Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξι στις δέκα εταιρείες δυσκολεύονται να βρουν εργαζομένους με δεξιότητες


Engineer

Recommended Posts

Νομίζω ότι οι βαλκάνιοι μπαρμπα μήτσοι δε νταραβερίζονται με το ΣΕΒ για να 'ναι δική τους στατιστική αυτό.

 

Κώστα αυτή η ιδέα με τα ιέκ να είναι ο υποχρεωτικός προθάλαμος των τεϊ είναι για μένα η σωστότερη λύση και μάλιστα την προχωράω βάζοντας και τα αεϊ να αποτελούν συνέχεια των τεϊ για όποιον θέλει να συνεχίσει.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι δεν μιλά για μηχανικούς το άρθρο ή για κάποιας μορφής επιστήμονες ειδικά.

Αναφέρεται γενικά στους ανέργους.

 

Εγώ λοιπόν μέσα από παραδείγματα του κύκλου γνωριμιών που έχω ότι αυτό που λέει το άρθρο είναι η μισή , μην πω και λιγότερη , αλήθεια.

Εχω δει αγγελίες όπου οι "δεξιότητες" ,τι άθλια λέξη , ή οι απαιτήσεις είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Εχω δει αγγελία για γραμματέα που ήθελαν πανεπιστημιακούς τίτλους !! Ποιος θα παέι ρε μάστορα ? Και μετά θα μου λες δεν υπάρχουν δεξιότητες !

Αλλος ζήταγε να του γνωστοποιηθούν  σωματικό βάρος , οναμτεπώνυμο συζύγου , κατάσταση κατοικίας !!!!

 

Το καλύτερο , από γνωστό μου , βιοτέχνη , ο οποίος δεν γουστάρει καθόλου τους μετανάστες ΑΛΛΑ σε θέση ανειδίκευτου εργάτη στη βιοτεχνία του

προτίμησε Πακιστανό επειδή "αυτοί δουλεύουν ,  δεν μιλάνε , κάνουν ότι τους πεις  και δεν έχουν απαιτήσεις" !!!

 

Ομοίως γνωστή  μου μακροχρόνια άνεργη πήγε σε θερμοκήπιο ( ! ) να ζητήσει δουλειά και δεν την  πήραν  γιατί όπως ευθαρσώς τις είπαν δεν θεωρούσαν ότι μπορούσε  να ανταπεξέλθει στις σκληρές συνθήκες εργασίας ( που οι Πακιστανοί αντέχουν ).

 

Αλλος βιοτέχνης , όταν έψαχνε να καλύψει μια θέση επιπέδου ΤΕΙ δυσφορούσε  επειδή τους συνεντευξιαζόμενους τους ενδιέφερε πολύ το πόσα θα παίρνουν και όχι το να μπουν στην δουλειά. Κατά την άποψή του αφού αν είσαι άνεργος κοιτάς πρώτα να πάρεις τη δουλειά με ότι αμοιβή έχει και δεν έχεις απαιτήσεις.

Και δήλωνε απογοητευμένος επειδή οι σημερινοί νέοι είναι καλομαθημένοι και σκέφτονται μόνο γραφείο και μισθό..

 

Κοντολογίς , αν σήμερα ψάχνεις για δουλειά   θα πρέπει να αποδεχτείς από αναξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας μέχρι συνθήκες γαλέρας ( βλέπε αγροτικός τομέας).

 

Κατανοώ ότι όπως πήγε η οικονομία δεν μπορούμε να ζητάμε αποδοχές προηγούμενων ετών , εδώ όμως το έχουν ξεφτιλίσει το πράγμα.

 

Εγώ θα ήθελα να ήξερα , με τις ελληνικές επιχειρήσεις να είναι μεταπρατικές ο περισσότερες , οι δε παραγωγικές στον πάτο του τεχνολογικού βαρελιού , τι σκ... δεξιότητες είναι αυτές που ψάχνουν και δεν βρίσκουν ...Α ξέχασα , τηλεφωνητές με πτυχίο ΑΕΙ και γραμματείς με Phd..

