Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμικα φορτια για Χειμωνα


amplaxoublis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

Ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ Μηχανικος Ενεργειακης Τεχνολογιας    και τελειωνω φετος . 

Εχω στο ΘΨΚ2 μια μελετη  για εναν οροφο κτιριου (5 Βοριεια δωματια-γραφεια  και 5 Νοτια ) .

Ζηταει να βρουμε ψυκτικα φορτια για καλοκαιρι (με μεθοδο CLTD,CLF ) και τα θερμικα τον χειμωνα. 

Εβγαλα για το καλοκαιρι για 12ωρη λειτουργια και για καθε προσανατολισμο  , με τους αντιστοιχους τυπος και πινακες που μας δινονται  ..

Αλλα για τον χειμωνα δεν ξερω τι να χρησιμοποιησω  , μου ειπε ο καθηγητης να χρησιμοποιησω απλα Q= A U Dt . Αν το κανω αυτο ομως δεν θα εχω καμια διαφορα για Β,Α,Ν  . 

 

Τα δεδομενα που μας δινει ειναι απλα. ΔΛΔ  για τοιχοποια U = ...,Υαλοπινακες U=.. κλπ  . 

 

Ξερετε πως  να βγαλω τελικα τα θερμικα τον χειμωνα ? (δεν μας δινει καποιους πινακες κλπ ) ....

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είναι ο τύπος που σου δίνει. Είναι ο τύπος της μετάδοσης θερμότητας με αγωγή. 

 

Αν τα "Β,Α,Ν" είναι οι αντίστοιχοι προσανατολισμοί τότε η διαφορά των απωλειών λόγω προσανατολισμού δεν προκύπτει απ' ευθείας από τον τύπο αλλά από τον Συντελεστή Επαύξησης Λόγω Προσανατολισμού.

 

Για τοίχους βόρειους, βορειοδυτικούς και βορειοανατολικούς η επαύξηση είναι συνολικά 5% ανά τοίχο.  

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είναι ο τύπος που σου δίνει. Είναι ο τύπος της μετάδοσης θερμότητας με αγωγή. 

 

Αν τα "Β,Α,Ν" είναι οι αντίστοιχοι προσανατολισμοί τότε η διαφορά των απωλειών λόγω προσανατολισμού δεν προκύπτει απ' ευθείας από τον τύπο αλλά από τον Συντελεστή Επαύξησης Λόγω Προσανατολισμού.

 

Για τοίχους βόρειους, βορειοδυτικούς και βορειοανατολικούς η επαύξηση είναι συνολικά 5% ανά τοίχο.  

Για Νοτιους?  

 

Κατι τετοιο σκεφτηκα κα ιεγω αλλα δεν μας λεει τιποτα .. Οκ ναι να το βρουμε μονοι μας , αλλα δωσε εναν μπουσουλα ... 

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικές οδηγίες για τον υπλογισμό θερμικών απωλειών με το DIN 4701 στο αρχείο που επισυνάπτω.

 

Όπου to k το συμβολίζουμε πλέον με U.

 

 

 

 

ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ.pdf

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για Νοτιους?  

 

Κατι τετοιο σκεφτηκα κα ιεγω αλλα δεν μας λεει τιποτα .. Οκ ναι να το βρουμε μονοι μας , αλλα δωσε εναν μπουσουλα ... 

 

Για Ν, ΝΔ.ΝΑ -5%, αλλά δες το αρχείο που έστειλα στο προηγούμενο post γιατί χρειάζονται και άλλοι υπολογισμοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θέλεις να κάνεις κανονική μελέτη, ρίξε μια ματιά στις αντίστοιχες ΤΟΤΕΕ καθώς είναι υποχρεωτική η εφαρμογή τους.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/TOTEE_P

Θα τις βρεις σε οποιαδήποτε τεχνική βιβλιοθήκη ή μπορείς να τις αγοράσεις. Νομίζω γύρω στα 7€ το τεύχος τις είχα αγοράσει.

Για το U θα χρησιμοποιήσεις τις τιμές από τις ΤΟΤΕΕ 20701/2017. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak/fek_4003_17.11.2017_totee_kenak.pdf

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.