Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση όμορων διαμερισμάτων-Περαιτέρω ενέργειες σε Κτηματολόγιο, Εφορία και Δήμο.


MakisMak

Recommended Posts

Κ εγώ το έψαξα αλλά κ ο μηχανικό που ανέλαβε την διαδικασία πήρε την ίδια απάντηση.

 

Παράλληλα σήμερα ρώτησα κ στο Δήμο για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για βεβαίωση τετραγωνικών μετά τη συνενωση κ μου είπαν ότι θέλουν μόνο το νέο σχέδιο του μηχανικού κ το νέο ηλεκτρολογικο σχέδιο. Τα συμβόλαια δεν τους απασχολούν.

 

Οπότε με άδεια μικρής κλίμακας έκανες γρήγορα κ οικονομικα τη δουλειά σου.

 

Σκέφτομαι να πάω κ εγώ μέχρι την πολεοδομία αλλά τι να σου κάνει κ ο υπάλληλος αν υπάρχει ασάφεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους μηχανικούς

 

Η απόφαση 13448/2012 βρίσκεται ακόμη σε ισχύ;

 

Διότι σε αυτή την απόφαση διεκρινιζεται πως επιτρέπεται η συνένωση ιδιοκτησίων με άδεια μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Και η λειτουρική συνένωση προβλέπεται επίσης σύμφωνα με τον Ν.4495/17 (αρ.29 παρ.2 περίπτωση κζ) με Έγκριση Εργασιών μικρής κλίμακας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Όπως αναφέρω κ σε προηγούμενο ποστ προ διημέρου που ο μηχανικός μου απευθύνθηκε στην πολεοδομία για την λειτουργική συνένωση με ΕΕΜΚ έλαβε την απάντηση ότι η συνένωση διαμερισματων γίνεται μόνο με ΟΑ και ο Ν. 4495/17 αφορά μόνο σε καταστήματα.

 

Αντίθετα σε άλλες πόλεοδομιες, όπως πχ Κοζάνης η συγκεκριμένη διαδικασία γίνεται κανονικά με ΕΕΜΚ.

Εγω θα εκτυπώσω τόσο τον νόμο όσο κ την απόφαση κ θα απευθυνθώ στον προϊστάμενο της πόλεοδομιας γτ λαμβάνω αρνητική απάντηση εδώ κ 1.5 χρόνο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πήγα στην αρμόδια πολεοδομια για να ρωτήσω γτ απαιτούν ΟΑ για την συνένωση των διαμερισματων μου κ μου απάντησαν ότι ο νόμος προβλέπει "λειτουργική" συνένωση μόνο για καταστήματα.

 

Τον όρο "λειτουργική" τον αποδίδουν στην λειτουργία μιας επιχείρησης.

Ότι να ναι... Δηλαδή εγώ αν το ερμηνεύσω διαφορετικά τι θα γίνει;;;

 

Στην ερώτηση μου δε γιατί άλλες πολεοδομιες εκδίδουν κανονικά ΕΕΜΚ για συνένωση διαμέρισματων μου απάντησαν πως "λάθη γίνονται.... ". Φαντάζομαι λάθη γίνονται με το ανάλογο "τίμημα" κ ο νοών νοείτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται για αυτό που νομίζεις. Απλά κολλάνε. Εδώ που τα λέμε η νομοθεσία δεν το επιτρέπει. Απλά είναι ένα λογικό συμπέρασμα.

 

Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί όταν το υπουργείο μέσω της ΔΟΚΚ βγάζει χαρτί που τους λέει ότι πρέπει να βγει Ο.Α. και επίσης όταν βγαίνει ο 4495/17 και ενώ μπορεί να λυθεί το θέμα με μία απλή διάταξη στην ΕΕΜΚ....η διάταξη αυτή δεν μπαίνει ποτέ. 

 

Για μένα πρέπει να αντιμετωπιστεί διαφορετικά ο διαχωρισμός από την συνένωση. Είναι μέρα με νύχτα το ένα με το άλλο. Ο διαχωρισμός είναι πολύ πολύ πολύ πιο δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία και ναι θα πρέπει να βγαίνει με άδεια. Η συνένωση και από την στιγμή που δεν αλλάζουν θέση κουζίνα - λουτρό και δεν δημιουργούνται νέα υδραυλικά μπορεί άνετα να γίνει με ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω το αντίθετο κ συμφωνώ για τον διαχωρισμό. Αλλά δεν μπορείς να επιτρέπεις την λειτουργική συνένωση σε διαφορετικά κτήρια όταν τα οικόπεδα είναι γειτονικα κ να μην επιτρέπεις το άνοιγμα μιας πόρτας σε μονοτουβλο τοίχο.

 

Τέλος πάντων αν αυτός είναι ο νόμος κ το σωστό καλά κάνουν οι υπάλληλοι κ τον ακολουθούν.

Αλλα λίγο σου τη δίνει όταν σε άλλες πολεοδομιες ο κόσμος ξεμπερδευει με ΕΕΜΚ.

Δηλαδή η κάθε πολεοδομια μπορεί να δώσει διαφορετική ερμηνεία στον νόμο; Και να μην υπάρχουν κυρώσεις;

 

Πάντως εν τέλει προτιμώ να ανοίξω την πόρτα κ να κάνω την δουλειά μου πάρα να πληρώσω 3.000 για οικοδομική άδεια κ συμβολαιογραφικα.

Άλλωστε μέσα στα σπίτια μου είναι κ δεν ενοχλώ κανέναν.

 

Τουλάχιστον μηχανολογικα κ στατικά έχω την προφορική έγκριση του μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις αυτο που εσυ αποφασισεις...με δικη σου ευθυνη.

 

πλην ομως,

 

και μετα το -αυθαιρετο- ανοιγμα της "μεσοπορτας"

 

θα εχεις στο υποθηκοφυλακειο δυο διαμερισματα

θα εχεις δυο ΔΕΗ και δυο ΕΥΑΘ

καθως και ΔΤ και ΤΑΠ και ΕΝΦΙΑ για δυο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα τα παραπάνω κ φυσικά δεν με συμφέρει τίποτα από αυτά.

 

Ποντάρω στην διόρθωση του νόμου ή στην

μελλοντική "τακτοποίηση", όταν βγει ο αντίστοιχος νόμος.

 

Διότι είναι κοροϊδία κάποιος που έχει κάνει το ίδιο με εμένα πριν το 2011 να ξεμπερδευει με 250 ευρώ κ εγώ που θέλω να το κάνω νόμιμα να πρέπει να πάρω δάνειο... Ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οι άλλες πολεοδομίες που λες μετά το έγγραφο της ΔΟΚΚ που βγήκε πέρυσι να δίνουν ΕΕΜΚ για συνένωση. Νομίζω πλέον καμμία ΥΔΟΜ δεν δίνει. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.