 

Αυτός που ζητούσε ονοματεπώνυμο συζύγου, βάρος και κατάσταση κατοικίας ήθελε μια ωραία καταγγελία στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. 

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάνας συγγενής του θάταν ή δεν θα μπορούσε να κάνει αλλιώς.

 

το 'λίγα' είναι λέξη και όχι αριθμός.

Το ότι μετά από x χρόνια παραιτήθηκε από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα, ο μηχανικός μπορεί να είχε από 0 έως 100% δίκιο.

 

Η επιχείρηση αυτή ήταν ήταν η πρώτη δουλειά του μηχανικού.

Δεν υπάρχει συγγένεια.

Στα 2~3 χρόνια πρώτα χρόνια η επιχείρηση του πλήρωσε σεμινάρια και πιστοποιήσεις αξίας 20.000€, ίσως και περισσότερο με τα έξοδα εκτός έδρας. Τον επόμενο χρόνο ο μηχανικός παραιτήθηκε για να πάει σε άλλη επιχείρηση.

 

Γνωρίζω και τον επιχειρηματία και τον μηχανικό. Και για τους δύο έχω καλή γνώμη και δεν έχει νόημα να ψάξω για ποιο λόγο παραιτήθηκε.

Απλά αναφέρω το γεγονός για να γίνει αντιληπτός ένας από τους λόγους που οι εργοδότες ψάχνουν έτοιμο προσωπικό.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

ok, συμβαίνουν και αυτά. Θα υπάρχουν σοβαροί λόγοι που έφυγε.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βάζουν δεύτερο άτομο δίπλα στο σούπερ εξειδικευμένο και όλο το υλικό των σεμιναρίων (βιβλία, βίντεο, εξοπλισμός κλπ) ανήκει στην εταιρεία.
Τώρα αυτός ο εργοδότης θα ξέρει τι ψάχνει (αν ψάχνει) και πόσο κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκαν άλλον με τα πιστοποιητικά έτοιμα; 

 

πάντως 20000 σε τρία χρόνια μας έρχεται 500 το μήνα. η υπόλοιπη αμοιβή πόση ήταν; 

Link to comment
Share on other sites

Η επιχείρηση αυτή ήταν ήταν η πρώτη δουλειά του μηχανικού.

 

 

Προφανώς, ήταν η πρώτη φορά ΚΑΙ για την επιχείρηση που δαπανούσε χρήματα για εκπαίδευση προσωπικού κτλ...

Αυτά τα θέματα είναι λυμένα εδώ και πολλά χρόνια και με διάφορους τρόπους, όπως ρήτρες αποχώρησης, "υλικό" που μένει στην επιχείρηση, όπως και πιστοποιήσεις που αφορούν την επιχείρηση και όχι πρόσωπα...

 

 

.......... ένας από τους λόγους που οι εργοδότες ψάχνουν έτοιμο προσωπικό.

 

Για έχουν τέτοιου είδους απαιτήσεις πρέπει να δίνουν και τον "κατάλληλο" μισθό...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

400 Ευρώ το μήνα και πολλά σας είναι...

 

 

 

"Και τί κατάλαβες που έκανες μεταπτυχιακό;"

 

 

 

 

"Η δουλειά μαθαίνεται στην πράξη"

 

 

 

 

"Ό,τι ήξερες από το Πανεπιστημιο ξέχασε τα"

 

 

 

 

"Ε τώρα μην δυσανασχετήσεις αν βάλεις και καμιά σκούπα"

 

 

 

 

"Μόλις τελείωσα το πανεπιστήμιο, έπρεπε να αντιμετωπίζω τρομερό ανταγωνισμο" (τελείωσε εποχές πασοκάρας...)

