Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπεγράφη η ΚΥΑ για το «Εξοικονομώ Κατ’ Οίκον ΙΙ» – Ποια είναι τα εισοδηματικά κριτήρια


Engineer

Recommended Posts

Ήδη διαπίστωσα κάποιο λάθος στον οδηγό

στη σελ.28 καθορίζει ως μέγιστη συνολική επιλέξιμη δαπάνη για πολυκατοικία (ΠΕΑ, συμβούλου, μελετών) τα 2604 €., το άθροισμα των επί μέρους μέγιστων δαπανών δίνει (806+620+620)=2046 €

ενδεχομένως είναι λάθος η τελευταία δαπάνη (μελέτες) αλλά θα πρέπει να διευκρινιστεί

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως ενώ λέει (σελ 21) ότι 

 

α) Για τις εισοδηματικές κατηγορίες 1 και 2 απαιτείται η κάλυψη των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕνΑΚ για κάθε παρέμβαση που υλοποιείται και επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 40% της κατανάλωσης (kWh/m2) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).
β) Για τις εισοδηματικές κατηγορίες 3 έως 7 απαιτείται η κάλυψη των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕνΑΚ για κάθε παρέμβαση που υλοποιείται και επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 70% της κατανάλωσης (kWh/m2) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).
 
και κατόπιν θέτει επιδοτούμενο R  0,9 και 1,8  για θερμομόνωση ??????
U=1/R αν δεν κάταλαβαίνω κάτι λάθος...... 
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση που αφορά το δικό μου σπίτι και με καίει!! Μένω σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα και το δικό μου σπίτι(το μοναδικό)που θέλω να εντάξω στο πρόγραμμα το ενοικιάζω.Πιστεύετε ότι θα μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα αν υπάρχει ο όρος κύριας κατοικίας;(στο Ε1 του ενοικιαστή είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία)

 

Ναι το γράφει για τις ενοικιαζόμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους, εχει βρει καποιος/α τα ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ (για εκτυπωση-υπογραφη) με τα απαιτουμενα δικαιολογητικα που πρεπει να ανεβασουμε στο συστημα?

Στο τελος του οδηγου του προγραμματος τα αναφερει αλλα δεν υπαρχουν να μπορει καποιος να εκτυπωσει....Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση που αφορά το δικό μου σπίτι και με καίει!! Μένω σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα και το δικό μου σπίτι(το μοναδικό)που θέλω να εντάξω στο πρόγραμμα το ενοικιάζω.Πιστεύετε ότι θα μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα αν υπάρχει ο όρος κύριας κατοικίας;(στο Ε1 του ενοικιαστή είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία)

Ναι μπορείς ειναι στα επιλέξιμα αρκεί να είναι δηλωμένο στο Ε1 του ενοικιαστή.

 

Καλησπερα σε ολους, εχει βρει καποιος/α τα ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ (για εκτυπωση-υπογραφη) με τα απαιτουμενα δικαιολογητικα που πρεπει να ανεβασουμε στο συστημα?

Στο τελος του οδηγου του προγραμματος τα αναφερει αλλα δεν υπαρχουν να μπορει καποιος να εκτυπωσει....Ευχαριστω 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμα πουθενά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα και εγώ τίποτα. και μιλουν για 28/02 ότι ανοίγει το πρόγραμμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.