Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τ.Ε.Ι και Διδακτορικό


Dimitra95

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Είμαι φοιτήτρια Τ.Ε.Ι στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορώ μετά την αποφοίτηση μου να κάνω διδακτορικό χωρίς να έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές, και αν θα έχω μία επιπλέον δυσκολία στο να ενταχθώ επειδή δε θα είμαι απόφοιτη Α.Ε.Ι.

 

Ευχαριστώ!  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νομοθεσία είσαι ήδη απόφοιτη ΑΕΙ. ΑΕΙ του τεχνολογικού τομέα. 

 

Σε αυτά που ρωτάς, η απάντηση είναι αρνητική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι φοιτήτρια Τ.Ε.Ι στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορώ μετά την αποφοίτηση μου να κάνω διδακτορικό χωρίς να έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές, και αν θα έχω μία επιπλέον δυσκολία στο να ενταχθώ επειδή δε θα είμαι απόφοιτη Α.Ε.Ι.

 

Ευχαριστώ!  :smile:

 

Ναι στο εξωτερικό (όπου και έχει νόημα από άποψη εργασίας και αξιοκρατίας).

Αν έχεις πτυχίο με "ξεχωριστό" βαθμό και όρεξη. Αν όχι κατευθείαν PhD, υπάρχει και αυτό που ξεκινάει ως μεταπτυχιακό Mphil και μπορεί να τελειώσει ως PhD. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με πτυχίο ΤΕΙ το 1991 ( υψηλό βαθμό πτυχίου ) με δέχθηκαν σε περισσότερα του ενός πανεπιστήμια ( όχι polytechnic της εποχής ) του Η.Β. για διδακτορικό. Είχα προσφορά 3 στις 5 αιτήσεις που έκανα.

 

Εκτιμώ ότι έπαιξαν ρόλο συστατικές επιστολές από καθηγητές ΑΕΙ και ΤΕΙ της εποχής καθώς και μια επιστολή όπου περιέγραφα σχετικό ερευνητικό έργο που είχα συμμετοχή καθώς και έναν ενδεικτικό δρόμο που θα ακολουθούσα στην έρευνά μου. Επιπλέον μου είχε ζητηθεί ένα αναλυτικό πρόγραμμα μαθημάτων της σχολής μου.

 

Η τυπική διαδικασία ήταν εγγραφή σαν M.Phil. όπου μετά από 9 ~ 12 μήνες έπρεπε να παρουσιάσεις ένα report σε μια επιτροπή κρίσεως για να αποφασιστεί αν θα συνεχίσεις για το διδακτορικό. Προσωπικά δεν κατέθεσα report αλλά δύο δημοσιεύσεις ( peer reviewed ) για να περάσω στο στάδιο του PhD.

Κατόπιν χρειαζόσουν άλλα 2 χρόνια τυπικά και την συγγραφή/κατάθεση του διδακτορικού με παρουσίαση/εξέταση σε επιτροπή όπου συμμετείχε και ένας τουλάχιστον εξωτερικός αξιολογητής.

 

Την διαδικασία με εγγραφή σε M.Phil. πρώτα είδα ότι την ακολουθούσαν και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων τόσο του Η.Β. όσο και άλλων χωρών ( Βραζιλία, Ισπανία, Κίνα, Ινδία, Ιταλία κλπ ). Ήταν κάτι standard. Ακόμη και 3 Έλληνες από ΕΜΠ που γνώρισα, έκαναν πρώτα εγγραφή σαν M.Phil. πριν μεταφερθούν στο διδακτορικό.

 

Όλα αυτά σε εποχές που τα ΤΕΙ στο εξωτερικό δεν ήξεραν που να τα κατατάξουν.

 

Εκτιμώ ότι από τότε έχει υπάρξει ανάθμιση των ιδρυμάτων οπότε λογικά ( στο εξωτερικό τουλάχιστον ) ένας καλός πτυχιούχος ΤΕΙ δεν θα έχει θέμα στο να πραγματοποιήσει έρευνα επιπέδου διδακτορικού αρκεί να αποφασίσει ότι θα το πάει μέχρι τέλους παρά τις όποιες δυσκολίες βρει μπροστά του.

Edited by CybEng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1.  Eίσαι απόφοιτη ΑΕΙ Τ.Τ μην αναπαράγουμε τα λάθη του Όχλου

2. Εξω μπορείς να κάνεις phd άμεσα. Στην ελλάδα δεν μπορείς ν κάνεις διδακτορικό χωρίς μάστερ σαν απόφοιτη ΑΕΙ Τ.Τ . Εγω τελειώνω το μάστερ το καλοκαίρι και μετά phd

3. Το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών έχει πολύ ενδιαφέρον καλή δύναμη σε ότι κάνεις.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.