Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση με προγενέστερο κτίριο που δεν φάνηκε στο τοπογραφικό της άδειας


Recommended Posts

Ναι, και σε αυτή την περίτπωση - όπως είχε αναφερθεί σε εγκύκλιο του 4178 - θα μπορούσε να θεωρηθεί πως δεν υπάρχει άδεια (επειδή εκδόθηκε με κατάθεση ψευδών στοιχείων - και να θεωρηθεί η πολυκατοικία αυθαίρετη.

 

Αεροφωτογραφία του 1982 δεν μου έχει δώσει. Μου είπε πως είναι παλιά, και φαίνεται πως είναι παλιά. 

 

Αλλά νομίζω πως δεν έχουμε ευθύνη να διερευνήσουμε πόσο παλιά είναι η αποθήκη αν την τακτοποιούμε ως υφιστάμενη στο διάστημα 2003-2011 αν την βλέπουμε στις αεροφωτογραφίες της ΕΚΧΑ που ενσωματώνονται στο σύστημα δηλώσεων του 4495. Ετσι μπορούμε να την τακτοποιήσουμε ως 2003-2011.

 

Θα χρειαζόταν αεροφωτογραφία, αν θέλαμε να την τακτοποιήσουμε ως προ 1982.

 

 

Έχετε αναρτήσει ακρίβως το ίδιο θέμα και εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/50349-%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-096-%CE%BD-449517-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-2-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD/page-5

και έχετε πάρει απαντήσεις και στα δύο με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται η προσπάθεια τόσο των συναδέλφων που θέλουν να σας βοηθήσουν όσο και αυτών που θα αναζητήσουν αντίστοιχο θέμα στο μέλλον.

"Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους."

Το παρόν θα τροποποιηθεί και θα διατηρηθεί και θα μεταφερθούν εδώ όλες οι σχετικές απαντήσεις ώστε να συνεχιστεί σε ένα μέρος η συζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει μειωμένο πρόστιμο, κανένα πρόβλημα. Ας υπαχθεί χωρίς δικαιολογητικά και χωρίς εκπτωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός πρέπει να είναι καλυμμένος από τις ΥΔ του ιδιοκτήτη και τα δικαιολογητικά που του προσκομίζει ο ιδιοκτήτης (αεροφωτογ. ή δημόσια έγγραφα). 

Ο ιδιοκτήτης παίρνει την ευθύνη ανάλογα με το τι προσκομίζει οπότε έχει 2 επιλογές είτε να δηλώσει πως η αποθήκη είναι πριν την άδεια με ότι και αν σημαίνει αυτό σε μια πιθανή μελλοντική διένεξη, ή να πει πως είναι μετά την άδεια και να επικαλεστεί ότι ο ο ίδιος νομίζει εάν και όταν αποκαλυφθεί (την παλιά αποθήκη την πήρε ο αέρας και την ξαναέχτισα το 2003). Διαλέγει και παίρνει.

 

Ο μηχανικός εφόσον έχει δημόσια έγγραφα που του έχουν προσκομιστεί (άδεια, τεκμήριο νομιμότητας έως ότου ανακληθεί, Ε9 ειλικρινής δήλωση μέχρι αποδείξεως του εναντίον) προχωράει.

 

Η περίπτωση με την εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι μια τελείως διαφορετική περίπτωση. Η εξαίρεση δεν είναι οικ. άδεια. Τότε μπορούσε να γίνει μερική υπαγωγή αυθαιρέτων, οι αξίες των ακινήτων δεν είναι συγκρίσιμες. Κατοικία προ του 75 σε κάθε περίπτωση μπορεί να εξαιρεθεί με 250 Ευρώ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

 

Η περίπτωση με την εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι μια τελείως διαφορετική περίπτωση. Η εξαίρεση δεν είναι οικ. άδεια. Τότε μπορούσε να γίνει μερική υπαγωγή αυθαιρέτων, οι αξίες των ακινήτων δεν είναι συγκρίσιμες. Κατοικία προ του 75 σε κάθε περίπτωση μπορεί να εξαιρεθεί με 250 Ευρώ.

Κατανοητό. Οι δύο περιπτώσεις έχουν όμως ομοιότητες.

Σε αυτή την περίπτωση (της εξαίρεσης από κατεδάφιση) γίνεται χρήση παλαιότητας όσων δεν "αποτυπώθηκαν" κατά την εξαιρεση κατεδάφισης?

ιδιαίτερα όταν η παλαιότητα είναι σχεδόν... αυταπόδεικτη. Ακόμη και το σχέδιο πόλης τα δείχνει! Εγω τείνω προς το ότι να μπορεί να γίνει χρήση της παλαιότητας.

Πώς να ξέρω εγώ (λέμε..) γιατί με την εξαίρεση δεν τα αποτύπωσαν? Ας αναζητήσουν τις τότε ευθύνες οι τότε εμπλεκόμενοι.

Δεν ξέρω αλλά κοιτάζονταςτο θέμα σφαιρικότερα, είναι σαν να ανοίγει η κερκόπορτα, ένας μηχανικός να πρέπει να ελέγξει εάν είναι σύννομη στο σύνολο της η οικοδομική άδεια που εκδόθηκε,σε επιθεωρούμενο ακίνητο που έχει αυθαιρεσία , με ότι συνεπάγεται αυτό.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Vasili

Θα συμφωνήσω με το α). 

