Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ


Recommended Posts

Λογικά οι σωλήνες της ενδοδαπέδιας δε θα έχουν πρόβλημα. Όπως είπε και ο giabritsos παραπάνω, αν υπήρχε πρόβλημα, θα παρουσιαζόταν στα πλακάκια, αλλά κι αυτό μάλλον απίθανο... Γιατί δε ρωτάς αυτόυς που φτιάξανε την ενδοδαπέδια και το δάπεδο- πλακάκια να σου λύσουν την απορία, μια που γνωρίζουν τη συγκεκριμένη κατασκευή και θα σου απαντήσουν πιο υπεύθυνα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πόσο όγκο έχει ένα λίτρο. Διορθώνεις και την κοπέλα, τρομάρα σου! Λογικό βέβαια να μην καταλαβαίνεις την ερώτηση.

Εντάξει δεν το είπε επίτιδες ο ανθρωπος να βοηθήσει προφανώς ήθελε .

 

Τελοσπάντων εάν μπορέσει να τους βρει ο πατέρας μου αυτους που πέρασαν τότε το 1998 τις σωληνες πριν περαστουν τα πλακάκια . Από πανω απο τις σωληνες βάλανε ελαφρομπετον για προστασια αλλα δεν ξέρω τι βάρος αντέχει αυτό το ελαφρομπετόν προκειμένου να είναι ασφαλείς και ανέπαφες οι σωλήνες . Πάντως σε ένα σημείο στο πάτωμα που δεν ασκείται καθόλου βάρος ελαφρώς έχει ανασηκωθεί ο αρμος και έχει κάνει σαν μικρό βουναλάκι πολύ αναπαίσθητη κλίση και λογικά είναι από τη διαστολήμσε εκείνο το σημείο μόνο . Πουθενα αλλου ομως τόσα χρόνια δεν έχω δει κατι άλλο ούτε καν κάτω από την ντουλάπα την 4θυρη που φαντάζομαι άνετα φτάνει τον μισό τόνο βάρος ! Διστάζω πάντως να γεμίσω αυτο το ενυδρείο εαν δεν πάρω πρώτα τις γνώμες μηχανικων και σιγουρευτώ ότι ειναι ασφαλές . 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πόσο όγκο έχει ένα λίτρο. Διορθώνεις και την κοπέλα, τρομάρα σου! Λογικό βέβαια να μην καταλαβαίνεις την ερώτηση...

Πόσο όγκο έχει το λίτρο αγορίνα μου???

Πόσα λίτρα χωρητικότητα έχει το ενυδρείο της κοπέλας?

Τι έχεις σπουδάσει?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο όγκο έχει το λίτρο αγορίνα μου???

Πόσα λίτρα χωρητικότητα έχει το ενυδρείο της κοπέλας?

Τι έχεις σπουδάσει?

Καλημέρα , θα ήθελα σας παρακαλώ εάν δύναται κάποιος μηχανικός να μου δώσει μία πιο ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση για το εάν αυτά τα σωληνάκια που είδα στις φωτογραφίες του άρθρου που διάβασα σχετικά με την ενδοδαπέδια θέρμανση αντέχουν το βάρος αυτό που σας παρουσιάσα πιο πάνω ( ενός τόνου ενυδρείο + επιπλό + νερό ) διαμοιρασμένο σε 2,06*0,81 μ επιφάνεια . 

 

Μου φαίνεται ότι εάν έγίνε έτσι η κατασκευη της ενδοδαπέδιας θέρμανσης και στο δικό μ σπίτι ότι όχι με το ενυδρείο αλλά και με τα 70 δικά μου κιλά θα έσπαγαν οι σωλήνες με ένα απλό στοκάρισμα ...  

ΦΏΤΟ : http://prntscr.com/i6niku

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , θα ήθελα σας παρακαλώ εάν δύναται κάποιος μηχανικός να μου δώσει μία πιο ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση για το εάν αυτά τα σωληνάκια που είδα στις φωτογραφίες του άρθρου που διάβασα σχετικά με την ενδοδαπέδια θέρμανση αντέχουν το βάρος αυτό που σας παρουσιάσα πιο πάνω ( ενός τόνου ενυδρείο + επιπλό + νερό ) διαμοιρασμένο σε 2,06*0,81 μ επιφάνεια .

 

Μου φαίνεται ότι εάν έγίνε έτσι η κατασκευη της ενδοδαπέδιας θέρμανσης και στο δικό μ σπίτι ότι όχι με το ενυδρείο αλλά και με τα 70 δικά μου κιλά θα έσπαγαν οι σωλήνες με ένα απλό στοκάρισμα ...

