Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα κλιμακοστάσια στο Σ.Δ. μετράνε μόνο όσα κατασκευάζονται;


ANTONIS130

Recommended Posts

Εχω την εξης περιπτωση: διωροφο κτιριο με υψος ισογειου Η=5.00μ. Η κλιμακα απο ισογειο προς Α' εχει δυο κλάδους λογω υψους. τι μετραμε στον ΣΔ? Ισογειο το μετραω ολο, ενδιαμεση σταθμη το μετραω ολο, α' ολο μειον η κλασικη τρυπα των σκαλοπατιων, ετσι δεν ειναι? Μετρανε στην ενδιαμεση σταθμη πχ 2,50μ οι περιβαλλουσες τοιχοποιιες ή μονο εσωτερικα η κλιμακα(σκαλοπατια-πλατυσκαλο-φρεαρ ασανσερ)?

Link to comment
Share on other sites

Η ενδιάμεση στάθμη μπορεί και να μη μετράει αν δεν υπάρχει όροφος ή τμήμα ορόφου στο χώρο αυτό αλλά επειδή κάθε πολεοδομία βαράει το δικό της βιολί ή βιολιά ανάλογα τον ελεγκτή καλλίτερα να κάνεις μία επίσκεψη ενημέρωσης...

 

Μη σε τρομάζει το κόκκινο περίγραμμα διάβασε τα από πάνω!

 

klimax001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου έχει τύχει στον φορολογικό έλεγχο να μην μου τα αφαιρούν. Πιστεύω όμως ότι δεν είναι και κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω περάσει και έτσι και αλλιώς. το θέμα όμως είναι αν υπάρχει κάτι με βάση νόμο-εγκύκλιο κλπ ή είναι ασαφές και ο κάθε υπάλληλος κρίνει και κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα...σε διάγραμμα κάλυψης διώροφης μεζονέτας με ισόγειο-α' όροφο, που φτιάχνω...

 

Έχουμε 1 κλιμακοστάσιο που ανεβαίνει από ισόγειο στον α' όροφο. Στο ισόγειο μετράω στη δόμηση όλο το εμβαδόν. Στον α' όροφο η τρύπα της σκάλας δηλαδή η προβολή της, αφαιρείται ή μετράει στη δόμηση? Υπόψην κάτω από τη σκάλα έχω wc και αποθήκη.

 

Για παράδειγμα αν έχω δόμηση ισογείου 80 τ.μ. (εδώ μετράω το δάπεδο κάτω από τη σκάλα) και στον όροφο έχω ίδιο ακριβώς περίγραμμα κτιρίου....θα μετρήσω και πάνω 80 τ.μ. δόμηση ή θα αφαιρέσω το εμβαδον της τρύπας του κλιμακοστασίου?

 

Το μπέρδεμα μου προέκυψε πάνω στην επεξεργασία σχεδίων 2 άλλων αδειών πολυκατοικιών, όπου στην μία περίπτωση 5 οροφης πολυκατοικίας, αφαιρούσε τη σκαλα από όλους τους οροφους (πλην ισογείου), ενώ στην άλλη την περιελάμβανε σε όλους τους ορόφους πλην απόληξης.

Link to comment
Share on other sites

 

Για παράδειγμα αν έχω δόμηση ισογείου 80 τ.μ. (εδώ μετράω το δάπεδο κάτω από τη σκάλα) και στον όροφο έχω ίδιο ακριβώς περίγραμμα κτιρίου....θα μετρήσω και πάνω 80 τ.μ. δόμηση ή θα αφαιρέσω το εμβαδον της τρύπας του κλιμακοστασίου?

 

 

Αν η σκάλα σταματάει στον α' όροφο, τότε αφαιρείς την τρύπα. Αν συνεχίζει στην ταράτσα, τότε μετράει κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπέρδεμα μου προέκυψε πάνω στην επεξεργασία σχεδίων 2 άλλων αδειών πολυκατοικιών, όπου στην μία περίπτωση 5 οροφης πολυκατοικίας, αφαιρούσε τη σκαλα από όλους τους οροφους (πλην ισογείου), ενώ στην άλλη την περιελάμβανε σε όλους τους ορόφους πλην απόληξης.

Είναι όπως είπαν οι συνάδελφοι.

Αλλά αυτό το τονισμένο πως πέρασε;

Link to comment
Share on other sites

Μα με σκάλωσε τρελά αυτό το πράγμα...δεν το έχω ξαναδει...προφανώς και πέρασε με....γνωστόυς τρόπους. Το αφαιρεί παντού και μάλιστα όχι στη ζούλα, απλώς παραθέτοντας ένα νούμερο για να μην κάνει μπαμ, αλλά κάνει αναλυτικότατους υπολογισμούς...πρέπει να έπεσε πολύ λάδι... :P

 

Βλεποντας το ξέχασα και αυτά τα λίγα που ήξερα και μπερδεύτηκα και στο δικό μου θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.