Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ


aris1992

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέος μηχανικός, μέλος ΤΕΕ απο τον Νοέμβριο. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι ως μισθωτός σε βιομηχανία. Ωστόσο όταν έκανα τα χαρτιά μου για να εγγραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν πως πλέον μόνο ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να εγγραφτούν και όχι μισθωτοί. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει? Τα χρόνια εμπειρίας μετράνε κανονικά ακόμη και αν δεν είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

σωστά σου είπαν, 

 

σαν μισθωτός θα ασφαλίζεσαι στον ΕΦΚΑ και το ασφάλιστρο σου θα το πληρώνεις από κοινού με τον εργοδότη σου.

 

Χρόνια Εμπειρίας;;;; Τι εννοείς;;

 

Αν αναφέρεσαι στα χρόνια ασφάλισης τότε εφ' όσον πληρώνεται το Ασφάλιστρο σου στον ΕΦΚΑ έχεις Ασφάλιση και Συντάξιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στις τάξεις μελετητικών πτυχίων. Ισχύουν κανονικά ακόμη και αν δεν είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν μπαίνω σφήνα στο νήμα αλλά έχω την εξής απορία:

Είμαι διπλ. μηχανικός και εργάζομαι σαν μισθωτός σε τεχνική εταιρεία χωρίς να έχω δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ. Ας υποθέσουμε ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ(χωρίς κάτι τέτοιο να απαιτείται από τον εργοδότη μου).

  • Απ΄ όσο γνωρίζω εγγραφή στο ΤΕΕ σημαίνει αυτόματη είσοδο και στο ΤΣΜΕΔΕ(= ΕΦΚΑ). Ισχυει αυτό;
  • Ισχύει ότι όντας γραμμένος στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ αν μείνω άνεργος θα εξακολουθώ να πληρώνω τις εισφορές που πλήρωνα ή απαλάσσομαι;  
  • Σε γενικές γραμμές  θεωρείται σοφή την επιλογή εγγραφής στο ΤΕΕ με δική μου επιλογή (και όχι κατ απαίτηση του τωρινού μου εργοδότη); Προσπαθώ να διευκρινήσω τι παραπάνω δυνατότητες/παραθυράκια σου παρέχει το ΤΕΕ. Μιλάμε για εργασία σαν μισθωτός.

Ευχαριστώ και ξανά συγνώμη για την σφήνα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν μπαίνω σφήνα στο νήμα αλλά έχω την εξής απορία:

Είμαι διπλ. μηχανικός και εργάζομαι σαν μισθωτός σε τεχνική εταιρεία χωρίς να έχω δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ. Ας υποθέσουμε ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ(χωρίς κάτι τέτοιο να απαιτείται από τον εργοδότη μου).

  • Απ΄ όσο γνωρίζω εγγραφή στο ΤΕΕ σημαίνει αυτόματη είσοδο και στο ΤΣΜΕΔΕ(= ΕΦΚΑ). Ισχυει αυτό;
  • Ισχύει ότι όντας γραμμένος στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ αν μείνω άνεργος θα εξακολουθώ να πληρώνω τις εισφορές που πλήρωνα ή απαλάσσομαι;  
  • Σε γενικές γραμμές  θεωρείται σοφή την επιλογή εγγραφής στο ΤΕΕ με δική μου επιλογή (και όχι κατ απαίτηση του τωρινού μου εργοδότη); Προσπαθώ να διευκρινήσω τι παραπάνω δυνατότητες/παραθυράκια σου παρέχει το ΤΕΕ. Μιλάμε για εργασία σαν μισθωτός.

Ευχαριστώ και ξανά συγνώμη για την σφήνα!

Σε συζήτηση που έχει γίνει στο φόρουμ παλαιότερα το συμπέρασμα είναι ότι βάσει των 4488/2017 και 4387/2016 και των σχετικών εγκυκλίων του ΕΦΚΑ για τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, αν εγγραφείς στο ΤΕΕ και είσαι μισθωτός, εξακολουθείς να πρέπει να εγγραφείς και στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ, διότι η αποσύνδεση της ιδιότητας αφορά μόνο αυτοαπασχολούμενους και όχι μισθωτούς.

Αν μείνεις άνεργος και δεν έχεις ανοιχτά βιβλία μηχανικού, πλέον μπορείς να όντως να διαγραφείς. Έχεις επιλογή όμως να παραμείνεις αν θες για κάποιο λόγο να συνεχίσεις να πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό νόμιζα αλλά όταν προσκόμισα τα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, η απάντηση που μου ήρθε αναφέρει πως έχει εγκριθεί η προεγγραφή μου και πως για να ολοκληρωθεί πρέπει να γίνει έναρξη εργασιών στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

σωστά σου είπαν, 

 

σαν μισθωτός θα ασφαλίζεσαι στον ΕΦΚΑ και το ασφάλιστρο σου θα το πληρώνεις από κοινού με τον εργοδότη σου.

 

Χρόνια Εμπειρίας;;;; Τι εννοείς;;

 

Αν αναφέρεσαι στα χρόνια ασφάλισης τότε εφ' όσον πληρώνεται το Ασφάλιστρο σου στον ΕΦΚΑ έχεις Ασφάλιση και Συντάξιμα.

 

Για θέση εργασίας μη μηχανικού υπάρχει διαφορά στο ύψος του ασφαλίστρουγια τον εργοδότη και τον εργαζόμενο  μετα την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. ? Επαναλαμβάνω δεν πρόκειται για θέση μηχανικού. 

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση που έχει γίνει στο φόρουμ παλαιότερα το συμπέρασμα είναι ότι βάσει των 4488/2017 και 4387/2016 και των σχετικών εγκυκλίων του ΕΦΚΑ για τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, αν εγγραφείς στο ΤΕΕ και είσαι μισθωτός, εξακολουθείς να πρέπει να εγγραφείς και στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ, διότι η αποσύνδεση της ιδιότητας αφορά μόνο αυτοαπασχολούμενους και όχι μισθωτούς.

Αν μείνεις άνεργος και δεν έχεις ανοιχτά βιβλία μηχανικού, πλέον μπορείς να όντως να διαγραφείς. Έχεις επιλογή όμως να παραμείνεις αν θες για κάποιο λόγο να συνεχίσεις να πληρώνεις τις ελάχιστες εισφορές.

 

έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο

 

Αρχικά και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Διαβάστε τα μηνύματα εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/49076-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%86%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA/page-39

Αν κάποιος έχει τεκμηριωμένη αντίθετη εμπειρία ας μας την παραθέσει.

Νομίζω στο φόρουμ έχουν γίνει κάποιες αναφορές από συναδέλφους που έχουν κλείσει βιβλία και πήγαν να διαγραφούν από ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ και στην αίτηση διαγραφής υπέγραψαν ότι (ι) δεν έχουν ανοιχτά βιβλία και (ιι) οτι δεν είναι μισθωτοί.

Edited by akalion
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.