Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτής Δόμησης σε θεμελίωση πισίνας


zak

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια ανέγερση σε εκτός σχεδίου μιας ισόγειας κατοικίας με πισίνα. Επειδή το γεωτεμάχιο είναι επικλινές και η πισίνα πρέπει να θεμελιωθεί σε λίγο μεγαλύτερο βάθος αναγκαστικά πρέπει το δάπεδό της να στηρίζεται σε μια αρχική σχάρα πεδιλοδοκών που θα πέσουν πρώτα και μετά το δάπεδο θα συνεχίσουν τα περιμετρικά τοιχεία μέχρι τη στέψη της πισίνας. Αφού κατασκευαστεί η πισίνα στη συνέχεια θα γίνει η θεμελίωση του κτιρίου σε πιο ψηλό επίπεδο (το κτίριο είναι κοντά στην πισίνα). Θέλω να ρωτήσω αν για τον πρώτο έλεγχο πρέπει να κληθεί ελεγκτής δόμησης κατά την πρώτη σκυροδέτηση (αυτή των πεδιλοδοκών κάτω από το δάπεδο της πισίνας) ή πρέπει να κληθεί αργότερα αμέσως πριν σκυροδετηθεί η θεμελίωση του κτιρίου; Ρωτάω διότι η πισίνα μαζί με το μηχανοστάσιό της δεν θεωρείται κτίριο αλλά περιβάλλων χώρος. Στην υπηρεσία δόμησης δεν ξέρουν τι να μου απαντήσουν. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις όπου σκυροδετούνται πρώτα οι πισίνες;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η κολυμβητικη δεξαμενη, απο μονη της ειναι Κατηγορια Α, ενας Τελικος Ελεγχος.

Δεν χρειαζεται αρχικος, δε νομιζω να εχεις προβλημα, αλλα κανε ενα τηλεφωνο και στην ΤΕΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 8/2/2018 at 2:56 ΜΜ, zak said:

Αφού κατασκευαστεί η πισίνα στη συνέχεια θα γίνει η θεμελίωση του κτιρίου σε πιο ψηλό επίπεδο (το κτίριο είναι κοντά στην πισίνα). Θέλω να ρωτήσω αν για τον πρώτο έλεγχο πρέπει να κληθεί ελεγκτής δόμησης κατά την πρώτη σκυροδέτηση (αυτή των πεδιλοδοκών κάτω από το δάπεδο της πισίνας) ή πρέπει να κληθεί αργότερα αμέσως πριν σκυροδετηθεί η θεμελίωση του κτιρίου; Ρωτάω διότι η πισίνα μαζί με το μηχανοστάσιό της δεν θεωρείται κτίριο αλλά περιβάλλων χώρος.

Τελικά συνάδελφε, κάλεσες μια φορά για την πισίνα ;  έτσι καταλαβαίνω. Για την κατοικία τα συνδύασες;

  • Ξανακάλεσες στα καλουπώματα θεμελίωσης του κτιρίου;
    Θεμελίωση πισίνας (1η σκυροδέτηση), καλούπωμα τοιχία πισίνας (2η σκυροδέτηση) - πρώτος έλεγχος δόμησης (τελικός πισίνας), στη συνέχεια έριξες μπετά
    Καλούπωμα θεμελίωσης κατοικίας (3η σκυροδέτηση) - δεύτερος έλεγχος δόμησης (α' κατοικίας)
  • ή τέλειωσες θεμελίωση πισίνας (1η σκυροδέτηση), τοιχία πισίνας (2η σκυροδέτηση)  και κάλεσες τον ελεγκτή στο καλούπωμα του σπιτιού (3η σκυροδέτηση) - ένας έλεγχος (τελικός πισίνας και α' κατοικίας έλεγχοι ταυτόχρονα)

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

σε περίπτωση πισίνας, κάλεσα τον ελεγκτή δομησης μονο στην τελικη παραλαβη.

Σημειωστε οτι η πισινα ηταν +300 τετραγωνικα και +2 μετρα βαθος. Χαλκιδική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι σαφές: για πισίνα ένας μόνο τελικός έλεγχος.
Δεν απαντάει όμως στο ερώτημά μου αν συνδυάζεται ταυτόχρονα (τελειωμένη πισίνα) με τον έλεγχο θεμελίων, α' έλεγχο, της κατοικίας όταν συνυπάρχουν σε άδεια.

4 ώρες πριν, csimeon said:

Τελικά συνάδελφε, κάλεσες μια φορά για την πισίνα ;  έτσι καταλαβαίνω. Για την κατοικία τα συνδύασες;

  • Ξανακάλεσες στα καλουπώματα θεμελίωσης του κτιρίου;
    Θεμελίωση πισίνας (1η σκυροδέτηση), καλούπωμα τοιχία πισίνας (2η σκυροδέτηση) - πρώτος έλεγχος δόμησης (τελικός πισίνας), στη συνέχεια έριξες μπετά
    Καλούπωμα θεμελίωσης κατοικίας (3η σκυροδέτηση) - δεύτερος έλεγχος δόμησης (α' κατοικίας)
  • ή τέλειωσες θεμελίωση πισίνας (1η σκυροδέτηση), τοιχία πισίνας (2η σκυροδέτηση)  και κάλεσες τον ελεγκτή στο καλούπωμα του σπιτιού (3η σκυροδέτηση) - ένας έλεγχος (τελικός πισίνας και α' κατοικίας έλεγχοι ταυτόχρονα) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου αφού η πισίνα δεν έχει αρχικό έλεγχο και επειδή

1. δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις αίτηση ταυτόχρονα για αρχικό έλεγχο και τελικό έλεγχο

2. δεν συμφέρει να καλέσεις 2 φορές ΕΔ (μία για αρχικό οικοδομής και μία για τελικό πισίνας)

Στον τελικό ΕΔ της οικοδομής γίνεται και ο έλεγχος της πισίνας... Αυτά στην περίπτωση που όλα κατασκευάζονται με την ίδια ΑΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.