Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερική σκάλα και προσμέτρηση στο Σ.Δ.


RS VIDEO

Recommended Posts

Καλησπέρα  είμαι ιδιώτης και θέλω  να ρωτήσω το εξής:  σε κτήριο πυλωτή και μεζονέτα 2 ορόφων , η σκάλα με τον ανελκυστήρα και το πλατύσκαλο  του Α ορόφου δεν μετρούν  στον Σ.Δ. σωστά ? Υπάρχει κεντρική είσοδος  στο διαμέρισμα . Μέσα  από το διαμέρισμα συνεχίζει  η ίδια σκάλα και ο ανελκυστήρας έως τον Β όροφο όπου σταματούν και τα δυο, πρόσβαση στο δώμα δεν υπάρχει, η σκάλα και ο ανελκυστήρας μετρούν στον Σ.Δ. ? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κ τόσο κατανοητή η περιγραφή, αλλά μάλλον μιλάτε για "αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία"(=διαμέρισμα) κ βλέπω την απάντηση στο (ε) :

 

Στο Συντελεστής δόμησης (σδ) δεν προσμετρώνται:

...

δ. Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τμ ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τμ στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου κατοικίας που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος σε κτίρια που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σδ το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη.

ε. Η επιφάνεια έως 12 τμ συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

Σε προσθήκες σε κτίρια της περίπτωσης αυτής που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σδ, η επιφάνεια της κλίμακας του υπάρχοντος κτιρίου και έως 12 τμ.

στ. Η επιφάνεια έως και δύο ανοικτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείται στάθμη ορόφου έως 7,50 μ. από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στη θέση αυτή.

ζ. Κλίμακες κινδύνου εφόσον απαιτούνται κατ' εφαρμογή των διατάξεων του εκάστοτε ισχύοντος κανονισμού πυροπροστασίας και μόνο σε υφιστάμενα πριν από την ισχύ του κανονισμού κτίρια στα οποία έχει εξαντληθεί το μέγιστο επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης ή και δόμησης του οικοπέδου.

 

 

Ο μηχανικός σας τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  είμαι ιδιώτης και θέλω  να ρωτήσω το εξής:  σε κτήριο πυλωτή και μεζονέτα 2 ορόφων , η σκάλα με τον ανελκυστήρα και το πλατύσκαλο  του Α ορόφου δεν μετρούν  στον Σ.Δ. σωστά ?...

 

Τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια με τους ανελκυστήρες τους και το πλατύσκαλο δεν προσμετρούν μόνο στις νέες κατασκευές που βγήκε η Άδεια Δόμησης τους μετά το 2012 (περίπου) με τον ΝΟΚ. (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός).

Προϋφιστάμενα κτίρια με ΓΟΚ 85 κλπ. προσμετρούν κανονικά στον ΣΔ….

 

Όποτε χωρίς σχέδια κλπ. δεδομένα και ειδικούς όρους και προυποθέσεις ανα κτίριο και περίπτωση, δεν μπορεί να βρεθεί σωστή απάντηση.

 

Και η ουσιαστική ερώτηση παραμένει αυτή…..

 

 

....

Ο μηχανικός σας τι λέει;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά αρχή να σας ευχαριστήσω που απαντήσατε στο ερώτημα μου. Θέλω να σας στείλω τα σχέδια του κτηρίου αλλά δεν γνωρίζω πως στην απάντηση γίνετε επισύναψη αρχείου. Ευχαριστώ.

 


     

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μ' αρέσουν αυτά με τις επισυνάψεις αρχείων. Είμαστε ο τζάμπα μηχανικος της γειτονιάς σας :)

 

πρωτο Jbosdas, ισως να ειναι προ 2012 οποτε τα του 4067 να μην μετράνε,

 

Κύριε πές τε μας καταρχήν στο Διαγραμ. Κάλυψης τα έχει βάλει ο Μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κατά αρχή να σας ευχαριστήσω που απαντήσατε στο ερώτημα μου. Θέλω να σας στείλω τα σχέδια του κτηρίου αλλά δεν γνωρίζω πως στην απάντηση γίνετε επισύναψη αρχείου. Ευχαριστώ.

