Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ


aris1992

Recommended Posts

Παιδιά, αυτά που παραθέτετε αφορούν τους ΕΕ και όχι τους μισθωτούς. Αυτό που λέει η διάταξη είναι ότι πρέπει να έχεις κάνει έναρξη στη ΔΟΥ για να πληρώνεις και ότι δεν θα χρεώνεσαι εισφορές χωρίς λογιστικά βιβλία. Αυτό.

Απ'όσο ξέρω η αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ με την εγγραφή στο ΤΕΕ συνεχίζει να ισχύει, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Άρα όταν προσληφθείς ως μισθωτός εξυπακούεται ότι πρέπει να προσληφθείς ως μηχανικός, οποιαδήποτε δουλειά κι αν κάνεις. Οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο.

Μισθωτός μόνο σε ΙΚΑ μπορείς να είσαι μόνο αν δεν είσαι μέλος του ΤΕΕ. Το λάθος είναι η εγγραφή στο ΤΕΕ, που αν δεν υπογράφεις σχέδια ή μελέτες ως ΕΕ είναι παντελώς άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα.

Οι κρατήσεις μια μισθωτούς μηχανικούς είναι:

Κύρια σύνταξη :             6,67%

επικουρική                     3,37%

εφάπαξ                          4%

υγεία παροχή σε είδος  2,15%

υγεία παροχή σε χρήμα 0,4%

Η τελευταία εγκύκλιος του υπουργείου https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28110 στην παραγραφο Ε παράδειγμα 4 αναφερει συγκεκριμένα την περιπτωση μηχανικου μελους του ΤΕΕ που εργαζεται ως κατι αλλο

Edited by akalion
Link to comment
Share on other sites

akalion ευχαριστώ για την παράθεση. Παρόλα αυτά, δεν αλλάζει ουσιαστικά τίποτα ως προς τις εισφορές μισθωτών, περισσότερο ξεκαθαρίζει τα θέματα παράλληλης ασφάλισης και διπλών εισφορών ως εε.

Τα ποσοστά εισφορών μισθωτού είναι ακριβώς τα ίδια που έγραψα, είτε δηλωθείς ως μηχανικός είτε ως οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία εγκύκλιος του υπουργείου https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28110 στην παραγραφο Ε παράδειγμα 4 αναφερει συγκεκριμένα την περιπτωση μηχανικου μελους του ΤΕΕ που εργαζεται ως κατι αλλο

 

Αυτό πιστεύω είναι σωστό, όπως αναφέρει ο akalion, και στο πνεύμα του νόμου, δηλαδή την αποσύνδεση της ασφάλισης από την ιδιότητα.

 

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτουν τα ποσοστά που παρουσιάζει ο shin0bi, βρίσκω διαφορετικά στο internet (www.aftertax.gr, έχει και διαχωρισμό με βάση την 5ετία) και άλλα μου λένε από το λογιστήριο (ΕΦΚΑ για μηχανικούς 20% λένε, δεν ξέρω που το βρήκαν!). Μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω είναι σωστό, όπως αναφέρει ο akalion, και στο πνεύμα του νόμου, δηλαδή την αποσύνδεση της ασφάλισης από την ιδιότητα.

 

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτουν τα ποσοστά που παρουσιάζει ο shin0bi, βρίσκω διαφορετικά στο internet (www.aftertax.gr, έχει και διαχωρισμό με βάση την 5ετία) και άλλα μου λένε από το λογιστήριο (ΕΦΚΑ για μηχανικούς 20% λένε, δεν ξέρω που το βρήκαν!). Μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος;

Το 20% είναι το σύνολο που αποδίδουν μαζί ο μισθωτός (6,67%) και ο εργοδότης του (13,33%) για κύρια σύνταξη. Αντίστοιχα για την επικουρική το σύνολο 7% αναλύεται σε 3,5% και 3,5% (το 3,37% του σινομπι είναι ακακριβές νομίζω). Το εφάπαξ είναι 4% και πληρώνει μόνο ο εργαζόμενος. Για υγεία είναι 2,55% ο μισθωτός (είδος + χρήμα) και ο εργοδότης νομίζω 4,55% αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Τα ανωτέρω ποσοστά ισχύουν εδώ και πολλά χρόνια (με μικρές αλλαγές κυρίως στον κάδο υγείας) για τους μισθωτούς με ασφάλιση μετά το 1993 στον ιδιωτικό τομέα, ανεξαρτήτως του αν είναι μηχανικοί ή όχι. Μέχρι να καταργηθεί, οι μηχανικοί είχαν επιπροσθέτως την ειδική προσάυξηση.

Edited by akalion
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά αναφέρονται στο νόμο (άσε που έτσι κι αλλιώς δεν άλλαξαν από το προηγούμενο καθεστώς). Χωρίς παρεξήγηση, από το να κοιτάς αριστερά και δεξιά στο ίντερνετ, ίσως θα ήταν καλύτερα να διαβάσεις απευθείας το ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ και εργάζομαι ως μισθωτός. Μπορώ να κάνω ΠΕΑ ή μια ΑΜΚ πχ, στο e-adeies, με τη δική μου υπογραφή κόβοντας απόδειξη ή πρέπει να κάνω κάτι με το Τσμέδε?

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2019 at 2:25 ΠΜ, Pavlos33 said:

Έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία για να μπορείς να εκδίδεις Α.Π.Υ ή Τ.Π.Υ;

Όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.