Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο τίτλος σου αναφέρει ένα ακίνητο φαντάζομαι, οπότε σίγουρα μία αντίρρηση.

Ό,τι αναφέρει ο τίτλος σου γενικά.

Στο δασαρχείο δεν τους ενδιαφέρει το ιδιοκτησιακό (να υπάρχει βέβαια και εμπράγματο δικαίωμα), παρά μόνο η μορφή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση:

Έχω μπροστά από γήπεδο αγροτικό δρόμο προ του 1923 ο οποίος βγαίνει δασικός και η πολεοδομία μου αρνείται αρτιότητα-οικοδομησιμότητα λέγοντας ότι δεν έχω πρόσβαση (!#$@#!!@$!$), έχω έννομο συμφέρον να κάνω αντίρρηση για το δρόμο;;;;

Έχω ήδη ρωτήσει στο δασαρχείο, το οποίο ρώτησε παραπάνω και οι δύο είπαν ότι δεν γνωρίζουν!!! ($#@#%@#%^$^)

Νομίζω για να λέει έννομο συμφέρον κ όχι εμπράγματο δικαίωμα μάλλον μπορώ. Καμμιά ιδέα (κάποιος πιο διαβασμένος στο θέμα από μένα);

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο θυμιζει εκεινη την περιπτωση που

ειχε απαλλοτριωθει μια λωριδα για διανοιξη οδου

-αρα το απο μεσα ειχε προσωπο-

πλην η λωριδα δασωθηκε, εμφανισθηκε σαν δασος και δεν εκανε αντιρησεις ουτε ο Δημος ουτε η περιφερεια.

Και ο ερωτων εψαχνε το "εννομο συμφερον"

Εσυ να κανεις αντιρρησεις  "ως εχων εννομο συμφερον", υποβαλοντας καθε εγγραφο που κατεχεις.

Ας απαντησουν οι αρμοδιοι...

[νομιζω οτι κανεις ενσταση που αν απορριφθει παει σαν αντιρρησεις και τοτε πληρωνεις και παραβολο. Δες το]

υγ

εχεις "επισημο" χαρακτηρισμο σαν προ 23;

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"αναγνωριση" επίσημη εχεις;

https://ecopress.gr/pote-chtizoume-se-agrotemachio-me-proso/

υγ

τι εμβαδον εχεις;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο εκτός από το συμβόλαιο όχι, το δέχεται όμως η υδομ

Δυστυχώς κάτω από 4, είναι και αυτό ένα θέμα, κανονικά θέλω δημοτικό κλπ όχι αγροτικό για την παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ιδιωτικές αγροτικές οδοί από το 1920. Μόνο η διαδικασία μέσω περιφέρειας καθιστά αναγνωρισμένη την οδό.

Για την παρέκκλιση της επιφάνειας απαιτείται πρόσωπο σε κύρια δημοτική οδό (π.χ. οδό που ενώνει δύο οικισμούς).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η διανομή δεν είναι σε κάποιο σύστημα αναφοράς ώστε να την εφαρμόσω με κάποιο μετασχηματισμό.Το σχέδιο είναι υλοποιημένο όπως οι διαστάσεις της διανομής που επιβεβαιώνουν το εμβαδόν της ( Ε = 1187 τ.μ.). Η αποτύπωση έγινε από την υπόδειξη του ιδιοκτήτη διότι δεν γνώριζα ότι επρόκειτο για διανομή εκείνη την στιγμή. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι χρησιμοποιώντας έναν πάσαλο που βρήκα τότε βγαίνει το εξής σχήμα...

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να αναζητήσω τις θέσεις 33 και 34 και από εκεί να εξαρτηθώ για την υλοποίηση των αγροτεμαχείων ;

TOPO_ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ-Model 2.pdf

Edited by alextopo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.

Τί σημαίνει  "Αποφάσεις διάθεσης εξαγορασθέντων από το ∆ηµόσιο κτηµάτων" ?

Αναφέρεται στο νόμο για τις διαδικασίες αντιρρήσεων  ότι μπορούν να προβούν σε διαδικασία αντιρρήσεων όσοι κατέχουν το παραπάνω έγγραφο.

Έχω ακίνητο στο οποίο κλήθηκε ιδιοκτήτης από της Δημοσίων Κτημάτων πριν από περίπου 20 χρόνια προκειμένου να εξαγοράσει δημόσια έκταση αλλά δεν πήγε να το εξαγοράσει (συνημμένα έχει  έγγραφα ότι αναγνωρίζεται η έκταση ως καλλιέργεια από προγόνους κτλ). 

Τώρα στους δασικούς φαίνεται το μεγαλύτερο τμήμα πράσινο. Μπορεί να προβεί στη διαδικασία αντιρρήσεων με το παραπάνω έγγραφο, σε αυτού του τύπου έγγραφο αναφέρεται? ή ότι πρέπει να έχει συντελεστεί ήδη η εξαγορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.