Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα κλιμακοστάσια στο Σ.Δ. μετράνε μόνο όσα κατασκευάζονται;


Recommended Posts

Τι σημαίνει ¨υπολογίζεται μόνο η επιφάνεια του αριθμού των κλιμάκων που κατασκευάζονται¨ ? Εγώ στην περίπτωση της προσθήκης Β + Γ ορόφου κατασκευάζω μία φορα το κλιμακοστάσιο αφου δεν ανεβαίνει η σκάλα στο δώμα.Αρα το μετράω στο Σ.Δ. μία φορά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι

Μία φορά (η πρώτη εγκ πιο πάνω)

Δηλαδή μετρά εν τέλει πόσες κλίμακες κατασκευάζονται - δες σχήμα erling (σωστό και αυτές οι επιφάνειες μετράμε)

Η του υπογείου δεν μετρά (εκτός αν το υπόγειο μετρά στο σδ-οπότε η μεζονέτα είναι 3/όροφη)

Link to comment
Share on other sites

Kana, αυτό που ανέβασες δεν είναι ίδιο με το θέμα μας.

Εκείνο μιλάει για την απόληξη του κλιμακοστασίου που είναι στο δώμα.

Ενώ εδώ μιλάμε για το κλιμακοστάσιο που είναι στον τον τελευταίο όροφο και δεν συνεχίζει να ανεβαίνει στο δώμα και που σύμφωνα με το σχήμα της εγκ113 μετράει στην δόμηση.

Σε λίγο θα έχω και την σχετική νομοθεσία.

 

 

edit:

Ευρέθη

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 80208/7-4-2000 : Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 7 του Ν.1577/85 (ΓΟΚ/85) και ειδικότερα της παρ. 1Αα για τις επιφάνειες των κλιμακοστασίων.

 

 

Έχοντας υπόψη

  1. Τις διατάξεις του άρθρου 27 παρ.2 του Ν.1577/85 «περί ΓΟΚ»
  2. Τις διατάξεις του άρθρου 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 «περί ΓΟΚ»
  3. Το υπ' αρ. 40719/22.9.89 έγγραφο της ΔΟΚΚ
  4. Την από 17/1/2000 αίτηση κου Γρηγόρη Χατζηδημητρίου αρ.πρωτ. (80208/2000)
  5. Την από 31-1-2000 σχετική με το θέμα εισήγηση της καθ' ύλης αρμόδιας Δ/νσης Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών
  6. Την από 9/3/2000 γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος (Συνεδρία 6 Πράξη 43)

 

Αποφασίζουμε

 

Ότι στον συντελεστή δόμησης του οικοπέδου σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 1Αα του Ν.1577/85 υπολογίζεται μόνο η επιφάνεια του αριθμού των κλιμάκων που κατασκευάζονται.

 

 

Καλά δεν πάω καλά. Διάβασα τις τελευταίες γραμμές υποθέτοντας πως είναι ένα έγγραφο, αλλά ήταν παραπάνω του ενός.

Συγνώμη συν. ΚΑΝΑ. Αυτό το έγγραφο που έβαλες εσύ έψαχνα :(

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε το λογικά! Στην ουσία, μέτρα πόσες προβολές σε οριζόντιο επίπεδο βατό χώρο έχεις στο κλιμακοστάσιό σου, με επιτρεπτό ελεύθερο ύψος. Δηλαδή μην μετρήσεις το χώρο κάτω από τη σκάλα που πάει από το ισόγειο στον πρώτο όροφο. Έχεις μία προβολή από ισόγειο στον 1ο, δεύτερη προβολή από τον 1ο στον 2ο, τρίτη από τον 2ο στον 3ο. Μετά έχεις κενό. Επομένως μετράς στη δόμηση τρεις φορές τη σκάλα και όχι τέσσερις. Έτσι τους το ανάλυσα στην πολεοδομία που το αμφισβητούσαν κι εδώ και συμφώνησαν…στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω την εξής περίπτωση που στο παρελθόν πέρασα με αυτόν τον τρόπο και τώρα άλλος υπάλληλος δεν μου το περνάει. Τί είναι πραγματικά το νόμιμο?

Σε κλιμακοστάσιο πολυώροφου κτιρίου, μετράω στη δόμηση μόνο στο ελάχιστο επιτρεπόμενο πλάτος των σκαλοπατιών και όχι ολόκληρο το σκαλοπάτι. Επίσης αφαιρώ από τη δόμηση και το φανάρι. (Εκμεταλλεύομαι το ΓΟΚ Αρθρο7,παρ.1Βθ).

Τί πραγματικά ισχύει?

post-13543-131887219997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

από ΚΑΝΑ:

Μαράκι

Μία φορά (η πρώτη εγκ πιο πάνω)

Δηλαδή μετρά εν τέλει πόσες κλίμακες κατασκευάζονται

 

Εν ολίγοις κοιτάζουμε αυτό... αυτό δεν εννοείς κι εσύ, Κ.Ι.Μ.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι είναι το 0,60*(3,0+3,50) που αφαιρείς. Επίσης δεν καταλαβαίνω πόσο είναι το πλάτος των σκαλιών σου.

Κι εγώ έχω περάσει σε πολυόροφο κτίριο το 1.Βθ του άρθρου 7, ως εξής: Ελάχιστο πλάτος προβλεπόταν το 1,20 μ, η σκάλα μου είχε πλάτος 1,50 μ (καθαρό, χωρίς το φανάρι) και ας πούμε οτι ήταν και πλήρης κυκλική, εξωτερικής ακτίνας 2 μ (0,50 μ αντιστοιχούσαν στην ακτίνα του φαναριού). Αφαίρεσα λοιπόν από το σδ: 1/2*{(3,14*2,0*2,0)-(3,14*1,70*1,70)}= 1/2*(12,56-9,07) = 1,745 μ2. Το φανάρι το μέτρησα όλο.

 

και κάτι άλλο: Τι ωραίο σχεδιάκι ήταν αυτό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής που ρώτησα μου είπαν αυτο ακριβώς που λέμε, ότι μετρούν μόνο όσες κλίμακες κατασκευάζονται. Τώρα η δική μου περίπτωση που είναι στο Αιγάλεω δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.