ΦΏΤΟ : http://prntscr.com/i6niku

Η αριστερή φωτό με τη δεξιά δεν έχει καμία σχέση .αν έχεις την αριστερή τότε πάνω από τους σωλήνες έχεις περίπου 4 εκατοστά τσιμέντο θερμομπετο όποτε δεν έχεις κανένα θέμα .μαθε πρώτα τι έχεις .εχει πολλών ειδών ενδοδαπεδιες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αριστερή φωτό με τη δεξιά δεν έχει καμία σχέση .αν έχεις την αριστερή τότε πάνω από τους σωλήνες έχεις περίπου 4 εκατοστά τσιμέντο θερμομπετο όποτε δεν έχεις κανένα θέμα .μαθε πρώτα τι έχεις .εχει πολλών ειδών ενδοδαπεδιες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μην είσαι σίγουρος καθότι δεν ξέρουμε την θλιπτική αντοχή του γεμίσματος. Αν το έφτιαξαν χαρμάνι και άρα δεν έχει καμία πιστοποίηση θα παραμένει ένα ερώτημα 

Link to comment
Share on other sites

μην είσαι σίγουρος καθότι δεν ξέρουμε την θλιπτική αντοχή του γεμίσματος. Αν το έφτιαξαν χαρμάνι και άρα δεν έχει καμία πιστοποίηση θα παραμένει ένα ερώτημα 

Καλημέρα η ενδοδαπέδια θέρμανση έχει περαστεί το 1998 μαζί με το χτίσιμο του σπιτιού . Μ είπαν ότι έχουν βάλει κάτω από τα πλακάκια κάποια εκατοστά ελαφρο μπετόν . Αυτό είναι το ίδιο με το τσιμέντο ?  Δεν θα έπρεπε ενα έχει μελετηθει αυτό σε περίπτωη που κάποιος ας πουμε ήθελε να βάλει μια τεράστια βιβλιοθήκη πάνω από μισού τόνου βάρος ? Θεωρω αδιανόητο να μην μπορεί να κρατήσει 1 τόνο σε επιφάνεια 2,06*0,81 ... 1,65 τμ2 δηλαδη .... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η ενδοδαπέδια θέρμανση έχει περαστεί το 1998 μαζί με το χτίσιμο του σπιτιού . Μ είπαν ότι έχουν βάλει κάτω από τα πλακάκια κάποια εκατοστά ελαφρο μπετόν . Αυτό είναι το ίδιο με το τσιμέντο ?  Δεν θα έπρεπε ενα έχει μελετηθει αυτό σε περίπτωη που κάποιος ας πουμε ήθελε να βάλει μια τεράστια βιβλιοθήκη πάνω από μισού τόνου βάρος ? Θεωρω αδιανόητο να μην μπορεί να κρατήσει 1 τόνο σε επιφάνεια 2,06*0,81 ... 1,65 τμ2 δηλαδη .... 

 

υπάρχουν κλάσεις αντοχής έναντι κατακόρυφων φορτίων στα γεμίσματα. Αν έφτιαξαν χαρμάνι απο το κεφάλι τους και το διέστρωσαν και το χαρμάνι δεν έχει πιστοποίηση αντοχής τότε πολύ απλά μπορεί καν να μην κρατήσει το ελαφρομπετόν τα φορτία αυτά.  Τόσο απλά. Αν και το χαρμάνι δεν το άφησαν να στεγνώσει σωστά (5-12 μήνες) τότε σχεδόν σίγουρα δεν θα αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κλάσεις αντοχής έναντι κατακόρυφων φορτίων στα γεμίσματα. Αν έφτιαξαν χαρμάνι απο το κεφάλι τους και το διέστρωσαν και το χαρμάνι δεν έχει πιστοποίηση αντοχής τότε πολύ απλά μπορεί καν να μην κρατήσει το ελαφρομπετόν τα φορτία αυτά.  Τόσο απλά. Αν και το χαρμάνι δεν το άφησαν να στεγνώσει σωστά (5-12 μήνες) τότε σχεδόν σίγουρα δεν θα αντέξει.

Κατανοητό , χαρμάνι είναι και σε καμια περιπτωση δεν το αφησαν 5-12 μήνες ... Ούτε πιστοποιήση έχει . Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί δηλαδή είναι να σπάσει κάποιο σωληνάκι από το βάρος και να βγουν νερά στον κάτω όροφο ? 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο όγκο έχει το λίτρο αγορίνα μου???

Πόσα λίτρα χωρητικότητα έχει το ενυδρείο της κοπέλας?

Τι έχεις σπουδάσει?

Μου αρέσει που επιμένεις... Edited by pegiavass
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.