Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα κλιμακοστάσια στο Σ.Δ. μετράνε μόνο όσα κατασκευάζονται;


ANTONIS130

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά αν η σκάλα ανεβαίνει στην οροφή του τελευταίου ορόφου μετράει πάντα.

Η σκάλα μετράει στον όροφο που υπάρχει.

Αρα αν έχουμε 3οροφο κτίριο που έχει σκάλα από ισόγειο σε Α, από Α σε Β και από Β σε Γ, μετράει 3 φορές. (Περίπτωση Α)

Αν όμως έχουμε 3οροφο κτίριο που έχει σκάλα από ισόγειο σε Α, από Α σε Β, από Β σε Γ και απο Γ σε δώμα, μετράει 4 φορές. (Περίπτωση Β)

Και πάντα μιλάμε για τους κλάδους ανάβασης και όχι για τον διάδρομο κυκλοφορίας που είναι στο επίπεδο του ορόφου που ανεβαίνει η σκάλα.

20090317185223j.jpg

 

υγ1. Εχω φάει τα λυσιακά μου να βρω την διάταξη που το λέει αλλά κάτι έχω πάθει....

υγ2. Το έχω κάνει και σε μεζονέτες αλλά και σε πολυκατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν την βρεις βρε erling ανεβασέ την. Και αφαιρείται όπως είπαμε η προβολή της (τρύπα) και μετράνε πλατύσκαλο και φρεάτιο ανελκυστήρα αν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψιλομπερδεύτηκα... έστω ότι έχουμε μια μεζονέτα (ισόγειο + όροφος) με μια σκάλα απο το ισόγειο στον όροφο. Στον όροφο μετράει η σκάλα (αφού αυτόν εξυπηρετεί), αλλά και στο ισόγειο μετράει ο "χώρος" - η προβολή της, άρα ο χώρος του κλιμακοστασίου μετράει 2 φορές. αυτό λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο του erling:

 

Η άποψή μου είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το κλιμακοστάσιο μετράει 4 φορές εφόσον ο Γ Όροφος εξυπηρετείται από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

 

Στην Α περίπτωση δεν θα υπολογιζόταν στο Σ.Δ. το κλιμακοστάσιο μόνο στην περίπτωση που οι Όροφοι Β και Γ θα ήταν μαιζονέτα με εσωτερική σκάλα, οπότε η εξυπηρέτηση του Γ Ορόφου θα γινόταν μέσω αυτής της εσωτερικής σκάλας. Εφόσον ο Γ Όροφος εξυπηρετείται από το κοινόχρηστο κλιμακοπστάσιο θα ληφθεί στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια διάταξη που βγήκε το 2004 με 2005. Αυτό το συμπεραίνω από το γεγονός πως σε όλες τις μεταγενέστερες άδειες αφαιρώ το κενό.

Που θα πάει, θα την βρω. Δεν μπορεί να μου κάναν σκόντο .... ειδικά σε περίπτωση μείωσης της δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω και κάτι ακόμα? Αν στη δυώροφη μεζονέτα είχα και υπόγειο, τότε ο χώρος του κλιμακοστασίου θα μετρούσε 2 φορές σίγουρα, μία για τον όροφο, μία για το ισόγειο, και με το υπόγειο τι γίνεται? μετράει η προβολή του στο υπόγειο? νομίζω πως όχι..

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω πως μετρά μια φορά σε διώροφη μεζονέτα όταν δεν υπάρχει απόληξη στο δώμα και συμφωνώ απόλυτα με τον erling . Και γω από ένα σημείο και μετά άρχισα να το χρησιμοποιώ , σίγουρα πάντως από το 2005 και μετά .

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ Αθήνα 7-4-2000

ΓΕΝ.Δ/ΝΣΗ ΠΟΛ/ΜΙΑΣ Αριθμ. πρωτ. 80208

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ

ΑΠΟΦΑΣΗ

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 7 του Ν.1577/85 (ΓΟΚ/85) και ειδικώτερα της παρ.1Αα για τις επιφάνειες των κλιμακοστασίων.

Έχοντας υπόψη

1. Τις διατάξεις του άρθρου 27 παρ.2 του Ν. 1577/85 "περί ΓΟΚ"

2. Τις διατάξεις του άρθρου 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 "περί ΓΟΚ"

3. Το υπ'αρ. 40719/22.9.89 έγγραφο της ΔΟΚΚ

4. Την από 17/1/2000 αίτηση κου Γρηγόρη Χατζηδημητρίου αρ.πρωτ. (80208/2000)

5. Την από 31-1-2000 σχετική με το θέμα εισήγηση της καθ'ύλη αρμόδιας Δ/νσης Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών.

6. Την από 9/3/2000 γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος (Συνεδρία 6 Πράξη 43)

Αποφασίζουμε

Ότι στον συντελεστή δόμησης του οικοπέδου σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 υπολογίζεται μόνο η επιφάνεια του αριθμού των κλιμάκων που κατασκευάζονται.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΗΛΙΑΣ ΜΠΕΡΙΑΤΟΣ

........................................................................................................

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 113

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Γ4 + Γ11 Αθήνα 26.5.1986

Άρθρο 7/ΓΟΚ 85

 

Παρ. 1Βζ. Η απόληξη του κλιμακοστασίου που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ. 1Β του άρθρου 16 δεν προσμετράται στο σδ. (Βλ. σχ. 7-7).

 

..........................................................................................................

Άρθρο 16/ΓΟΚ/85

Παρ. 1β. Οι απολήξεις των κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων, δεν προσμετρώνται στο σ.δ. όταν βρίσκονται πάνω απ’ το μέγιστο ύψος της περιοχής ή του κτιρίου και δεν εξυπηρετούν κανένα χώρο παρά μόνο το δώμα του κτιρίου και τις κατασκευές που επιτρέπονται σύμφωνα με το άρθρο αυτό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.