Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17 - Έρκερ] Αυθαιρεσίες επί έρκερ


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα εκτιμούσα την άποψή σας για την παρακάτω περίπτωση. Ελέγχω την οριζόντια ιδιοκτησία υπ' αριθμό 2 που έχει τις υπερβάσεις στα έρκερ όπως φαίνονται στο σκαρίφημα που επισυνάπτω. Σε σχέση με την εμβαδομέτρηση του 5% δεν έχω πρόβλημα. Όμως, όσον αφορά στο μήκος του έρκερ με ποιο βάθος το συγκρίνω; Με ολόκληρου του κτιρίου ή με το βάθος της οριζόντιας ιδιοκτησίας μου "σημειακά"; Για παράδειγμα, για το έρκερ νο.2 θα συγκρίνω το 0,40μ. με τη διάσταση 4,10μ., 11,60μ. ή με το 3,25μ.; Σας ευχαριστώ!

erker.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η  ΜΗ  κατασκευή προβλεπόμενων ΕΡΚΕΡ που είχαν παράθυρα συνιστά αυθαιρεσία ?
Αν ναι απαγορεύεται η χορήγηση βεβαίωσης ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, σε κτίριο με ΟΑ του 1972 έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο έρκερ εκτός ΟΓ-ΡΓ (ταυτίζονται). Στα σχέδια της ΟΑ κατά μήκος της όψης του κτιρίου υπάρχει ανοικτός εξώστης, και το έρκερ έχει κατασκευαστεί στη θέση του μισού εξώστη (4μ έρκερ και στην επέκταση του 4μ ανοικτός εξώστης). Μπορεί το έρκερ να τακτοποιηθεί εφόσον έγινε στη θέση στοιχείου που βάσει άδειας θα προεξείχε της ΟΓ και ΡΓ; Το κτίριο (και το έρκερ) είναι προ του 75, και βρίσκεται σε οικισμό προ του 1923, εκτός σχεδίου. Ευχαριστώ

 

Καταγραφή.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση και έχω διαβάσει το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί.

Σε οικοδομική άδεια και σε διαμέρισμα Α ορόφου βγήκαν 2 έρκερ όπως βλέπετε στη φωτογραφία που επισυνάπτω. Το ένα μήκους 1,40 και το άλλο 5,70 μέτρων.

Στην πράξη αυτά τα 2 ενώθηκαν και αύξησαν την επιφάνεια του διαμερίσματος (κόκκινη διαγράμμιση μήκους 5,11 μέτρων)

Πως μπορεί να τακτοποίηση καθότι είναι πέραν της Ο.Γ.;

Ευχαριστώ

ERKER.thumb.JPG.674236f6ff0578f5686290e13c640646.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από ερώτηση στο ΤΕΕ, και αφού διάβασα και τις διευκρινήσεις της εγκυκλίου 2 για το θέμα τον ερκερ, καταλήγω ότι μπορείς να το περάσεις σαν κατηγορία 3, και αλλαγές στο περίγραμμα έως 5%. Αυτό μου είπαν και από το ΤΕΕ. Έχεις και 9.90 βάθος οπότε καλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 17/12/2019 at 11:45 ΜΜ, lenia_s said:

Καλησπέρα, σε κτίριο με ΟΑ του 1972 έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο έρκερ εκτός ΟΓ-ΡΓ (ταυτίζονται). Στα σχέδια της ΟΑ κατά μήκος της όψης του κτιρίου υπάρχει ανοικτός εξώστης, και το έρκερ έχει κατασκευαστεί στη θέση του μισού εξώστη (4μ έρκερ και στην επέκταση του 4μ ανοικτός εξώστης). Μπορεί το έρκερ να τακτοποιηθεί εφόσον έγινε στη θέση στοιχείου που βάσει άδειας θα προεξείχε της ΟΓ και ΡΓ; Το κτίριο (και το έρκερ) είναι προ του 75, και βρίσκεται σε οικισμό προ του 1923, εκτός σχεδίου. Ευχαριστώ

 

Καταγραφή.PNG

Έχω μία αντίστοιχη περίπτωση. Μήπως υπάρχει κάποια απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2020 at 11:33 ΠΜ, vassoul said:

Έχω μία αντίστοιχη περίπτωση. Μήπως υπάρχει κάποια απάντηση?

δυστυχώς όχι. το ανέλαβε άλλος συνάδελφος. όταν ξεμπερδέψει η υπόθεση θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθειά σας,

Σε διαμέρισμα του 1969, εκτός από διαμερισμάτωση κ αλλαγές στα κουφώματα, έχω και αλλαγή περιγράμματος <5% λόγω έρκερ εκτός ΟΓ-ΡΓ (ταυτίζονται) που δε φαίνεται στην άδεια. Πώς γίνεται η τακτοποίηση?

α) ως κατηγορία 1, λόγω αποδεδειγμένης παλαιότητας προ 1975  ή

β) ως κατηγορία 3, γιατί είναι επέκταση πάνω από κοινόχρηστο χώρο (έρκερ). Κάτι τέτοιο επιφέρει και επιπλέον πρόστιμο 250 ευρώ, γιατί θα προστεθεί σε άλλο Φ.Κ. - Κατηγορία 3 - προ 1983 (1975<1983). Η Κατηγορία 3 βγάζει ασυμβατότητα με παλαιότητα προ 1975.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι αφού ο νόμος ορίζει μια κατηγορία τα προ του 75, θα μπει ολο σαν αυθαίρετο προ του 75 αν είναι ολο αυθαίρετο πχ. Αν υπάρχουν διάφορες αυθαιρεσίες όταν αποδυκνύεται ότι έχουν γίνει προ του 75, θα βαζεις μια μια τις αυθαιρεσίες όπως μπορείς να τις δηλώσεις και σε κάθε μια θα δηλώνεις την κατηγορία 1 .

Μια προυπόθεση που θα κράταγα για εμένα ότι, εγώ για να ρύθμιζα το έρκερ θα ήθελα να απείχε 3μ από κοινόχρηστο χώρο ή κοινόκτητο.

Κατηγορία 3 δεν θα έβαζα καθώς ο νόμος για τα ακίνητα που φτιάχτηκαν πριν το 1975' όρισε την κατηγορία 1.

Το παρόν αποτελεί την προσωπική μου άποψη, φυσικά δεν γνωρίζω άλλες πληροφορίες που δεν ειπώθηκαν και ίσως είναι σημαντικές. Αποτελεί μόνο την δικιά μου άποψη και συνιστώ περίμενε να μάθεις κάποιου άλλου ακόμα μήπως κάνω κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.