσεων, διαβάζεις κάτι οδηγίες που έχει εκεί, κλπκλπ

   Το θέμα είναι να ξέρεις πότε σε παίρνει να πας με τη λύση 2) και πότε να πας στη λύση 1). Ανάλογα με την αξία του ακινήτου, το αν έχεις ισχυρές αναμφισβήτητες διοικητικές πράξεις ή πας με φωτοερμηνεία κ.λπ.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 6:39 ΜΜ, a.k.topo said:

 

Και εν τέλει δλδ αν κάποιος δεν κάνει αντίρρηση τι θα γίνει θα κυρωθεί ως ΑΔ και δεν θα μπορεί να μεταβιβάσει?

Τι σχέση έχει ο οριστικός χαρακτηρισμός ΑΔ με τη μεταβίβαση; Ποιος είπε ότι μια έκταση ΑΔ σε κυρωμένο Δασικό Χάρτη δεν μεταβιβάζεται; Στο νομό μου (Ιωαννίνων) έχουμε εδώ και χρόνια μερικώς κυρωμένο Δ.Χ. και σε περιοχή πελάτη μου έκταση χαρακτηρισμένη ΑΔ (που είναι τελική ΑΔ αφού εκεί θεωρείται οριστικώς κυρωμένος - δεν έχουν γίνει αντιρρήσεις), μεταβιβάστηκε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ αφού βέβαια τηρήθηκε η προκαθορισμένη διαδικασία => υποβολή στη Δ/νση Δασών για έλεγχο της περιοχής και πληρωμή παραβόλου (θέλει 6-7 αντίγραφα) και μετά η θετική απόφαση στο οικείο Δασαρχείο με 3-4 αντίγραφα για πιστοποιητικό ακαΐας/μη διεκδίκησης δημοσίου. Εκεί απαιτεί ενδελεχή έλεγχο τίτλων. Αν υπάρχει μεταγραμμένο παραχωρητήριο λόγω κληροτεμαχίου είναι πιο εύκολο (εκεί ανήκε η περίπτωσή μου). Μας παίδεψε η εύρεση της μεταγραφής. Στη συνέχεια προσκομίζεις τη βεβαίωση του Δασαρχείου στο συμβολαιογράφο και όλα ΟΚ. Προσοχή => δεν αλλάζει ο χαρακτηρισμός της έκτασης, αλλά πιστοποιείται το ιδιοκτησιακό και μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, το όριο του οικισμού έχει περαστεί λάθος σε μερικά σημεία. 

Έχω δηλαδή γήπεδο (εξ ολοκλήρου εκτός ορίων οικισμού), αλλά στον δασικό χάρτη φαίνεται ως εντός οικισμού και επομένως έχει την ένδειξη Εκτός Ανάρτησης.

Πως το αντιμετωπίζω; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.