 

 

 

 

"Σας φουσκώνουν τα μυαλά στο πανεπιστήμιο και νομίζετε ότι κάποιοι είστε"

 

 

 

 

"Αν νομίζεις ότι θα σου δώσω λεφτά έξτρα λόγω διδακτορικού, γελιέσαι"

 

 

 

 

 

Λίγες από τις αληθινές φράσεις που έχω ακούσει εγώ και φίλοι από τα "παληκάρια" που δεν μπορούν να βρουν εξειδικευμένο προσωπικό...

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια και πιστοποιήσεις του προσωπικού γίνονται μέσω ΛΑΕΚ, και η ουσιαστική επιβάρυνση του εργοδότη είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα των εργοδοτών είναι η έλλειψη επιμορφωμένου - πιστοποιημένου προσωπικού αλλά η απόδοσή του σε πραγματικές συνθήκες. Οι μισθοί και οι εργασιακές συνήθειες δεν άλλαξαν επειδή ξαφνικά οι εργοδότες έγιναν χειρότεροι, ας μη τα ρίχνουμε όλα σ' αυτούς, όπως κι εκείνοι δεν τα ρίχνουν σε μας. Διότι δε τα λένε αυτά ενοχοποιώντας τους ανέργους αλλά το όλο σύστημα που τους έχει καταντήσει έτσι. Κι ο καλύτερος επαγγελματίας όταν υποαπασχολείται επί μακρόν σιγά σιγά απαξιώνεται. Ειδικά αν όλο αυτό του συμβεί στο ξεκίνημα της καριέρας και κάνει χρόνια μέχρι να βρει την πρώτη κανονική δουλειά. Η βλάβη δεν είναι μόνο σε επίπεδο γνώσης ή δεξιότητας αλλά και σε επίπεδο ψυχολογίας. Γίνεται απαισιόδοξος, νιώθει και συχνά είναι και κοινωνικά περιθωριοποιημένος και το βγάζει αυτό στη δουλειά του. 

 

 

Κακή ποιότητα εργασίας δε βλέπουν μόνο οι διευθυντές των μεγάλων εταιρειών αλλά κι ο καθένας μας όταν θα πάει σαν πολίτης σε δημόσια ή ιδιωτική υπηρεσία ή σαν πελάτης σε κάποιο άλλο επαγγελματία, ακόμα και για το πιο απλό πράγμα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

 

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα των εργοδοτών είναι η έλλειψη επιμορφωμένου - πιστοποιημένου προσωπικού αλλά η απόδοσή του σε πραγματικές συνθήκες. Οι μισθοί και οι εργασιακές συνήθειες δεν άλλαξαν επειδή ξαφνικά οι εργοδότες έγιναν χειρότεροι, ας μη τα ρίχνουμε όλα σ' αυτούς, όπως κι εκείνοι δεν τα ρίχνουν σε μας. Διότι δε τα λένε αυτά ενοχοποιώντας τους ανέργους αλλά το όλο σύστημα που τους έχει καταντήσει έτσι. Κι ο καλύτερος επαγγελματίας όταν υποαπασχολείται επί μακρόν σιγά σιγά απαξιώνεται. Ειδικά αν όλο αυτό του συμβεί στο ξεκίνημα της καριέρας και κάνει χρόνια μέχρι να βρει την πρώτη κανονική δουλειά. Η βλάβη δεν είναι μόνο σε επίπεδο γνώσης ή δεξιότητας αλλά και σε επίπεδο ψυχολογίας. Γίνεται απαισιόδοξος, νιώθει και συχνά είναι και κοινωνικά περιθωριοποιημένος και το βγάζει αυτό στη δουλειά του. 

 

 

Κακή ποιότητα εργασίας δε βλέπουν μόνο οι διευθυντές των μεγάλων εταιρειών αλλά κι ο καθένας μας όταν θα πάει σαν πολίτης σε δημόσια ή ιδιωτική υπηρεσία ή σαν πελάτης σε κάποιο άλλο επαγγελματία, ακόμα και για το πιο απλό πράγμα.

