Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17 - Έρκερ] Αυθαιρεσίες επί έρκερ


Recommended Posts

Είναι πάνω από δρόμο;

Εντύπωση μου κάνει γιατί είναι τόσο μεγάλο το ΕΡΚΕΡ και δε σου βγαίνει το κριτήριο 5% σε περίγραμμα και 5% σε επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 9:45 ΜΜ, RON said:

@Pavlos33 το διαμέρισμα  ειναι στον τέταρτο όροφο. 

Βάση αδείας ήταν 0.75 (μήκος)*0.40(βάθος) και τώρα 1.80(μήκος)*0.40(βάθος). 

Είναι λάθος να δηλωθεί σαν υπέρβαση δομησης προ του '75?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι, έχω σε κτήριο (προ του 1975) ένα νόμιμο έρκερ εκτός Ο.Γ-Ρ.Γ.. Εντόπισα μόνο ότι το μήκος του είναι ξεκάθαρα 1,60μ αντί για 1,50μ που λέει το σχέδιο της Ο.Α. Η προεξοχή παραμένει η ίδια με την νόμιμη εκ της Ο.Α.: 40εκ. Αυτή η διαφορά των 10εκ πως αντιμετοπίζεται; 

- Με κατηγορία 1 και Υ/Δ και Υ/Κ υποθέτω πως όχι αφού είναι επέκταση εκτος Ρ.Γ.

- Με κατηγορία 3 συγκρίνοντας σαν να ήταν όλο το έρκερ αυθαίρετο; Δηλαδή +0,40/το βάθος του διαμερίσματος. 

Ερώτηση στην ερώτηση: Ποιό βάθος του διαμερίσματος; Αυτό που φαίνεται στο εγκεκριμένο σχέδιο ή αυτό που μετράμε σήμερα λόγω διαφορετικής διαμερισμάτωσης με το όμορο διαμέρισμα; Έχει σημασία στην περίπτωσή μου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

@ΜΙΧΑΛΗΣ01 στη διάσταση που συγκρίνεται με αυτήν της άδειας δεν περιλαμβάνονται τα επιχρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και δε μετρούμε ούτε τα επιχρίσματα ούτε τις επενδύσεις. Η μετρούμενη διάσταση του έρκερ είναι 1,64. Με σχετική αφαίρεση σοβά μου βγαίνει 1,60 άντε 1,58. Γι'αυτό κάνω το ερώτημα. Πάντως αυτό με τα έρκερ εκτός Ρ.Γ. έχει μπερδέψει πολλούς...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, η πλεονάζουσα επιφάνεια (10 εκ. x 40 εκ. = 0,04 τμ.) είναι μικρότερη από αυτήν που καταλαμβάνει το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ.
H αύξηση είναι αμελητέα και δεν υπάρχει αυθαιρεσία.

Edited by Νώντας Α
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, στο συνημμένο σκαρίφημα το αυθαίρετο έρκερ υπέρκειται κοινόχρηστου χώρου (πεζόδρομος).

Για να το εντάξω στην κατηγορία 3 με ποια διάσταση του βάθους πρέπει να το συγκρίνω; με το 4,60 ή με το 10;

Επίσης σε πεζόδρομο όπου δεν υπάρχουν κρασπεδόρειθρα, θεωρώ ότι εννοείται ότι δεν το ξεπερνάει, σωστά;

 

σκαρίφημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ. έρκερ). Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5% γίνεται συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τη διάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο."

Εδώ όταν λέει βάθος κτιρίου εννοεί το βάθος του μεγαλύτερου ορόφου του κτιρίου ή το βάθος του ορόφου του κτιρίου στον οποίο βρίσκεται ο έρκερ; Ο έρκερ του πελάτη μου βρίσκεται σε διαμέρισμα Α ορόφου κτιρίου, όπου το βάθος του κτιρίου στο συγκεκριμένο όροφο δεν καλύπτει την απαίτηση του 5%, το βάθος όμως του υποκείμενου ορόφου (ισόγειο) την καλύπτει γιατί το κτίριο στον Α όροφο κάνει εσοχή. Το ότι η εγκύκλιος 2 αναφέρεται σε βάθος κτιρίου και όχι σε βάθος ορόφου κτιρίου θα μπορούσε να μου λύσει τα χέρια για να προχωρήσω στη ρύθμιση του εν λόγω έρκερ ως κατηγορία 3 (πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης σε ύψος άνω των 3 μέτρων) λαμβάνοντας ως βάθος κτιρίου το βάθος του μεγαλύτερου ορόφου του κτιρίου (ισόγειο) που ταυτίζεται και με το περίγραμμα της κάλυψης του κτιρίου επί του εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.