Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαγωγή στις 120 δόσεις


doragk

Recommended Posts

Έχω στείλει στο email τους για συγκεκριμένες διευκρινήσεις επί της διαδικασίας αλλά καμία απάντηση.

Πάτησα στο "ανάκτηση δεδομένων" και ανέβηκαν μετά από δυο μέρες ένα excel από τις τράπεζες με δάνεια και πιστωτικές και άλλο ένα από την εφορία. Αναμένεται ενημέρωση από το ΚΕΑΟ που αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές αν κατάλαβα (εγώ πάντως δεν χρωστάω ασφαλιστικές ή πιο σωστά έχω τις παλιές σε ρύθμιση). Θα ανεβάσω και ποινικό μητρώο και μετά θα δοκιμάσω την τύχη μου :)

Δεν είμαι σίγουρος εάν χρειάζονται ανέβασμα και τα: Ε1, Ε3, ΕΝΦΙΑ, Α ΓΗΣ για χωράφια (ας εμφανίζονται στο Εκκαθ. ΕΝΦΙΑ), Πίνακας κινητών (ΙΧ κ.ά.) για μας τους ελ. επ. <20000.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εν τω μεταξύ λένε για ρύθμιση 120 δόσεων για χρέη προς το Δημόσιο

και σου βάζουνε υποχρεωτικά και τα χρέη προς τις τράπεζες!

Είχα κάτι κάρτες που έχω σταματήσει να πληρώνω εδώ και καιρό

και με την τράπεζα συζητάμε για εφάπαξ αποπληρωμή μέρος του δανείου κλπ

 

και τώρα βρίσκω μπροστά μου όλο τα ποσό για να μπω στη ρύθμιση

 

ε άι στο διάολο ρε 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θέλει τα πάντα όλα προκειμένου να αξιολογήσουν την βιωσιμότητα της ρύθμισης. Πάντως το πιθανότερο είναι ότι αφού τους τα γράψεις όλα, θα μπορείς να μπεις μόνο σε ρύθμιση για αυτά που επθυμείς (π.χ. μόνο εφορία ή μόνο ταμείο).

Αλλά είναι και ζώα, έχουν στήσει το σύστημα χωρίς σαφείς οδηγίες και ελάχιστοι γνωρίζουν πώς να το αξιοποιήσουν. Ας πούμε, ποια οφειλή προς την τράπεζα να δηλώσουμε (μιας και σε απορρίπτουν αν τους δηλώσεις λανθασμένα ποσά); Αφού κάθε μήνα με την χρήση και αποπληρωμή των δανείων/ καρτών μεταβάλλεται το ακριβές ύψος αυτής. Ξαναπάτησα και εγώ το πλήκτρο για επικαιροποίηση, μιας και είχαν μεταβληθεί τα ποσά όσο μάζευα τα δικαιολογητικά, και τώρα έχει κολλήσει και δεν αφήνει να συμπληρώσω απολύτως τίποτα για να την στείλω, ενώ πριν το ξαναπάτησω άφηνε. Υποθέτω ότι περιμένει ενημέρωση από ΤΣΜΕΔΕ, που κάνει 28 μέρες (πριν ξαναπατήσω "Επικαιροποίηση" επέτρεπε να υποβάλλεις χωρίς αυτό). Για το λόγο αυτό δεν υπέβαλα δήλωση εισοδήματος για να μην χάσω την (οριακή) κερδοφορία που είχα πρόπερσι και θα υποστώ το 250€ πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2018 at 3:23 ΜΜ, Alex99 said:

Ναι, θέλει τα πάντα όλα προκειμένου να αξιολογήσουν την βιωσιμότητα της ρύθμισης. Πάντως το πιθανότερο είναι ότι αφού τους τα γράψεις όλα, θα μπορείς να μπεις μόνο σε ρύθμιση για αυτά που επθυμείς (π.χ. μόνο εφορία ή μόνο ταμείο).

μακάρι να ισχύει αυτό συνάδελφε!

εγώ θα δηλώσω ό.τι φαίνεται από "τειρεσία"

δεν κάθομαι να γράψω συγκεκριμένη οφειλή προς την τράπεζα

καθώς το ποσό είτε αλλάζει όπως γράφεις, είτε είναι προς διαπραγμάτευση απ ευθείας με την τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας,

 

Ανήκω και εγω στους χρωστούντες του πρωην ΤΣΜΕΔΕ. Εχω ξεκινήσει τη διαδικασία υπαγωγης στις 120 δόσεις. Οπως θα γνωρίζετε στο ΚΕΑΟ εχει σταλεί μονο η Κυρια Συνταξη και ο Κλάδος Υγείας απο τα χρωστούμενα. Δεν εχει σταλεί το Επικουρικο και το Εφαπαξ καθως αυτα δεν ανηκουν στον ΕΦΚΑ. 

 

Πηγα εχτες στο ΤΣΜΕΔΕ να παρω συγκεντρωτικη κατασταση των χρεων μου ωστε να ενημερωσω τη φορμα για να προχωρησω την αίτηση μου. 

 

Εκει λοιπόν μου αναφέρανε οτι το ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ και το ΕΦΑΠΑΞ δεν μπαίνουν στις 120 δόσεις και πρέπει να πληρωθεί εφαπαξ!!!! 

 

Σε εμενα αυτα τα δυο ποσα ειναι περιπου το 25% του συνολικού ποσου. Πως μιλάμε λοιπον για δόσεις οταν το 25% του πσοου πρέπει να πληρωθει άμεσα!!!

 

Γνωρίζετε κατι επιπλεον επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζεται αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία για υπαγωγή στις 120 δόσεις για οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο ΚΕΑΟ που ρώτησα μου απάντησαν αρνητικά αλλά δεν τους δίνω και πολύ μεγάλη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει

θα κατατεθεί άλλη ρύθμιση για τα ασφαλιστικά ταμεία?

 

τώρα δε με βάζει στη σελίδα του εξωδικαστικού 

ό,τι να 'ναι πραγματικά! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τόσο καιρό έτρεχε ο διακανονισμός για τις 120 δόσεις.... αλλα μόνο για τις εισφορες προς τον εφκα... οχι εφαπαξ επικουρικο

η απαντηση έρχετε σε αυτο το δημοσίευμα

https://www.michanikos-online.gr/με-διπλά-κατασχετήρια-απειλούνται-οι/?fbclid=IwAR2Wtvi41OwlrK8AnAJZmBpPYHCcaI1HWCnmFqWpQBZ6RLdbiA27NDeWt40

 

 

Edited by Μουστάκας Β.
διόρθωση συνδεσμου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.