Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω μία ερώτηση , έχουμε στο σπίτι επιδαπέδια θέρμανση και οι σωλήνες βρίσκονται κάτω από ελαφρομπετόν και από πάνω είναι  τα πλακάκια . Στο σαλόνι έχουμε ένα έπιπλο και πάνω σε αυτό ένα ενυδρείο με διαστάσεις και το έπιπλο και το ενυδρείο ίδιες 2,06*0,81  και το ύψος του ενυδρείου είναι 50 εκατοστά δηλαδή περίπου 850 λίτρα καθαρό νερό ( το ενυδρείο είναι άδειο αυτή τη στιγμή )  , και το έπιπλο και το ενυδρείο πατάνε πάνω σε μία ξύλινη  τάβλα πάχους 5 εκατοστών και επιφάνειας 2,10 * 0,85 ,  υπάρχει περίπτωση κατά τη συστολή-διαστολή να σπάσει κανένας σωλήνας και να έχουμε πρόβλημα ή μέχρι πιο ύψος μπορεί να γεμίσει με ασφάλεια εάν είναι επικίνδυνο να γεμίσει μέχρι πάνω  ??? 

 

 

 

 

Εδώ είναι και τα σχέδια του σπιτιού :  http://prntscr.com/i0t994

Edited by Νικολέτα Ηλιάδου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαινω την ερώτηση .τι σχέση έχει η επιδαπέδια με το ενυδρείο ;και για ποιο σωλήνα φοβάστε μη σπάσει ;το σωλήνα της επιδαπέδια που είναι κάτω από τη τσιμεντοκονια ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαινω την ερώτηση .τι σχέση έχει η επιδαπέδια με το ενυδρείο ;και για ποιο σωλήνα φοβάστε μη σπάσει ;το σωλήνα της επιδαπέδια που είναι κάτω από τη τσιμεντοκονια ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα είναι κάτω από ελαφρομπετόν και από πάνω είναι τα πλακάκια . Κατα τη ροη ζεστου νερου διαστελονται λίγο οποτε εαν από το βάρος δεν υπάρχει περιθώριο επαρκούς διαστολής μου είπε ο πατέρας μου μπορεί να σπάσει το σωληνάκι . Για αυτο θα ήθελα να μάθουμε εαν υπάρχει κίνδυνος από κάτι τέτοιο ? 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην λεγεται ΕΝΔΟ δαπεδια για τι ειναι εντος του δαπεδου και οχι ΕΠΙδαπεδια.

Δεύτερον, το ενυδρειο δεν έχει χωρητικότητα 850 λίτρα.Ξανακάνε τους υπολογισμούς γιατι, ούτε ολυμπιακή πισίνα δεν παίρνει τόσο νερό.

Τρίτον, ούτε εγώ κατάλαβα την απορία σου.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην λεγεται ΕΝΔΟ δαπεδια για τι ειναι εντος του δαπεδου και οχι ΕΠΙδαπεδια.

Δεύτερον, το ενυδρειο δεν έχει χωρητικότητα 850 λίτρα.Ξανακάνε τους υπολογισμούς γιατι, ούτε ολυμπιακή πισίνα δεν παίρνει τόσο νερό.

Τρίτον, ούτε εγώ κατάλαβα την απορία σου.

Καλησπέρα , και συγνώμη για τη λάθος διατύπωση δεν γνωρίζω πολύ από αυτά . Στο σπίτι έχουμε κεντρικό καυστήρα θέρμανσης με πέλετ ( τα οποια κατα την καυση τους ζεσταίνουν νερό )   κάτω στο υπόγειο και , μέσα από το πάτωμα περνάνε σωληνάκια με το ζεστό νερό σε όλο το σπίτι  που ζεσταίνουν το πάτωμα και κατ' επέκταση όλο το χώρο . Αυτά τα σωληνάκια ρωτάει ο πατέρας μου επειδή περνάνε από παντού , μήπως με το ζεστό νερό διαστέλλονται και σε αυτό δημιουργήσει πρόβλημα το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο που πατάνε με το βάρος τους  σε εκείνο το σημείο . Ναι έχεις δίκιο 850 είναι μικτά δεν είναι καθαρά λίτρα γύρω στα 750-800 θα είναι νερό . Δεν ξέρω εάν είναι σωστή η διατύπωση της απορίας μ ?

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνάκια δεν νομίζω να έχουν θέμα το πολύ πολύ να είχες θέμα με τα πλακάκια αλλά και πάλι το βρίσκω υπερβολικό ...είμαι και ιδιώτης βέβαια ας πει ένας Μηχανικος καλύτερα .βεβαια αν ισχύει αυτό τότε και εγώ με την ενδοδαπεδια στην κρεβατοκάμαρα που έχουμε διπλό κρεβάτι με βαρύ ξύλο όταν ξαπλώσουμε όλοι πάνω ειδικά εγώ που ξέφυγα στα κιλά τελευταία θα πρέπει να σπάσουν όλα τα «σωληνακια» από κάτω .

Btw δεν είναι σωληνάκια ...είναι κάτι παραπάνω ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνάκια δεν νομίζω να έχουν θέμα το πολύ πολύ να είχες θέμα με τα πλακάκια αλλά και πάλι το βρίσκω υπερβολικό ...είμαι και ιδιώτης βέβαια ας πει ένας Μηχανικος καλύτερα .βεβαια αν ισχύει αυτό τότε και εγώ με την ενδοδαπεδια στην κρεβατοκάμαρα που έχουμε διπλό κρεβάτι με βαρύ ξύλο όταν ξαπλώσουμε όλοι πάνω ειδικά εγώ που ξέφυγα στα κιλά τελευταία θα πρέπει να σπάσουν όλα τα «σωληνακια» από κάτω .

Btw δεν είναι σωληνάκια ...είναι κάτι παραπάνω ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου . Εάν θέλετε σας παρακαλώ παιδιά  κάποιος ή κάποιοι μηχανικοί να πουν επίσης τη γνώμη τους για να μην στέκεται άδειο το ενυδρείο , ή να το γεμίσω όσο μου πείτε ότι είναι ασφαλές .  Είναι σχεδιασμένα οι σωλήνες αυτοί ώστε να δέχονται βάρος ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Edited by Νικολέτα Ηλιάδου
Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και είσαι φοιτήτρια και σας βάλανε καμία εργασία ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι όχι δεν είναι εργασία ρωτάω γιατί πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας μην από το μεγάλλο βάρος του νερού έχουμε θέμα με τους σωλήνες της θέρμανσης . 

Edited by Νικολέτα Ηλιάδου
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην λεγεται ΕΝΔΟ δαπεδια για τι ειναι εντος του δαπεδου και οχι ΕΠΙδαπεδια.

Δεύτερον, το ενυδρειο δεν έχει χωρητικότητα 850 λίτρα.Ξανακάνε τους υπολογισμούς γιατι, ούτε ολυμπιακή πισίνα δεν παίρνει τόσο νερό.

Τρίτον, ούτε εγώ κατάλαβα την απορία σου.

Μάλλον δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πόσο όγκο έχει ένα λίτρο. Διορθώνεις και την κοπέλα, τρομάρα σου! Λογικό βέβαια να μην καταλαβαίνεις την ερώτηση...

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.