Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Μια ερώτηση και από εμένα: Εχουμε ως δεδομένο οτι η οικ. αδεια πρεπει να ταυτίζεται με τα τ.μ. του ε9. τι γίνεται ομως με το ε1; το ρωτώ αυτό αφενος γιατί το ε1 δεν παιρνει δεκαδικες τιμες οπότε σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται να ταυτίζεται με το ε9 το οποιο παιρνει. Επίσης αν δεν κανω λαθος το ε1 απαιτειται για να διαπιστωθεί οτι η εν λόγω κατοικία είναι κύρια και αφού αναγράφεται ο αριθμός παροχής ρεύματος μπορεί να γίνει η ταυτοποιηση της κατοικιας ακόμη και αν τα τ.μ. διαφερουν. έστω ενα πχ. κατοικία με οικ. αδεια 100 τμ., δηλωμένη στο ε9 και στο ε1 95 τμ. και έχει μετρηθεί και έχει βγει το ΠΕΑ για 102 τμ. Πρέπει να αλλαχθεί το ε9 και να ταυτίζεται με της αδειας δηλ. 100! πρεπει να γινει και το ε1 100? και το πεα δεν μας εμποδιζει καθως εχουμε την αποκλιση +/-7τμ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καπου διάβασα (νομίζω στο φμπ) από ανάρτηση συναδέλφου οτι απο επικοινωνία με το ετεαν τον ενημερωσαν ότι θα πρεπει να ειναι σωστά και τα τετραγωνικά στην 

ΔΕΗ. Αυτο αν ισχύει "καίει" σχεδόν του πάντες διότι και οι ρυθμισμένοι μονο ε9 διορθώνουν και όχι δήμο-ΔΕΗ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο δήμο και κατά επέκταση στη ΔΕΗ θέλησα να προσθέσω 10 τ.μ. από τον 3843. Μου είπαν ότι απαλλάσσεται ο λογαριασμός από τα συγκεκριμένα μέτρα κ δεν μου το έκαναν, χωρίς βέβαια και η να επιμείνω. Αν κοπεί από εξοικονομώ για αυτό το λόγο, τι να πω... Τρέχα να βρεις το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενα στον οδηγό δεν υπάρχει εμπλοκή της ΔΕΗ με τα τετραγωνικά...

μιλάει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΜΟΝΟ για άδεια και Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνει αίτηση για ένα διαμέρισμα το παιδί που είναι ψιλός κύριος και η μάνα που είναι επικαρπωτής να κάνει αίτηση για το από πάνω διαμέρισμα στο οποίο έχει ψιλή κυριότητα το άλλο παιδί σωστά; Διαφορετικοί ωφελούμενοι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πουθενα στον οδηγό δεν υπάρχει εμπλοκή της ΔΕΗ με τα τετραγωνικά...

μιλάει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΜΟΝΟ για άδεια και Ε9.

Καλα οι οδηγοι μιλούν και για πιστοποίηση νομιμου περιγράμματος στα προ του 55 που εχει καταργηθεί ώς διαδικασία...

Τωρα εγω πληροφορία απο συνάδερφο μετέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα υπάρχει κανένας που να έχει επίσημη απάντηση για το αν μπορούμε να εντάξουμε στο εξοικονομώ διαμέρισμα η μονοκατοικία με διαφορά στα τετραγωνικά λόγω κλιμακοστασίου γιατί μαλώνω με τους λογιστές  και με τους πελάτες.Έστω διαμέρισμα με Ο.Α 100μ2 και θερμαινόμενους χώρους 88  και 12 κλιμακοστάσιο ( χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας)  μπαίνει στο εξοικονομώ η πρέπει να γίνει αλλαγή στο Ε9 (που ο λογιστής δεν την κάνει)

Αντίστοιχο παράδειγμα και με μονοκατοικία 100 Ο.Α 88 θερμαινόμενοι χώροι 12 κλιμακοστάσιο μπαίνει ?. Γιαυτό το θέμα πιστεύω  θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Επίσης ποια θα είναι τελικά η τιμή που θα υπολογίζεται ο προυπολογισμός του έργου από το ΕΚΚΟ  ή η υποκειμενική του μηχανικού η αντικειμενική τιμή ζώνης? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το διαμέρισμα θα συγκρίνουν την ωφέλιμη στο ΠΕΑ (88τμ στο παράδειγμα σου) με το Ε9 κυρια χρηση.....όχι με την αδεια. Πως είναι δηλωμένο στο Ε9?

Για την μονοκατοικία θα συγκρίνουν ωφέλιμη ΠΕΑ (88τμ) με την άδεια (100τμ)...εδώ πράγματι υπάρχει πρόβλημα που ελπίζω να το διορθώσουν γιατί δε γίνεται να συγκρίνουν ωφέλιμη ΠΕΑ (που ΔΕΝ περιλαμβάνει κλιμακοστάσια) με άδεια που περιλαμβάνει συνηθως και κλιμακοστάσια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε τόσοι πολλοί . Μακάρι να κατάλαβαν πως άλλο μονοκατοικία και άλλο διόροφο με μια κατοικία στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.