Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ενδοδαπέδια θέρμανση με αντλία θερμότητας


George 34

Recommended Posts

Η ιδανική ρύθμιση του συστήματος Α.Θ. - ενοδαπέδιο είναι να πετύχουμε συνεχή λειτουργία της Α.Θ. με αντιστάθμιση τέτοια  ώστε να έχουμε την επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία.

 

Στην πράξη, ρυθμίζουμε την αντιστάθμιση να δίνει λίγο μεγαλύτερες θερμοκρασίες, έτσι ώστε οι θερμοστάτες χώρου ( ηλεκτρονικοί κατά προτίμηση με μικρό διαφορικό ), να κόβουν για όσο γίνεται λιγότερο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

   Μίλησα με την εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση και μου είπαν ότι το σπίτι είναι καινούριο και δεν έχει φύγει η υγρασία. Την επόμενη χρονιά "θα το δεις καλύτερα". Επίσης μου είπαν πως θα πρέπει να κόβει η αντλία για να μειωθεί η κατανάλωση. Εαν μειώσω την θερμοκρασία του νερού (από 40 σε 35 ή 30 βαθμούς), η αντλία θα δουλεύει περισσότερο με αποτέλεσμα να καταναλώνει κ περισσότερο. Η αντλία είναι Daikin και φαντάζομαι οτι έχει αντιστάθμιση. Η εκκίνηση έγινε από την εταιρεία. Εγώ δεν γνωρίζω πως ρυθμίζεται η αντιστάθμιση. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να βάλω ένα χρόνο και να ανοιγω την ηλεκτροβάνα για λίγα λεπτά, κάθε 2 ώρες, αφού θα έχει κόψει ο θερμοστάτης. Έτσι θα διατηρώ το πάτωμα ζεστό αφού θα κυκλοφορεί το νερό παρόλο που ο θερμοστάτης θα έχει κόψει.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Στο ισόγειο που είναι κουζινα-σαλόνι ο θερμοστάτης είναι στους 22-23 βαθμούς ενώ στον όροφο που είναι τα δωμάτια είναι στους 20. 

Δεν μπορώ στα τυφλά να ανακαλύψω τον τρόπο που σχεδιάστηκε το σύστημά σου, ούτε να πω κάτι για το μηχάνημα. Δεν το προτιμώ γενικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Είναι από τα καλά της αγοράς. Θεωρώ επίσης ότι αυτός που σου κατασκεύασε την ενδοδαπέδια είναι σχετικός και ο μόνος υπεύθυνος για την κατανάλωση ρεύματος. Άρα, επιμένω ότι:

 

Αν φτάνει η θερμοκρασία του σπιτιού στου 22-23 και μάλιστα του μέρους που είσαστε τις περισσότερες ώρες της ημέρας και πέφτει μετά από 12 ώρες, ή ο θερμοστάτης είναι ελαττωματικός, ή έχεις πολύ καλές μονώσεις στο σπίτι. 

 

Στη θέση σου θα έκανα έλεγχο της μεταβολής της εσωτερικής θερμοκρασία του χώρου με ένα ξεχωριστό ψηφιακό θερμόμετρο χώρου, ώστε να δω αν λειτουργεί σωστά ο θερμοστάτης.   

 

Υ.Γ.1) Προσοχή στα θερμόμετρα μαϊμούδες, προτίμησε ένα επώνυμο και δες στις οδηγίες του τις πιθανές αποκλίσεις.

 

Υ.Γ.2) Καλού - κακού κάνε και έναν έλεγχο στις παραμέτρους του κεντρικού χειριστηρίου...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου είπαν πως θα πρέπει να κόβει η αντλία για να μειωθεί η κατανάλωση. Εαν μειώσω την θερμοκρασία του νερού (από 40 σε 35 ή 30 βαθμούς), η αντλία θα δουλεύει περισσότερο με αποτέλεσμα να καταναλώνει κ περισσότερο.

 

Η κατανάλωση όλων των Α.Θ. αυξάνεται όσο αυξάνεται η θερμοκρασία εξόδου του νερού.

 

Πιστεύω ακράδαντα, ότι η λειτουργία σε χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής, έστω και αν λειτουργεί περισσότερο χρόνο, θα είναι οικονομικότερη.

 

Έτσι θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση και ποιότητα θέρμανσης στο σπίτι, με ανεπαίσθητες διακυμάνσεις.

 

Και βέβαια τα πλακάκια θα καταπονούνται ελάχιστα, από συστολοδιαστολές.

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση όλων των Α.Θ. αυξάνεται όσο αυξάνεται η θερμοκρασία εξόδου του νερού.

 

Πιστεύω ακράδαντα, ότι η λειτουργία σε χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής, έστω και αν λειτουργεί περισσότερο χρόνο, θα είναι οικονομικότερη.

