Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής για ηλεκτροδότηση


mast1985

Recommended Posts

Για να γίνει ηλεκτροδότηση σε οικοδομή (η οποία έχει κατασκευαστεί βάσει 3 οικοδομικών αδειών : 1η) 1992 : Ισόγεια κατοικία, 2η) 2011 : Προσθήκη Α' ορόφου , 3η) 2016 : Νομιμοποίηση αυθαιρεσιών και έκγριση εργασιών αποπεράτωσης) η υπηρεσία μου ζητάει Π.Ε.Κ. Σύμφωνα με τον πελάτη η οικοδομή έχει αποπερατωθεί πλήρως (κατά την τελευταία άδεια οι εργασίες αποπεράτωσης ήταν χρωματισμοί και κουφώματα) όμως δεν έχει περάσει ελεγκτής δόμησης. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να βγάλω Π.Ε.Κ.; Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Επίσης δεν έχω καταλάβει πότε ζητάμε ηλεκτροδότηση με αυτοψία και πότε χωρίς αυτοψία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αφου στην τελευταία άδεια έχεις αποπεράτωση εργασιών και είναι με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών θα καλέσεις ΕΔ και θα κάνει έναν τελικό έλεγχο (περίπτωση 1), τυπικά θα ελέγξει περιγραμμα-υψος-ΗΧ-εξώστες, εμένα για το ΠΕΚ μου είχαν ζητήσει και δήλωση πολ.μηχ. (αυτές που δίναμε παλιά πριν τους ΕΔ) γιατί βγάλαμε άδεια αποπεράτωσης και ο σκελετός υπήρχε απο το 97 με άδεια που είχε λήξει...

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση του ΠΕΚ προαπαιτούνται θετικό πόρισμα από ελεκτή δόμησης ως προς την υλοποίηση της άδειας δόμησης, πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου, έλεγχος εξόφλησης αμοιβών και φορολογικών επίβλεψης, υπεύθυνη δήλωση υδραυλικού ως προς την εγκατάσταση ύδρευσης-αποχέτευσης θεωρημένη από το σύλλογό τους και φυσικά αίτηση από τον ιδιοκτήτη προς την ΥΔΟΜ.

 

Από την στιγμή που υπάρχει άδεια δόμησης με το Ν.4030 και τίτλο "...αποπεράτωση", η σύνδεση του ακινήτου με τα δίκτυα Κ.Ω. γίνεται μόνο με το Π.Ε.Κ.

Δίχως Π.Ε.Κ. κλείνουν οι άδειες προ του 4030.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να εφαρμοστεί ο νόμος, μόνο έτσι θα μπουν σε μια τάξη τα πράγματα.

 

Μου είπε συνάδελφος, ο οποίος εργάζεται σε μεγάλη πόλη, ότι τον είχαν καλέσει για έκδοση ΠΕΑ σε κτήριο με άδεια με ΚΕΝΑΚ μετά τον 4030.

 

Τα γεγονότα:

1. Το γεγονός ότι τον καλέσαν για έκδοση ΠΕΑ σε οικοδομή με ΚΕΝΑΚ σημαίνει ότι δεν είχε εκδοθεί το ΠΕΑ που προβλέπεται από τον νόμο για κτήρια με ΚΕΝΑΚ.

 

2. Δεν υπήρχε κανένας ηλιακός θερμοσίφωνας. Όπως γνωρίζετε δεν γίνεται να βγει μελέτη ενεργειακής απόδοσης χωρίς ηλιακό.

 

3. Όταν τον ενημέρωσε ότι δεν μπορεί βγάλει ΠΕΑ επειδή θα βγει κατηγορία κάτω από Β και θα είναι αυθαίρετο, ο πελάτης ρώτησε αν θα μπορεί να βάλει μόνο έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να τον περάσει σε όλα τα διαμερίσματα και γκαρσονιέρες, μια φορά σε κάθε ΠΕΑ.

 

4. Τα διαμερίσματα είχαν ηλεκτροδοτηθεί χωρίς ΠΕΑ!

 

Μετά από ψάξιμο ανακάλυψε ότι ο ιδιοκτήτης "τα βρήκε" με τον υπάλληλο της πολεοδομίας, του ήταν πιο οικονομικό να τα βρεί με τον υπάλληλο παρά να βάλει ηλιακούς θερμοσίφωνες και να πληρώσει ενεργειακό επιθεωρητή.

Δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να "παράβλεψε".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...
  • 8 months later...

Όχι αλλά ενδέχεται από ΔΕΔΔΗΕ να σου ζητήσουν πρόσφατα επικυρωμένο αντίγραφο του στελέχους για σύνδεση με ΔΕΗ, ΕΥΑΘ κλπ. Επίσης αρκετές ΥΔΟΜ ζητάνε και τις αντίστοιχες υπαγωγές σε νόμους αυθαιρέτων αν τυχόν υπάρχουν.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/2/2018 at 12:04 ΜΜ, sdim said:

Μακάρι να εφαρμοστεί ο νόμος, μόνο έτσι θα μπουν σε μια τάξη τα πράγματα.

 

Μου είπε συνάδελφος, ο οποίος εργάζεται σε μεγάλη πόλη, ότι τον είχαν καλέσει για έκδοση ΠΕΑ σε κτήριο με άδεια με ΚΕΝΑΚ μετά τον 4030.

 

Τα γεγονότα:

1. Το γεγονός ότι τον καλέσαν για έκδοση ΠΕΑ σε οικοδομή με ΚΕΝΑΚ σημαίνει ότι δεν είχε εκδοθεί το ΠΕΑ που προβλέπεται από τον νόμο για κτήρια με ΚΕΝΑΚ.

 

 

Ποιος εκδίδει ενεργειακό πιστοποιητικό; Μπορουν οι μελετητές που υπέγραψαν την ΜΕΑ να εκδώσουν και ΠΕΑ; Δεν έχει ασυμβίβαστο; Δεν πρέπει να καλέσεις άλλο επιθεωρητή για να εκδόσει ΠΕΑ και να βγεί το ΠΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.