 

 

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα των εργοδοτών είναι η έλλειψη επιμορφωμένου - πιστοποιημένου προσωπικού αλλά η απόδοσή του σε πραγματικές συνθήκες. Οι μισθοί και οι εργασιακές συνήθειες δεν άλλαξαν επειδή ξαφνικά οι εργοδότες έγιναν χειρότεροι, ας μη τα ρίχνουμε όλα σ' αυτούς, όπως κι εκείνοι δεν τα ρίχνουν σε μας. Διότι δε τα λένε αυτά ενοχοποιώντας τους ανέργους αλλά το όλο σύστημα που τους έχει καταντήσει έτσι. Κι ο καλύτερος επαγγελματίας όταν υποαπασχολείται επί μακρόν σιγά σιγά απαξιώνεται. Ειδικά αν όλο αυτό του συμβεί στο ξεκίνημα της καριέρας και κάνει χρόνια μέχρι να βρει την πρώτη κανονική δουλειά. Η βλάβη δεν είναι μόνο σε επίπεδο γνώσης ή δεξιότητας αλλά και σε επίπεδο ψυχολογίας. Γίνεται απαισιόδοξος, νιώθει και συχνά είναι και κοινωνικά περιθωριοποιημένος και το βγάζει αυτό στη δουλειά του. 

 

 

Κακή ποιότητα εργασίας δε βλέπουν μόνο οι διευθυντές των μεγάλων εταιρειών αλλά κι ο καθένας μας όταν θα πάει σαν πολίτης σε δημόσια ή ιδιωτική υπηρεσία ή σαν πελάτης σε κάποιο άλλο επαγγελματία, ακόμα και για το πιο απλό πράγμα.

 

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε

 

 

Είχες ποτέ επαφή με "εργοδότη" παλαιάς κοπής (που πρόλαβε τα μεγάλα πάρτι...);

 

 

 

Επειδή εγώ είχα, σου λέω ότι στο 80% των περιπτώσεων είναι το μοτίβο: "Είμαι πετυχημένός, ήμουν μάγκας και έστειλα τα λεφτά στο εξωερικό" και προσπαθούννα σου βγάλουν την "μαγκιά" τους παίζοντας τους παντογνώστες...Το 90% από δαύτους δε επιβίωσαν από την αγελάδα που λεγόταν Δημόσιο και έκανε τα καλά χρόνια τις γερές μπάζες.

 

 

 

Τώρα, αν πιστεύουν ότι θα δίνουν 500 Ευρώ για ανθρώπους που είναι ικανοί, πλανόνται πλάνην οικτρά...Ας κοπεί λίγο η...φόρα τους και μετά μιλάμε...

 

 

Αυτά με την λεγόμενη "συνεχιζόμενη εκπαίδευση" τα ακούω βερεσέ. Δώσε σε έναν Μηχανικό 1-2 μήνες να μάθει ένα πρόγραμμα ή πλήρωσέ του να του το μάθουν (π.χ. Γερμανία) και μετά έλα να κάνουμε την σούμα...

 

 

Ο επαρχιωτισμός τον "ντεμέκ-εργοδοτών" με βαρύγδουπες εκφράσεις και τσιτάτα είναι παραπάνω από εμφανής...

 

 

Φίλος με διδακτορικό και postdoc Μηχανολογίας έλαβε την ακόλουθη απάντηση σε συνέντευξη:

 

 

"Τί τα θελες τόσα πτυχία"

 

 

Ερώτώ:

 

 

1. Γιατί τον φωνάζεις για συνέντευξη

2. Εσύ τον χρηματοδότησες να τα πάρει;

3. Τον έχεις δει να εργάζεται;

 

 

Οπότε, ας μάθουν οι εργοδότες τί σημαίνει διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού και μετά μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.