 

     

 

Με όλη την καλή διάθεση, θα στέλνατε τις ακτινογραφίες και τις αιματολογικές σας σε forum γιατρών περιμένοντας να πάρετε σοβαρή απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ένα ανθρώπινο ερώτημα έκανα στην κοινότητα σας, διότι γνωρίζετε καλυτέρα από μένα  ότι στο κράτος που ζούμε ο κάθε δημόσιος υπάλληλος της πολεοδομίας ερμηνεύει τους νομούς ανάλογα το ποσό καλά έχει κοιμηθεί το προηγούμενο βράδυ.

 

 

Συντονιστής

  • photo-thumb-52581.jpg?_r=0
  • Συντονιστής
  • staff.png
  • 5.239 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Offline

Δημοσίευση 06 Φεβρουάριος 2018 - 10:24

RS VIDEO, on 05 Feb 2018 - 19:59, said:snapback.png

Καλησπέρα  είμαι ιδιώτης και θέλω  να ρωτήσω το εξής:  σε κτήριο πυλωτή και μεζονέτα 2 ορόφων , η σκάλα με τον ανελκυστήρα και το πλατύσκαλο  του Α ορόφου δεν μετρούν  στον Σ.Δ. σωστά ?...

 

Τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια με τους ανελκυστήρες τους και το πλατύσκαλο δεν προσμετρούν μόνο στις νέες κατασκευές που βγήκε η Άδεια Δόμησης τους μετά το 2012 (περίπου) με τον ΝΟΚ. (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός).

Προϋφιστάμενα κτίρια με ΓΟΚ 85 κλπ. προσμετρούν κανονικά στον ΣΔ….

 

:smile: :smile:Όποτε χωρίς σχέδια κλπ. δεδομένα και ειδικούς όρους και προυποθέσεις ανα κτίριο και περίπτωση, δεν μπορεί να βρεθεί σωστή απάντηση. :smile: :smile:

 

Και η ουσιαστική ερώτηση παραμένει αυτή…..

 

jbosdas, on 06 Feb 2018 - 11:48, said:snapback.png

 

....

Ο μηχανικός σας τι λέει;

 

 

 

 Το κτήριο είναι στα σχέδια  ακόμη ο Αρχιτέκτων Μηχανικός μου είναι ξεκάθαρος ότι τα 40 τμ της πυλωτής ,δηλαδή οι δυο αποθήκες (βοηθητικοί χώροι ) και η είσοδος του δεν προσμετρούνται στον Σ.Δ. Την είσοδο του Α  ορόφου  είναι προς διερεύνηση με την πολεοδομία και του Β ορόφου λόγο του ότι είναι μέσα στο διαμέρισμα προσμετράτε. Επισυνάπτω δε και τα σχέδια του κτηρίου. Σας ευχαριστώ.

https://www.dropbox.com/s/3lldtvvpjgae3pk/%CE%91%20%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A3%201.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/b6zamf2vnnciur1/%CE%92%20%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A3%201.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/0rf6mrdrhaydzsy/%CE%A0%CE%A5%CE%9B%CE%A9%CE%A4%CE%97%201.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

....

 

 Το κτήριο είναι στα σχέδια  ακόμη ο Αρχιτέκτων Μηχανικός μου είναι ξεκάθαρος ότι ....

Συμπέρασμα τελικό εκ μέρους μου.

 

Ότι σας είπε ο συνάδερφος ειδικά αφού αφορά μελέτη προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Αυτος έχει όλα τα δεδομένα του ακινήτου, σε αυτόν έχεις αναθέσει το έργο, σε αυτόν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη.

 

Δεν κάνουμε κρίση μελέτης συναδέρφου εδώ, ούτε την βάζουμε σε διαβούλευση, και φυσικά δεν εχω καν τον χρόνο (πέραν της διάθεσης) να δω τα σχέδια του κτηρίου σας.

 

Εύχομαι καλορίζικο να είναι σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη σας και η θέση σας. Θα ήταν όμως πιο τίμιο να είχατε δώσει την τελευταία  απάντηση σας από την αρχή. Ευχαριστώ και πάλι που ασχοληθήκατε μαζί μου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.. Θα ήταν όμως πιο τίμιο ...

 

μα τι λες? θα μας πεις ή θα με πεις και άτιμο τώρα?

 

έλεος..... 

 

Διάβασε με προσοχή τι σου έγραψα και στην αρχική μου απάντηση και φρόντισε να συνεννοηθείς με τον Μηχανικό σου εσύ ο οποίος αν έχει ο ίδιος κάποιο ερώτημα να θέσει μπορεί να το κάνει και μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.