Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξι στις δέκα εταιρείες δυσκολεύονται να βρουν εργαζομένους με δεξιότητες


Engineer

Recommended Posts

Διδακτορες που οπως λες τρεχουν καμια δεκαρια προγραμματα, εαν υπαρχουν τοτε δεν κανουν διδακτορικο.

 

Οτι ειπε ο dimamp εχει απολυτο δικιο, απλα δεν υπαρχουν εταιριες στην Ελλαδα για την απορροφηση τους. Πολλες εταιριες στην Ελλαδα κ μαλιστα μεγαλες τεχνικες δεν ακολουθουν τα παγκοσμια στανταρτς στις μελετες κ εγκαταστασεις τους, ποσο μαλλον να ειναι σε θεση να καταλαβουν σε τι μπορει να βοηθησει ενας υψηλα εξειδικευμενος ανθρωπος.

 

Οι εταιριες λοιπον (εξαιρεσεις υπαρχουν), δεν βρισκουν γιατι δεν δεν ειναι διατεθειμενες να πληρωσουν και να δωσουν στους εργαζομενους μια ισορροπημενη σχεση δουλειας-προσωπικης ζωης, και φυσικα ενα περιβαλλον αξιοκρατιας. Αλλα μην ξεχναμε οτι κ οι περισσοτεροι μηχανικοι (ακομα και με πολλα χρονια πορυπηρεσια) ειναι εξαιρετικα απροετοιμαστοι για να προσαρμοζονται και να συνεισφερουν στις εξελιξεις του επαγγελματος τους.

 

(Αφηνω εξω τους διδακτορες γιατι αυτοι η κατηγορια εργαζομενων ειναι εντελως αλλο "κτηνος" και δεν μπορουν να συγκρινονται με τον μεσο μηχανικο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@george_RES

 

Συνυπολόγισε και την γελοιότητα ορισμένων "σοβαρών" εταιρειών στην υποβάθμιση των διδακτορικών σε "θεωρητικούς".

 

1. 40 μέρες εργαζόμενος σε εταιρεία (δεν θα αναφέρω όνομα) και με θέλανε αντιπρόσωπο της εταιρείεας σε όλη την Β. Ελλάδα (από Τέμπη και πάνω) με...1000 Ευρώ μεικτά! Όταν αρνήθηκα, δεν με πλήρωσαν...

 

2. Επιπλέον, με πατρόναραν να κατηγορω άλλες εταιρείες ονομαστικά.

 

3. Όταν αρνήθηκα, ο μεγαλοπρόεδρος άφρισε και μου έλεγε "ποιος νομίζιεις ότι είσαι;" "ξέρεις πόσοι σαν κι εσένα περιμένουν δουλειά;" όταν του απάντησα ότι μπορεί να προσλάβει καλύτερους άναψε περισσότερο και μου είπε "αυτοί οι μ....ς οι καθηγητές που σας δίνουν τα κ...χαρτα φταίνε". Συνέχισα να είμαι ψύχραιμος και του είπα ότι όταν μιλάει χωρίς να ξέρει ξεφτολίζεται και ότι όταν μου μιλάει θα προσέχει. Τότε, μόλις είδε αντίδραση σοβαρή, πήγε να με πάρει με το καλό...

 

4. Ο υιός του (με χόμπυ τα θαλάσσια σπορ) τα άκουγε...

 

5. Σε 40 μέρες του απέδειξα ότι μεγάλο ποσοστό από αυτά που έκαναν, ήταν μπακαλίστικα.

 

6. Ακόμη και σήμερα, μου στέλνουν προσφορές της εταιρείας τους και χρόνια πολλά για τα γενέθλια μου οι γελοιοι...

 

7. Στο υποκατάστημα Θεσ/νίκης είχαν ένα κακόμοιρο κορίτσι το οποίο το σκυλόβριζε ο υιός σε χυδαίο βαθμό...Όταν αντέδρασα, μου είπε ότι ξέρει αυτός...

σσ: Ένα γραφείο με 5 δάχτυλα σκόνη και χωρίς πρόσβαση στο ιντερνετ για όλους τους υπολογιστές.

 

8. Εταιρεία με τζίρο άνω των 2 10^6 Ευρώ ετησίως (2012).

Link to comment
Share on other sites

dimamp λυπαμαι για την εμπειρια σου αυτη, και ευχομαι να εισαι σε πολυ καλυτερο μερος πια.

 

Ενας διδακτορας προσφερει πραγματα που μονο οι ομοιοι του μπορουν να καταλαβουν και να αξιολογησουν, για αυτο κ θεωρω οτι ειμαστε μια διαφορετικη "αγορα" σε σχεση με τον μεσο μηχανικο.

 

Αλλα ακομη κ για τον μεσο μηχανικο, εαν οι εταιριες δεν δωσουν ισσοροπια ζωης-εργασιας και πρωτιστως αξιοκρατια τοτε δεν απλα θα διαμαρτυρονται.

 

Τα ιδια ομως ισχυουν κ για τον μεσο μηχανικο, οταν οι περισσοτεροι δεν "κυνηγανε" να βελτιωθουν, με μεγαλη πλειοψηφια να μην ξερει ουτε excel σε above average degree να μην ζητανε κ μισθο μηχανικου.

