Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξι στις δέκα εταιρείες δυσκολεύονται να βρουν εργαζομένους με δεξιότητες


Engineer

Recommended Posts

Εμένα αυτό το τί τα θες τόσα πτυχία μου το είπε μεγαλοκαθηγητάρα του ΕΜΠ... (Και συγκεκριμένα μου είπε κατά λέξη.... ""Συλλογή κάνεις;"")

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα αυτό το τί τα θες τόσα πτυχία μου το είπε μεγαλοκαθηγητάρα του ΕΜΠ... (Και συγκεκριμένα μου είπε κατά λέξη.... ""Συλλογή κάνεις;"")

 

Ε ναι ρε φίλε...Μας δουλεύεις;;; Τί πάει να πει μεταπτυχιακό, διδακτορικό, να μαθαίνεις μόνος πράγματα;

 

Και όπως είπε ο Τεντονωφ, αν δεν σε γουστάρει, γιατί σε φωνάζει για συνέντευξη;

 

Ψάχνουν κορόιδα...

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα αυτό το τί τα θες τόσα πτυχία μου το είπε μεγαλοκαθηγητάρα του ΕΜΠ... (Και συγκεκριμένα μου είπε κατά λέξη.... ""Συλλογή κάνεις;"")

 

 

Εμένα αυτό το τί τα θες τόσα πτυχία μου το είπε μεγαλοκαθηγητάρα του ΕΜΠ... (Και συγκεκριμένα μου είπε κατά λέξη.... ""Συλλογή κάνεις;"")

 

 

Συλλογή κάνεις μόνο εσύ και τα παιδιά σου που θα τα χώσεις μέσα πέστου...Και τα ερενητικά που παίρνεις και από τα 100000 πλη΄ρωνεις τον διδακτορικό 5000 και έχεις την απαίτηση να σου πληρώνει λογαριασμούς, να παίρνεις τα παιδιά από το σχολείο...Τους ξέρουμε και δαύτους...

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, σου λέει εγώ κάνω συλλογή γιατί έχω τρόπο να τα αξιοποιήσω. εσύ έχεις πλάνο ή τα κάνεις ερήμην; μήπως να το δεις λίγο πιο σοβαρά; ρώτα κιόλας μήπως τα παιδιά του παράλληλα δουλεύουν και σε καμια καφετέρια. δες μήπως μεταξύ των σπουδαστών υπάρχουν και αρκετοί με μόνιμες θέσεις που έρχονται στοχευμένα για να πάρουν προαγωγές.. για να ξυπνήσεις στο λέει

 

κανέναν εργαζόμενο στα προγράμματα δε τον χαλάει να τα κάνει αυτά διότι επ' ευκαιρία θα κάνει και τα δικά του ψώνια, θα πάει να πάρει και τα δικά του παιδιά, θα πάει σε καμια πολεοδομία κλπ. είναι προτιμότερο από το να είσαι καρφωμένος και υπό επίβλεψη σε μια καρέκλα και να παράγεις πραγματικό έργο. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με χαλούσε...

 

 

Και υπήρχαν "παληκάρια" που ζητούσαν μίζα 33% για υποτροφίες Ηράκλειτος (πληρωτέες την πρώτη του μηνός...) από διδακτορικούς με τον ίδιο επιβλέποντα...

 

 

Αν θες μην τα δώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε βέβαια και του στραβού το δίκιο, δεν είναι δα και τόσες πολλές οι θέσεις εργασίας στην Ελλάδα, που να απαιτούν διδακτορικό. Δηλαδή και από την άλλη πλευρά, το κυνήγι των τίτλων κάπου έχει χάσει τον προσανατολισμό του.

