Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία και βόθροι


Fotius

Recommended Posts

Τελικα τι ισχυει για τους αποστασεις των βοθρων και με ποια νονοθεσία; Εχω μπερδευτει.

Ισχυει μονο ο κτιριδομικος: ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄)

και με συνδιασμο με την Υγ.Διατ. ΕΙβ/221/65- ΦΕΚ-138/Β/24-2-65 ισχύουν τα παρακατω

 

Αποστασεις για απορροφητικό Βόθρο:

 

Υδραγωγεία: 30 μ.

Φρεάτια, Πηγές Νερού, Θάλασσα: 15 μ.

Θεμέλια κτιρίων: 2 μ.

Όρια γηπέδου: 2 μ. ( Εγγρ-29544/8-7-91 (ΔΟΚΚ))

 

Σηπτική δεξαμενή

 

Πηγή νερού: 15 μ.

Θεμέλια κτιρίων: 1 μ.

Όρια γηπέδου: 1 μ.

Απόσταση από δρόμο: 3 μ.

 

Ερωτηση 1.: Ισχυουν τα παραπανω σημερα 2016 ή κατι εχει αλλαξει;

Ερωτηση 2.: Μπορει να γινει σε οικισμο μονο απορροφητικος ή απαιτειται να γινει πρωτα σηπτικος και μετα απορροφητικος;

Και  εγώ την ίδια  απορία έχω. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας απαντήσει; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα  ! Πελάτης μου έχει το εξής πρόβλημα: O γείτονας είχε παλαιότερα κατασκευάσει βόθρο σε επαφή με το κοινό όριο κ πρόσφατα τον τακτοποίησε - υπάρχει ωστόσο πρόβλημα δυσοσμίας - Που θα πρέπει να γίνει καταγγελία στην πολεοδομία ή στο υγειονομικό κ με ποια αιτιολογία ??

Link to comment
Share on other sites

και στα 2 

( δεν βλέπω να γλυτώνει το κλείσιμο κατά τα προβλεπόμενα  με άμμο και σκύρα)

Link to comment
Share on other sites

δλδ ...πριν την τακτοποίηση, δεν υπηρχε προβλημα δυσοσμίας??

Δεν εχει γινει ακομα  αποχετευτικο δικτυο στην περιοχη?

υγ

η πολεοδομια γιατι να τον "κλείσει",   αφου εχει τακτοποιηθει?

Μένει το υγειονομικο...αλλά δξ τις "ακριβεις" αρμοδιότητες του.

Εν τελει, μαλλον στα αστικά  δικαστηρια θα πρεπει να απευθυνθει.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετώπισα τέτοια περίπτωση κλεισίματος βόθρου

Τελικά έκλεισε μετά από 25 με 32 δικαστήρια (μαζί και για τις .. Χριστ...αναγίες , θέλω να πω!)

κτιριοδομικός κανονισμός άρθ 26

3.15. Σε περίπτωση που υφιστάμενη εγκατάσταση αποχέτευσης συνδεθεί με νεοκατασκευασμένο υπόνομο, οι υφιστάμενοι στεγανοί και απορροφητικοί βόθροι, καθώς και τα μη αναγκαιούντα τμήματα του δικτύου αποχέτευσης πρέπει να αχρηστεύονται ή αποξηλώνονται. Η αχρήστευση γίνεται με πλήρες άδειασμα των βόθρων και με πλήρωση τους με καθαρές γαίες ή λιθορριπή, σε κάθε όμως περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει μια σφραγιστική στρώση από οπλισμένο σκυρόδεμα που θα εντοπίζει τη θέση των βόθρων.

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω: εφόσον έχει στην κατοχή του (ο ιδιοκτήτης του βόθρου) χαρτί τακτοποίησης, η Πολεοδομία δεν έχει να κάνει τίποτα περισσότερο. ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με το δίκτυο αποχέτευσης, οπότε είναι υποχρεωμένος να τον μπαζώσει/αποξηλώσει (όπως αναφέρθηκε και από ΚΑΝΑ παραπάνω).

Πρότασή μου: να πάει στη ΔΕΥΑΠ της περιοχής και να ρωτήσει (με αεροφωτογραφία/Google στα χέρια) εάν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο αποχέτευσης. Πρόσεξε: ΟΧΙ αν υπάρχει δίκτυο αλλά αν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ με αυτό. Έχω δει κι αν έχω δει διφορούμενες απαντήσεις.

Αν ναι, χαρτί στην Πολεοδομία για να κινηθούν οι διαδικασίες που προβλέπονται από το Αρ.26 του Κτιριοδομικού.

Αν όχι, καταγγελία στο Υγειονομικό για "θέματα δημόσιας υγείας". Αυτοί μπορούν να κάνουν και έλεγχο διαρροής λυμάτων, μεταξύ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 9/5/2016 at 3:51 ΜΜ, sakaflias said:

Τελικα τι ισχυει για τους αποστασεις των βοθρων και με ποια νονοθεσία; Εχω μπερδευτει.

Ισχυει μονο ο κτιριδομικος: ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄)
και με συνδιασμο με την Υγ.Διατ. ΕΙβ/221/65- ΦΕΚ-138/Β/24-2-65 ισχύουν τα παρακατω

Αποστασεις για απορροφητικό Βόθρο:

Υδραγωγεία: 30 μ.
Φρεάτια, Πηγές Νερού, Θάλασσα: 15 μ.
Θεμέλια κτιρίων: 2 μ.
Όρια γηπέδου: 2 μ. ( Εγγρ-29544/8-7-91 (ΔΟΚΚ))

Σηπτική δεξαμενή

Πηγή νερού: 15 μ.
Θεμέλια κτιρίων: 1 μ.
Όρια γηπέδου: 1 μ.
Απόσταση από δρόμο: 3 μ.

 

Ερωτηση 1.: Ισχυουν τα παραπανω σημερα 2016 ή κατι εχει αλλαξει;

Ερωτηση 2.: Μπορει να γινει σε οικισμο μονο απορροφητικος ή απαιτειται να γινει πρωτα σηπτικος και μετα απορροφητικος;

Σήμερα τί ισχύει σε ό,τι αφορά τις αποστάσεις? Ισχύει κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σε οικοπεδο με δυωροφη κατοικια  στεγανος  βοθρος κατασκευαστηκε "εξαρχης" στο συνορο με τον κοινοτικο δρομο

τακτοποιηση τον σωζει ? δεν υπαρχει παντως προβλημα με οσμες η αλλο  .

 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.