 

Οι σοβαρες εταιριες στην Ελλαδα δεν πανε με το μεγεθος αλλα με την νοοτροπια, απο πολυ μα πολυ προσφατη συναναστροφη με μεγαλη εταιρια, πραγματικα αναρωτιεμαι τι μηχανικοι δουλευουν στην Ελλαδα και πως δεν εχουμε καει ακομα....

 

Εν ολιγοις οι εταιριες ας προσφερουν οτι πρεπει να παρει ενας καλος μηχανικος στην Ελλαδα και να μην ζητανε το "παιδι που κανει τα παντα και συμφερει".

Και οι μηχανικοι εας καταλαβουν οτι δεν εχουν "πιασει" το λοττο με ενα διπλωμα/πτυχιο κ οτι πρεπει να εξειδικευονται ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ, δεν τα ξερουν ολα αυτη η ημιμαθεια μας εχει φαει στην Ελλαδα, ολοι κανουν απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε

 

Υπάρχουν ιδιαίτερα σοβαρές εταιρείες. Απλά χάνονται πολύ μέσα στην γενικότερη μπαχαλοποίηση και στο ψέμα...

 

Αλλά στην πλειοψηφία αυτών, επικρατεί η νοοτροπία που περγράφεις: Εύκολο κέρδος, εξευτερλισμός των εργαζομένων, προσπάθεια υποτίμησης της δουλειάς για να βρουν δουλοπάροικους που να ανέχονται τα πάντα.

 

Το εύκολο χρήμα μεταξύ 1980-2010 έχει ποτίσει με δηλητήριο τα παληκάρια αυτά που χάσανε το χαβιάρι τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε αυτο και για και ανεφερα οτι η εταιρια δεν παει με το μεγεθος αλλα με την νοοτροπια, εγω ημουν τυχερος οσο δουλευα Ελλαδα να ειμαι σε εταιρια που και καλη αμοιβη μου εδινε (βαση του τι εδινα), και ευκαιριες αλλα το πιο βασικο χωρο να αναπτυχθεις.

 

Το ελντοραντο το 1980-2000 τελειωσε, καιρος λοιπον ή να αλλαξουν νοοτροπιας ή να εξαφανιστουν.

 

Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχουν εξαιρετικες ευκαιριες στην Ελλαδα  εταιριες και μηχανικους, αλλα το μοντελο μιας εταιριας δεν πρεπει να ειναι πια η κατασκευη μονο αλλα πιο πολυπλοκα και πιο κερδοφορα προιοντα που μπορουν να αναπτυχθουν ακομα κ αυριο.

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Για τα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν γνωστές ιστορίες με το τενεκέ λάδι που έφερνε  ο μπαμπάς για να περάσει το παιδι, ή το τηλεφώνημα απο τον υπουργο ή τον εκάστοτε πρύτανη.Με γνωστές ιστορίες..

 

Αντ` αυτού, σταθερός αριθμός εισακτέων εδώ και 10-15 χρόνια (που επικρατούσε άλλη οικονομική κατάσταση) και έρχεται και η εξίσωση με τα ΤΕΙ. Μέχρι να απορροφηθεί και αυτό το πλήγμα στον κλάδο των μηχανικών θα περάσουν άλλα 10 πέτρινα χρόνια.

Για εξήγησε το μας πασά μου... 
I'll be waiting

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

Για τα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν γνωστές ιστορίες με το τενεκέ λάδι που έφερνε  ο μπαμπάς για να περάσει το παιδι, ή το τηλεφώνημα απο τον υπουργο ή τον εκάστοτε πρύτανη.

Τι να πεί και ο κ. Τάσιος που τον πλακώσαν στα τηλέφωνα για να περάσει μπετό ο Τσίπρας.

Επίσης ιδρύουν 4η σχολή νομικής? LOL..

Για εξήγησε το μας πασά μου... 

I'll be waiting

JimakosR αυτα σε αυτο το thread ειναι εκτος θεματος, καλο θα ηταν να μην το κανουμε παλι εδω μεσα για τα επαγγ. δικαιωμ. αφου αναφερομαστε σε διαφορετικο θεμα

Link to comment
Share on other sites

JimakosR αυτα σε αυτο το thread ειναι εκτος θεματος, καλο θα ηταν να μην το κανουμε παλι εδω μεσα για τα επαγγ. δικαιωμ. αφου αναφερομαστε σε διαφορετικο θεμα

Kανείς δεν μίλησε για επαγγελματικά δικαιώματα.. Το πρώτο σκέλος ηταν για τα ελληνικα πανεπιστήμια που αναφέρθηκε στις πρώτες σελίδες..

ΔΕΝ εχω διάθεση για διαμάχες... αλλα ανακρίβειες και χαζά δεν μπορώ να ακούω..

 

Link to comment
Share on other sites

Να λες χαζά όμως δεν έχεις πρόβλημα...

Γούστο έχεις!

Αλήθειες= Χαζα για σενα? Μια χαρα

 

Συγνώμη για τους υπόλοιπους για την διακοπή της ροής..

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.