Link to comment
Share on other sites

και οι δυνατοί διδάκτορες είναι το πιο υγιές κομμάτι του εργατικού δυναμικού που συνήθως είναι εργαζόμενο, άρα μη διαθέσιμο από τους εργοδότες που ψάχνουν νέα άτομα. στους υπόλοιπους αναφέρονται, το ξανάπαμε πολλές φορές.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Οι δυνατοί διδακτορικοί φοιτητές συνήθως όταν ολοκληρώσουν το διδακτορικό τους συνεχίζουν σε ακαδημαϊκή καριέρα ή σε κάποια εταιρεία που χρειάζεται τις ειδικές τους γνώσεις. Συχνά φεύγουν στο εξωτερικό.

Τουλάχιστον αυτό γινόταν μέχρι πριν λίγα χρόνια.

 

Αν κάποια εταιρεία δεν χρειάζεται τις γνώσεις του διδακτορικού, οι υπεύθυνοι προσωπικού (HR manager τους λένε;) δεν θέλουν διδακτορικούς καθώς λόγω της φύσης του διδακτορικού είναι άνθρωποι που έχουν μάθει να εργάζονται μόνοι τους ενώ στις εταιρείες χρειάζονται άτομα που εργάζονται σε ομάδες. Αυτό μου το έχει πει άτομο που είχε εργαστεί σε τμήμα HR.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sdim

 

 

 

 

1. Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ. Αλλά στο θέτω και διαφορετικά. Φυσικά δεν περιμένω να είναι όλες οι εταιρείες μεγάλες, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι 5-6 εταιρείες ανά κλάδο δεν είναι μεγάλες και δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις. Δεν είναι δυνατό π.χ. να κάνεις διακτορικό σε κατασκευαστικό κλάδο (ΠΜ, ΜΜ) και μην υπάρχουν 5-6 εταιρείες που θα θέλουν εξειδικευμένα άτομα. Αν όχι, τότε υπάρχει ένα ζήτημα με τις εταιιρείες

 

 

 

 

2. Στο δεύτερο σκέλος: Οι HR ισχυρίζονται κάτι που δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο: Ναι, ειδικά στην Ελλάδα υπάρχουν "μονήρη" διδακτορικά, πολλές φορές με απομόνωση. Αλλά (1) δεν είναι πάντα ο κανόνας και (2) δεν νομίζω ότι το ομαδικό πνεύμα "βρίθει" και στις ανταγωνιστικές εταιρείες.

 

 

 

 

3. Αν δεν χρειάζονται διδακτορικούς οι "και καλά σουπερ ντούπερ ουάου" εταιρεέις, γιατί καλούν διδάκτορες για συνέντευξη; Για να τους ξεφτιλίσουν με ερωτήσεις καφενείου κάτω τραχανοπλαγιάς;

Edited by dimamp
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφόρων ειδών διδάκτορες. Αυτοί που πέρα από τη διατριβή τους δεν έχουν καμία άλλη σχέση με το αντικείμενο και πιθανώς κι αυτή να την κάνουν με τα χίλια ζόρια (πχ λόγω ανικανότητας να χειριστούν ένα εργαστηριακό όργανο) και αυτοί που είναι γενικώς δραστήριοι άνθρωποι και παράλληλα εργάζονται έξω ή μέσα τρέχουν καμια δεκαριά προγράμματα που απαιτούν επαγγελματική συνεργασία με πραγματικές εταιρείες και ικανότητα διοίκησης μιας ερευνητικής ομάδας (ώστε ο υπεύθυνος καθηγητής απλά να υπογράφει). Οι εργοδότες στις συνεντεύξεις βλέπουν κυρίως τους πρώτους γιατί οι δεύτεροι δεν έχουν ανάγκη από δουλειά ώστε να βρεθούν στην αμήχανη θέση του ανέργου που πρέπει να απολογηθεί γι' αυτό. Γι' αυτό λοιπόν έχουν σχηματίσει τόσο κακή εικόνα για τους ακαδημαϊκούς..

 

Στο ερώτημα γιατί τους καλούν για συνέντευξη η απάντηση είναι γιατί δεν έχουν κάποιον άλλο να καλέσουν!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.