Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Οσον αφορα τους δασικους χαρτες: ειμαστε υποχρεωμενοι να βεβαιωνουμε πανω στο τοπογραφικο αν το γεωτεμαχιο ειναι η οχι σε δασικη εκταση με βαση την εφαρμογη της ΕΚΧΑ? Επισης εγινε μερικη κυρωση δασικων χαρτων που ειχαν αναρτηθει μεσα στο 2017.

Περα ομως απο καποιους πινακες οπου αναφερουν ανα περιοχη που στρεμματα αναρτηθηκαν και ποσα κυρωθηκαν δεν βρηκα καπου τις περιοχες οπου οι χαρτες ειναι τελικα κυρωμενοι αυτη τη στιγμη.

Μου διαφευγει κατι?

Αλλαξε κατι στην εφαρμογη της ΕΚΧΑ για τους δασικους ωστε πλεον να δειχνει τα κυρωμενα πολυγωνα? 

Η μερικη κυρωση μηπως σημαινει κατι αλλο απο αυτο που καταλαβα? (Εγω καταλαβα οτι οποιο πολυγωνο δασικο δεν επιρρεαζοταν απο ενσταση πλεον ειναι κυρωμενο. Εκκρεμουν αυτα για τα οποια εχει γινει καποια ενσταση και θα κυρωθουν μετα την εκδικαση της ενστασης και τυχον τροποποιηση τους).

Link to comment
Share on other sites

αυτο,  μαλλον δινει απαντηση στο ερωτημα σου

 

https://www.notarius.gr/encyclical/7/1148_28-12-17

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Πρόσφατα στη περιοχή μας δημοσιεύτηκαν οι προσωρινοί δασικοί χάρτες και άνοιξε η πλατφόρμα των αντιρρήσεων.Δυστυχώς ακόμα και ακίνητα που έχουν οικοδομική άδεια από χρόνια έχουν χαρακτηριστεί δασική έκταση (με ανοιχτό πράσινο) είτε εκτός οικισμών είτε μέσα σε οικισμό αλλά εκεί στο τέλος του οικισμού πχ.αν ένα τέτοιο αγροτεμάχιο ή οικόπεδο που έχει χαρακτηριστεί έτσι έχει μέσα αυθαίρετες κατασκευές εγώ μπορώ να το εντάξω στον νόμο των αυθαιρέτων ή πρεπει να περιμένω την  διαδικασία της αντίρρησης να ολοκληρωθεί και αφού βγει η απόφαση και αποχαρακτηριστεί να το εντάξω?Φυσικά στο δεύτερο πάει το μυαλό μου αλλά ρωτάω και εσάς..

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς για τους οικισμους ισχυουν οι οικιστικες πυκνωσεις...οπότε αυτο  ειναι ενα  αλλο θεμα

 

οσο για το γηπεδό σου, το οποιο προφανως δεν περιλαμβανεται στις οικιστικες πυκνωσεις,

ασκεις τις αντιρρησεις σου

και πραττεις αναλογα  με το εαν  δικαιωνεσαι ή οχι

Link to comment
Share on other sites

deskar

Υπάρχει και το σοβαρό ενδεχόμενο πρόδηλου σφάλματος στη θέση του ακινήτου (εκτός οικισμού) στο οποίο έχει εκδοθεί Ο.Α. Σε κάθε περίπτωση υποβολή αντίρρησης (αν θυμάμαι καλά στην περίπτωση αυτή είναι δωρεάν χωρίς παράβολο και γίνεται με φυσική και όχι ηλεκτρονική αίτηση).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

(από μεταφορά. Pavlos33)
Στους κυρωμενους δασικους χαρτες θελω να κατεβασω τα πολυγωνα και να δω το χαρακτηρισμο τους π.χ ΑΑ,ΔΔ, ΑΔ κτλ

πηγαινω στην δ/νσηhttp://gis.ktimanet.gr/wms/forestfinal/default.aspx 

παταω στο βελακι που εχει αλλα για να τους δω χρειαζεται να εχω προγραμμα GIS ή ειναι ελευθερο;

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω το αρχειο zip και εχει τρια αρχεια με τις καταληξεις .dbf, shx,shp

και δεν τα ανοιγει με autocad για αυτο λεω μηπως τα ανοιγει με gis

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου netmin909 προσπάθησα να το κατεβάσω αλλά δεν μπόρεσα https://www.qgis.org/en/site/forusers/download.html

μια ερώτηση εδώ.. αν καταφέρω και το κατεβάσω θα βλέπω δηλ τους κυρωμένους δασ χάρτες με τα πολύγωνα?

πήρε το μάτι μου δασικούς χάρτες με hatch πολύχρωμα που είχαν πάνω τα στοχεία που θέλω ΑΔ,ΔΑ  κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.