Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ανάκληση άδειας


nikoscooper

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους, προχωράω στο πρόβλημα μου

 

έχω στην κατοχή μου ένα πετρόσπιτο υπερεψωμένο ισόγειο κατασκευής του 1965, σε επικλινές έδαφος (πρόκειται για αγροτικό σπίτι που στο κατώι, έβαζαν τα τρόφιμα καθώς και τα ζώα), η άδεια της οικίας αναφέρει εργασίες ισόγειας οικοδομής, κατόπιν βγήκαν άδειες μικρής κλίμακας για συντήρησης της οικίας, μέχρι τώρα όλα καλά

 

μετά από καταγγελία της γειτόνισσας και έλεγχος της οικοδομής μου αναφέρουν ότι πρόκεται για διώροφη οικοδομή με ισόγειο, με αποτέλεσμα να μου κάνουν ανάκληση της άδειας της μικρής κλίμακας που είχα στο παρελθόν καθώς και να μου αναφέρουν ότι ο Α όροφος είναι αυθαίρετος

 

σε επαφή που είχε η μηχανικός μου τους ανέφερε ότι πρόκειται για υπερυψωμένο ισόγειο με κατώι, αλλά αυτοί ισχυρίζονται ότι είναι  το κτίριο είναι διώροφο

 

αξίζει να σημειωθεί ότι όταν μου χορηγήσαν την άδεια μικρής κλίμακας είχαμε καταθέσει στην πολεοδομία τοπογραφικά, την προηγούμενη άδεια καθώς και τις φωτογραφίες της πετρόκτιστης οικίας που είναι εμφανές ότι πρόκειται για υπερυψωμένη οικία, δηλαδή ο σκελετός δεν έχει αλλάξει από το 1965 και υπάρχουν φωτογραφίες από τα προηγούμενα έτη

 

επίσης σε άλλον έλεγχο που μου είχαν στο ίδιο κτίριο τα προηγούμενα έτη, το πόρισμα τους ήταν ότι δεν υπήρχε κάποιο πολεοδομική παράβαση

 

η απαντησή της πολεοδομίας μετά το ερώτημα μου για ποιό λόγο θεωρούν ότι ο  α όροφος είναι αυθαίρετις μου ανέφεραν ζήτα ευθύνες από τον μηχανικό σου φυσικά δεν θα επιδιώξω κάτι τέτοιο

 

αναμένω την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η άδεια του 1965 θα συνοδευόταν και από άλλα σχέδια εκτός του τοπογραφικού (π.χ. όψεις, τομές) που να αποδεικνύουν ότι το σπίτι κατασκευάστηκε όπως στα σχέδια.

Αν όμως δεν υπάρχουν ή ακόμη και αν η υφισταμένη κατάσταση δεν ταυτίζεται με τα σχέδια αυτά μην πανικοβάλεστε.....

Βρίσκεστε στην εξαιρετική συγκυρία να νομιμοποιήσετε την υφιστάμενη κατασκευή με ελάχιστα χρήματα (εφ΄όσον βέβαια αποδεικνύεται ότι η κατασκευή υπάρχει από το 1965) και να ησυχάσετε.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

...ι για διώροφη οικοδομή με ισόγειο, με αποτέλεσμα να μου κάνουν ανάκληση της άδειας της μικρής κλίμακας που είχα στο παρελθόν καθώς και να μου αναφέρουν ότι ο Α όροφος είναι αυθαίρετος

 

...

1ον αφού έχεις ανάκληση της άδειας εργασιών μικρής κλίμακας σταματάς να κάνεις εργασίες. (το πιο πιθανό να την ανακάλεσαν διότι απόκρυβες υφιστάμενη αυθαιρεσία κατά την κρίση της υπηρεσίας. Οπότε εσύ σταματάς τώρα εργασίες.

 

Ισόγειο με κατώι κλπ. κλπ.… τι εννοείς εσύ κατώι τι εννοούσαν το 50 και τι είναι πολεοδομικά σήμερα είναι πολλές οι παραλλαγές και δεν θα βγει άκρη από κουβέντες ετσι χωρίς σχέδια. Ενδεικτικά «κατώι» έχουν ονομαστεί και ολόκληρα εστιατόρια που ο αρχικός τους  παλαιά ήταν «κατώι» και τώρα είναι σαλέ τεράστια….

 

Πέρα από αυτό όμως και αφού όπως λες είναι προ του 1965 μιλάς με την μηχανικό σου να στο νομιμοποιήσει- τακτοποιήσει με τον νόμο 4495/17 με ιδιαίτερα μικρό πρόστιμο συν μια γενναία αμοιβή για την ίδια όμως διότι έχει μπόλικη εργασία να κάνει και με φτηνιάρικες αμοιβές φτηνιάρικες θα είναι και οι λύσεις που θα εχεις.

 

Με τακτοποιημένο το «κατώι» σου που θα γίνει ισόγειο ή ότι διαπιστώσεις σε συνεργασία με την μηχανικό σου, βγάζεις μετά όσες άδειες μικρής κλίμακας θες κλπ. κλπ.… 

Link to comment
Share on other sites

didoni ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

οι εργασίες έχουν γίνει εδώ και 8 χρόνια, δεν γίνεται κάποια εργασία εδώ και χρόνια αλλά μου ανέφερε η πολεοδομία ότι από την στιγμή που θα σου κάνουμε ανάκληση της μικρής κλίμακας πιθανόν να χρεωθείς για σοβατίσματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.