Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση όμορων διαμερισμάτων-Περαιτέρω ενέργειες σε Κτηματολόγιο, Εφορία και Δήμο.


MakisMak

Recommended Posts

εδω ρωτας για  να μαθεις τις  νομιμες διαδικασιες

 

τα υπολοιπα

 

εξαρτωνται απο εσενα

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα πάω με το νόμο γτ τα πρόστιμα είναι πολλαπλάσια, απλά ρώτησα αν ο νόμος αφήνει κάποιο περιθώριο ή κάποιο παραθυράκι ώστε οι 'ακριβές' διαδικασίες να γίνουν αργότερα.

 

Αλλά βάσει σειράς των διαδικασιών προφανώς κ δεν γίνεται...

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και να 'στε όλοι καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά σε όλους,

 

Τελικά η συμβολαιογράφος με ενημερωσε πως εφόσον η σύσταση της πολυκατοικιας προβλέπει συνένωση διπλανων διαμερισματων δεν απαιτειται περαιτέρω ενέργεια από εμένα. Μου είπε πως μόνο με την άδεια του μηχανικού είμαι καλυμμένος.

 

Πολύ καλή εξέλιξη αφού με μια άδεια μικρής κλίμακας ξεμπερδευω.

Το ερώτημα μου όμως είναι τι γίνεται με τον Δήμο;

Εγώ επιθυμώ να είμαι απόλυτα νόμιμος, να πάρω μια βεβαίωση από το δήμο κ στη συνέχεια τροποποίηση στον ΔΕΔΔΗΕ.

 

Ωστόσο βλέπω πως στα δικαιολογητικά που απαιτούνται από τον Δήμο για βεβαίωση τετραγωνικών συμπεριλαμβάνεται κ συμβόλαιο για την εξακρίβωση των μέτρων. Γίνεται η δουλειά μόνο με την νέα κάτοψη;

 

Να πάω να ρωτήσω στον δήμο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο του νομου 4495/17 κανει αναφορα για την συννενωση διαμερισματων (ή αλλων) μονο με αδεια μικρης κλιμακας;

Ισχυει το ιδιο και για τυχων διαχωρισμό διαμερισματων απο ενα σε δυο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κράτος είναι απίστευτο.

 

Ο μηχανικός με ενημέρωσε πως επικοινώνησε με την πολεοδομία σχετικά με την ένωση που αναφέρεται στο νέο νόμο και η πολεοδομία του απάντησε ότι έχει έρθει εγκύκλιος που διευκρινίζει ότι η ένωση με άδεια μικρής κλίμακας γίνεται μόνο για επαγγελματικους χώρους, ενώ για κατοικίες ισχύει η έκδοση οικοδομικης άδειας.

 

Πραγματικά δουλειές του ποδαριού

Edited by MakisMak
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. ΔΕΝ γίνεται ούτε συνένωση, ούτε διαχωρισμός διαμερισμάτων με ΕΕΜΚ. Έχει βγει οδηγία της ΔΟΚΚ πρόσφατα και η επίσημη δικαιολογία είναι ότι επηρεάζονται οι θέσεις στάθμευσης!! 

 

Αναγκαστικά λοιπόν ή με κανονική άδεια δόμησης ή ότι άλλο σου πει ο μηχανικός.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς... όλοι θα πρέπει να τα γνωρίζουν όλα....

Ν.4495/2017 αρθ. 29 παρ.2-κζ.

κζ) λειτουργική συνένωση χώρων εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Δεν γίνεται διευκρίνηση για αν πρόκειται για κατοικίες ή επαγγ. χώρους!!!

Ούτε πιστεύω  με την εγκύκλιο ξεκαθαρίζει ακριβώς.

 Αναφέρει για οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά και για ειδικά κτίρια στο 4064/2012 αρθ. 4 παρ 2ιθ.

Ορισμός: Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύρια χρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά από την οδηγία δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Αν δηλαδή δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης;

 

Αν δεν γίνουν ΗΜ μετατροπές;

 

Απλα νομίζω ότι ψάχνουν δικαιολογίες.

Δηλαδή κ ΗΜ μετατροπές να γίνουν που είναι η δυσκολία;

 

Κάθε χρόνο όλο κ κάτι βγάζουν οπότε υπομονή. Του χρόνου προκειμένου να μαζέψουν λεφτά ίσως βγάλουν καμια νέα οδηγία...

Link to comment
Share on other sites

Την συνένωση θα έπρεπε να την επιτρέπουν βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας. Τα πάρκινγκ σίγουρα μειώνονται ή δεν αλλάζουν. Τι να πω αν το ψάξει κάνας άλλος να δει τι γίνεται σε καμιά πολεοδομία να μας πει. Για να πω την αλήθεια εγώ το χα ψάξει για διαχωρισμό και όχι συνένωση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.