 

Έτσι θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση και ποιότητα θέρμανσης στο σπίτι, με ανεπαίσθητες διακυμάνσεις.

 

Και βέβαια τα πλακάκια θα καταπονούνται ελάχιστα, από συστολοδιαστολές.

 

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ στα τυφλά να ανακαλύψω τον τρόπο που σχεδιάστηκε το σύστημά σου, ούτε να πω κάτι για το μηχάνημα. Δεν το προτιμώ γενικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Είναι από τα καλά της αγοράς. Θεωρώ επίσης ότι αυτός που σου κατασκεύασε την ενδοδαπέδια είναι σχετικός και ο μόνος υπεύθυνος για την κατανάλωση ρεύματος. Άρα, επιμένω ότι:

 

Αν φτάνει η θερμοκρασία του σπιτιού στου 22-23 και μάλιστα του μέρους που είσαστε τις περισσότερες ώρες της ημέρας και πέφτει μετά από 12 ώρες, ή ο θερμοστάτης είναι ελαττωματικός, ή έχεις πολύ καλές μονώσεις στο σπίτι. 

 

Στη θέση σου θα έκανα έλεγχο της μεταβολής της εσωτερικής θερμοκρασία του χώρου με ένα ξεχωριστό ψηφιακό θερμόμετρο χώρου, ώστε να δω αν λειτουργεί σωστά ο θερμοστάτης.   

 

Υ.Γ.1) Προσοχή στα θερμόμετρα μαϊμούδες, προτίμησε ένα επώνυμο και δες στις οδηγίες του τις πιθανές αποκλίσεις.

 

Υ.Γ.2) Καλού - κακού κάνε και έναν έλεγχο στις παραμέτρους του κεντρικού χειριστηρίου...

 

Το σπίτι είναι καινούριο με εξωτερική μόνωση 7εκ. Οι θερμοστάτες χώρου είναι απλοί ψηφιακοί της siemens. Παρακολουθώ την θερμοκρασία και με ένα θερμόμετρο υδραργύρου και διαπιστώνω ότι οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με πολυ μικρές αποκλίσεις απο τους ψηφιακούς. Τις τελευταίες 3 ημέρες έχω χαμηλώσει την θερμοκρασία νερού της αντλίας και από 40 βαθμούς την κατέβασα στους 35. Αυτό που παρατηρώ είναι, οτι δουλεύει συνεχώς η αντλία, αφού δεν κόβουνε οι ηλεκτροβάνες, η θερμοκρασία χώρου έφτασε μετα βίας στους 22 στο ισόγειο και 21 στον όροφο, δεν ανεβαίνει άλλο, το πάτωμα είναι μόνιμα ζεστό και γενικότερα δείχνει να δουλεύει καλύτερα. Και το σημαντικότερο, δεν ακούω τα τριξίματα στο πάτωμα. Μίλησα με την εταιρεία, η οποία είναι μεγάλος αντιπρόσωπος της Daikin, και μου είπαν ότι μπορεί να έχω αυξημένη κατανάλωσει ρεύματος αφού η αντλία δουλεύει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι καινούριο με εξωτερική μόνωση 7εκ. Οι θερμοστάτες χώρου είναι απλοί ψηφιακοί της siemens. Παρακολουθώ την θερμοκρασία και με ένα θερμόμετρο υδραργύρου και διαπιστώνω ότι οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με πολυ μικρές αποκλίσεις απο τους ψηφιακούς. Τις τελευταίες 3 ημέρες έχω χαμηλώσει την θερμοκρασία νερού της αντλίας και από 40 βαθμούς την κατέβασα στους 35. Αυτό που παρατηρώ είναι, οτι δουλεύει συνεχώς η αντλία, αφού δεν κόβουνε οι ηλεκτροβάνες, η θερμοκρασία χώρου έφτασε μετα βίας στους 22 στο ισόγειο και 21 στον όροφο, δεν ανεβαίνει άλλο, το πάτωμα είναι μόνιμα ζεστό και γενικότερα δείχνει να δουλεύει καλύτερα. Και το σημαντικότερο, δεν ακούω τα τριξίματα στο πάτωμα. Μίλησα με την εταιρεία, η οποία είναι μεγάλος αντιπρόσωπος της Daikin, και μου είπαν ότι μπορεί να έχω αυξημένη κατανάλωσει ρεύματος αφού η αντλία δουλεύει συνεχώς.

Μα το νόημα της inverter τεχνολογίας είναι να δουλεύει συνεχώς σε χαμηλές στροφές χωρίς σταμάτα ξεκίνα.. Μάλιστα όσο καλύτερο το κομμάτι του inverter τόσο πιο χαμηλά μπορεί να κατέβει...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.