Η "ύπαρξη" της αποθήκης θα πρέπει να φαίνεται μετά το 2000.

Για τους λόγους τους οποίους αναφέρεις.

Με το τοπογραφικό της ΟΑ το 2000 που δεν την δείχνει την αποθήκη και με την φωτογραφία του 2007-8 που την δείχνει , νομίζω είσαι οκ. Χρονικά  2000<είναι <2011.

Δεν ξέρω βέβαια τα υλικά κατασκευής της αποθήκης , μήπως μαρτυρούν την χρονολογία κατασκευής της.

Δεν έχεις γράψει απο τι είναι κατασκευασμένη. 

 

ειναι κατασκευασμενη με φερουσα απο τσιμεντολιθους και επικαλυψη διριχτη ξυλινη κεραμοσκεπή στεγη. και η πραγματική της χρήση είναι όντως αποθήκη. έχει εμβαδό 55 μ2 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ως συνέχεια του παραπάνω θέματος θα ήθελα να ρωτήσω:

οταν λόγω τακτοποίησης αυθαιρέτου κτίσματος έχουμε υπερβεί τον ΣΚ αλλά όχι τον ΣΔ, θα μπορεί να εκδοθεί άδεια οικοδομής για  προσθήκη καθ'υψος στο μέλλον ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντος  οικισμου εχει εκδοθει αδεια διωροφου πριν 1983 ομως λογω  κλισης κατασκευαστηκε εντος περιγραμματος χωρος ο οποιος ειναι απο το ενα μερος στο επιπεδο του δρομο και απο τις αλλες πλευρες εγινε ξεμπαζωμα .Κατα εκδοση οικοδομικης αδειας 2005 εντος του ιδιου οικοπεδου δεν φαινεται αυτο το <<υπογειο >> σημερα δε ειναι ακομα ημιτελες δεν εχει κουφωματα επιχρησματα μονο τοιχοποιες.Μπορω να το δηλωσω με μειωτικο πριν1983?

Link to comment
Share on other sites

Όπως γνωρίζεις και από τον προηγούμενο νόμο οι "υπόγειες στάθμες" δεν ορίζονται σε κανένα κανονισμό. Στους οικοδομικούς κανονισμούς ορίζεται το υπόγειο. Άρα, το άφησαν (ίσως και ως δώρο) στη διακριτική ευχέρεια του μηχανικού.

Τηρώ μια επιφύλαξη για την τακτοποίηση με μειωτικό βασιζόμενος στην άλλοτε εγκ 3 του ν 4178 για τα ημιτελή χωρίς εγκατεστημένη χρήση που έλεγε ότι θα το ρυθμίσεις ως άλλη κατοικία (δε θυμάμαι αν έλεγε και για χρήση μειωτικού), επειδή μετά θα αιτηθείς άδεια αποπεράτωσης στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/7/2018 at 9:58 ΠΜ, janna said:

Εντος  οικισμου εχει εκδοθει αδεια διωροφου πριν 1983 ομως λογω  κλισης κατασκευαστηκε εντος περιγραμματος χωρος ο οποιος ειναι απο το ενα μερος στο επιπεδο του δρομο και απο τις αλλες πλευρες εγινε ξεμπαζωμα .Κατα εκδοση οικοδομικης αδειας 2005 εντος του ιδιου οικοπεδου δεν φαινεται αυτο το <<υπογειο >> σημερα δε ειναι ακομα ημιτελες δεν εχει κουφωματα επιχρησματα μονο τοιχοποιες.Μπορω να το δηλωσω με μειωτικο πριν1983?

Janna γεια σου,

Εξέτασε αν ο οικισμός αυτός είναι στάσιμος και ως εκ τούτου κάθε κτίσμα κατασκευασμένο εντός αυτού προ 1983 δεν έχει υποχρέωση υπαγωγής. Σε αυτό προφανώς περιλαμβάνεται το "υπόγειο" αφού η κατασκευή του έγινε την ίδια περίοδο.

Η κατηγορίοποίηση αυτού του χώρου ως υπόγειο θεωρώ είναι προβληματική γιατί από τη μια δεν είναι υπόγειο (3 πλευρές εκτός εδάφους) αλλά κυρίως λόγω του ότι δεν είχε προβλεφθεί στην άδεια του 1983 και ξεμπαζώθηκε. Απλώς κατασκευάστηκε τελείως αυθαίρετα. Επομένως θα το αντιμετώπιζα ως ισόγειο χώρο. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2018 at 9:05 ΠΜ, Vasili said:

Ως συνέχεια του παραπάνω θέματος θα ήθελα να ρωτήσω:

οταν λόγω τακτοποίησης αυθαιρέτου κτίσματος έχουμε υπερβεί τον ΣΚ αλλά όχι τον ΣΔ, θα μπορεί να εκδοθεί άδεια οικοδομής για  προσθήκη καθ'υψος στο μέλλον ?

μετά από συνομιλία με τον προιστάμενο της πολεοδομίας, μου είπε πως επειδή υπάρχει υπέρβαση ενός συντελεστή (ΣΚ), ακόμη και αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης ο ίδιος δεν θα ενέκρινε άδεια δόμησης για προσθήκη ορόφου. Επειδή όμως δεν του έχει ξανατύχει και επειδή δεν ήταν απόλυτα σίγουρος μου είπε πως σε αυτό το σενάριο θα έστελνε ερώτημα προκειμένου να πάρει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.