Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17 - Έρκερ] Αυθαιρεσίες επί έρκερ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω 3όροφη οικοδομή εντός σχεδίου με 2 Ο.Α.. Η πρώτη του 1980 η οποία αφορούσε ισόγειο και όροφο και η δευτερη του 1984 η οποία αφορούσε προσθήκη α' ορόφου (άρα μετά ΓΟΚ73 και προ ΓΟΚ85)

Και στις 2 άδειες φαίνονται έρκερ τα οποία βρίσκονται εκτός ρυμοτομικής (κι ένα εντός πρασιάς), σε ύψος μεγαλύτερο των 3 μέτρων απ' το πεζοδρόμιο, τα οποία έχουν προσμετρηθεί στον σ.δ..

Η εξοχή τους είναι ορθή βάσει αδείας, ωστόσο το πλάτος τους έχει διαφορά κατά 15 εκατοστά.

Βάσει αδείας το πλάτος ήταν 1,00μ. και στον έλεγχο του 5% για κατηγορία 3 έχουμε (1,15-1,00)/1,00=15%

Μου φαίνεται αδιανόητο να χρεωθεί ως υπέρβαση κάλυψης/δόμησης για 15εκ.

Μήπως ο έλεγχος 5% γίνεται σε σχέση με το πλάτος της οικοδομής, αντιστοίχως όπως η εξοχή;

Πως θα το αντιμετωπίζατε;

Ευχαριστώ

KATOPSI.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οικοδομή εντός σχεδίου με ΓΟΚ 73 (οικοδομική άδεια του 1978) προβλεπόταν το έρκερ 0,50*3,30 που βρίσκεται κάτω και δεξιά στην συνημμένη κάτοψη. Δεν κατασκευάστηκε εκεί, αλλά αντ'αυτού κατασκευάστηκε αριστερότερα με διαστάσεις 0,50*4,60. Υπέρκειται περί τα 6μ από τον δρόμο (προφανώς η οικοδομή έχει μπει περασιά με ΟΓ-ΡΓ), ο οποίος έχει ένα πλάτος περί τα 5μ. Σε επέκταση με το έρκερ υπάρχει εξώστης πλάτους 0,70μ (ξέχασα και δεν τον έβαλα στην κάτοψη). Το διαμέρισμα έχει ήδη υπέρβαση δόμησης και μια καλή (μεγάλη δηλαδή) διαμερισμάτωση. Υπάρχει τρόπος να υπαχθεί στον 4495 μήπως και μου διαφεύγει κάτι? 

Για τον έλεγχο του 5% που αναφέρει ο νόμος στην κατηγορία 3:  "Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5% γίνεται συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τη διάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο.", μπορεί να δωθεί ένα παράδειγμα ? Σε εκείνο το σημείο έχω διάσταση βάθους 4,60μ. Ελέγχω 4,60*0,05 = 0,23 < 0,50.. Συνεπώς δεν γίνεται να υπαχθεί καν στην κατηγορία 3?

pdfsam_1_page-0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis

Συμψηφισμοί τύπου: το έρκερ της άδειας δεν κατασκευάστηκε, αλλά κατασκευάστηκε αλλού (ακόμα και με τις ίδιες διαστάσεις), δεν είναι σύννομοι.
Συνεπώς, έχεις αυθαίρετη κατασκευή υπεράνω εγκεκριμένου κοινόχρηστου χώρου και δεν μπορεί να γίνει υπαγωγή.

Συμπληρώνω ότι αν υπάρχει το απαιτούμενο βάθος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μεταβολή στις διαστάσεις 5% της κατηγορίας 3, μπορεί να γίνει υπαγωγή γιατί σε αυτή την περίπτωση παρακάμπτεται ο περιορισμός του εγκεκριμένου κοινόχρηστου χώρου.

Edited by Equalizer
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα κάνει συμψηφισμό νομίζω θα το είχα καταλάβει. Βασικά δεν θα έβαζα και κανένα ερώτημα στο φόρουμ, θα έπραττα κατά το δοκούν. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Για την κατηγορία 3 και τον έλεγχο της γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος γίνεται με το πλάτος του έρκερ (0,50),προς το βάθος του κτιρίου(δεν το βλέπω στην κάτοψη).Άρα το 0.50 έρκερ "περνάει" εάν 0.50/Χ<ή =5%,άρα βάθος > ή = 10μ. και δεδομένου ότι συντρέχουν κι οι λοιπές προϋποθέσεις της γιε της κατ.3 για να ενταχθεί στην Κατηγορία 3.

(Δες στη σελίδα 5 του θέματος,ο Παύλος αναφέρει εδάφιο και διευκρίνηση της εγκυκλίου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis

Εννοείται ότι το γνωρίζεις, εκλεκτέ συνάδελφε, πως δεν γίνονται συμψηφισμοί.
Μάλλον ήταν λίγο απότομη η διατύπωσή μου, αλλά δεν υπήρχε κανένα υπονοούμενο.
Πολύ ωραίο το ερώτημα για την ανοχή στις διαστάσεις του έρκερ γιατί δίνεται η ευκαιρία να διευκρινιστεί αυτό το —λίγο μπερδεμένο— ζήτημα. 

Ας υποθέσουμε ότι η όψη του κτιρίου είναι 15 μ. και το βάθος 10 μ., και το έρκερ έχει διαστάσεις όπως στο δικό σου σχέδιο (4,60 x 0,50).
Η φράση "συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τη διάσταση του βάθους του κτιρίου" σημαίνει ότι συγκρίνω την αύξηση του 0,50 με το βάθος 10.
Αυτό είναι και λογικό (εκτός από σύμφωνο με τον νόμο), γιατί δεν γίνεται να έχει ανοχή ολόκληρο το κτίριο 10 x 5% = 0,50 και το έρκερ 0,50 x 5% = 0,025 (πρακτικά 0).

Συμπληρώνω ότι αν δεν προβλεπόταν έρκερ, τότε συγκρίνουμε όλο το μήκος εξοχής 0,50 με το βάθος 10 (όπως αναφέρει η συνάδελφος ChristinaK).

Edited by Equalizer
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπου στις λοιπές προυποθέσεις, είναι προφανώς το εμβαδόν του έρκερ να προκαλεί αύξηση στο εμβαδόν του διαμερίσματος έως 5%,ορθά ? Θέλω να πω, δεν αρκεί να πληρείται μόνο η προυπόθεση ελέγχου του βάθους με την ανοχή του 5%. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση αυθαίρετου έρκερ πάνω από το πεζοδρόμιο κάνουμε τον έλεγχο του 5% σε σχέση με το βάθος του προβλεπόμενου από την άδεια ή του υφιστάμενου? 

Αν πάρω της Άδειας έχω βάθος 5μ.  και έρκερ 0,40 ενώ αν πάρω της υφιστάμενης (έχουν κλείσει και βεράντα) φτάνω βάθος 10μ. οπότε με καλύπτει το 5%  της εγκ 2/19. 

Τα φώτα σας συνάδελφοι...  Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

Εχω την περίπτωση ενός διαμερίσματος με άδεια 1971, το οποίο οι διαστάσεις του έρκερ διαφέρουν απο αυτο της αδείας και ξεπερνάει το  5% στο μήκος και στο εμβαδόν.  Η παράβαση φαίνεται να είναι από κατασκευής καθώς  υφίσταται σε ολους τους ορόφους. Πως αντιμετωπίζεται αυτό?  το βάζω κατ. 1? 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.