Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Το ότι ο οδηγός του Β' κύκλου δεν αναφέρει τίποτε για την περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης, δεν σημαίνει ότι την απαγορεύει. Αναφέρει δε ρητά τις περιπτώσεις που απαγορεύεται. Ο ψιλός κύριος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής μόνο στις κάτωθι περιπτώσεις :

1. Όταν ο επικαρπωτής ενοικιάζει/διαθέτει για βραχυχρόνια μίσθωση την κατοικία.

2. Όταν είναι κενή. 

3. Όταν πρόκειται για πρόσφατη απόκτηση ακινήτου.

Στις άλλες περιπτώσεις (Οίκηση από επικαρπωτή ή ψιλό κύριο, δωρεάν παραχώρηση κλπ), έχει δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GriGaS said:

Για να καταλάβω, μπορεί να μπει στο πρόγραμμα κατοικία που το 2018 ήταν κενή;

Ναι, αρκεί να χρησιμοποιούνταν σαν κύρια κατοικία το 2017 ή το 2016 (παρ 2.1.2. οδηγού)

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις κι εγώ...

1) Αν στο Ε9 δεν γράφει τον αριθμό παροχής τέρμα δεξιά και τον γράφει μόνο στο Ε1 υπάρχει πρόβλημα;

2) Διάβασα τον οδηγό αλλά θα ήθελα και μία επιβεβαίωση τι ακριβώς δικαιολογητικά χρειάζονται για σπίτι που νοικιάζεται... Το Ε1 του ενοικιαστή που να αποδεικνύει ότι είναι πρώτη κατοικία δική του προφανώς, χρειάζεται και αυτή η δήλωση De Minimis αν κατάλαβα καλά; Παίζει ρόλο πότε ακριβώς νοικιάστηκε το σπίτι; Αν είχε κάποιος παρόμοια περίπτωση στο παλιό πρόγραμμα ας μας δώσει μία εικόνα πιο πρακτική για το πως θα κινηθούμε.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, HumanError said:

Οδηγός Β Κύκλου κεφ. 2.3.
"Για κάθε επιλέξιμη κατοικία εντός του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον ΙΙ» της προγραμματικής περιόδου 2014-2020 (Α’ & Β’ Κύκλος) πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση...."
Από όσο φαίνεται δεν μπορεί να υποβληθεί δέυτερη αίτηση ακόμα και εάν η πρώτη αίτηση ακυρωθεί, ανακληθεί κλπ...

Έχω περίπτωση πελάτη μου στο ΕΚΟ ΙΙ Α', του οποίου η αίτηση ήταν σε κατάσταση "96. Αίτηση σε διαδικασία ακύρωσης".

Έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι μπορεί να κάνει αίτηση στο ΕΚΟ ΙΙ Β'. Ταυτόχρονα προχώρησαν την αίτησή του σε κατάσταση "97. Αίτηση σε οριστική ακύρωση"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nick_61 said:

Έχω περίπτωση πελάτη μου στο ΕΚΟ ΙΙ Α', του οποίου η αίτηση ήταν σε κατάσταση "96. Αίτηση σε διαδικασία ακύρωσης".

Έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι μπορεί να κάνει αίτηση στο ΕΚΟ ΙΙ Β'. Ταυτόχρονα προχώρησαν την αίτησή του σε κατάσταση "97. Αίτηση σε οριστική ακύρωση"

σε ποιό email επικοινωνήσατε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Συμφωνώ ότι το τοπίο είναι θολό απο τη στιγμή που η δωρεάν παραχώρηση δεν είναι ενοικίαση και έτσι ουσιαστικά δημιουργείται κενό νόμου ...

Έχω στείλει από χθες βράδυ ερώτημα στο υπουργείο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ελπίζω σε μια απάντηση γιατί οσες φορές έχω στείλει απάντηση δε πήρα ..

Εαν έχω ενημέρωση θα ενημερώσω και το φόρουμ . Εαν θέλετε ρωτήστε κι εσεις για να δούνε πολλές φορές το ερώτημα μήπως και το βγάλουνε πχ στις ερωτοαπαντήσεις ... 

 

Λοιπόν, ας συγκεντρώσω τους 2 οδηγούς για να μπορέσουν να εκφέρουν πιο εύκολα γνώμη κι άλλοι συνάδελφοι : 

4η τροποποίηση του οδηγού του Μαρτίου 2019 (α κύκλος) --> Σελ 16

2.2 Ωφελούμενοι – Εισοδηματικές Κατηγορίες - Επιχορήγηση
Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο φυσικά πρόσωπα που:
α. έχουν δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία.
β. πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια των κατηγοριών του Πίνακα 2.2.1.
Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής (όχι ο ψιλός κύριος), όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου.

 

 

νέος οδηγός (σελ 18) του Ιουνίου 2019 (β κύκλος)--> Σελ 18

2.2 Ωφελούμενοι – Εισοδηματικές Κατηγορίες - Επιχορήγηση
Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο φυσικά πρόσωπα που έχουν εμπράγματο δικαίωμα (πλήρους κυριότητας/επικαρπίας/ψιλής κυριότητας) σε επιλέξιμη κατοικία και πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια των κατηγοριών του Πίνακα 2.2.1.
Ειδικά για τις περιπτώσεις που, η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση, κατά το φορολογικό έτος 2018 ενοικιάζεται/διατίθεται για βραχυχρόνια μίσθωση ή είναι κενή, καθώς και για την πρόσφατη απόκτηση ακινήτου (βλ. κεφ 5.2), δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνον ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτής.

 

Έστειλα και εγώ ερώτημα και παρακαλώ και άλλοι συνάδελφοι να κάνουν το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το ίδιο είναι. Ο ψιλος κύριος ο οποίος του παραχωρείται δωρεάν από τον επικαρπωτη έχει δικαίωμα αίτησης και ΔΕΝ εμπίπτει σε κάποιον περιορισμό. Και άρα δεν χρειάζεται μνεια

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, MAR_PAX said:

@tasos18362 ετσι έλεγε 

@katrmp στο κεφάλαιο 5 (σελ 34 )

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι ο ψιλος κύριος στον οποίο δωρεάν παραχωρείται το ακίνητο δεν μπορεί να κάνει αιτηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.