Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dryianni said:

Γιατί δεν το αφήνετε ως έχει ώστε να παρέλθει η τριετία πιθανού ελέγχου;

Γιατί στις οδηγίες πληρότητας υποβολής προς τελική εκταμίευση ζηταέι στο  1.1 " Η πλήρης διεύθυνση του ακινήτου που έχει δηλωθεί στο σύστημα θα πρέπει να συμπίπτει με τη διεύθυνση που αναγράφεται στα Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης (Α’ και Β’ ΠΕΑ). " 

Άρα υποθέτω οτι θα είναι, μαζί με τα παραστατικά,  από τα πράγματα που θα ελεγχθούν άμεσα πριν την εκταμίευση. 

Το θέμα είναι οτι τώρα εγκρίθηκε και η ανάκληση και δεν ξέρω εαν μπορώ να ζητήσω ακύρωση της ανάκλησης σε αυτό το στάδιο... Θα δω τι θα μου πουν από Δευτέρα από το ΥΠΕΚΑ... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DIMITKLADO said:

Γιατί στις οδηγίες πληρότητας υποβολής προς τελική εκταμίευση ζηταέι στο  1.1 " Η πλήρης διεύθυνση του ακινήτου που έχει δηλωθεί στο σύστημα θα πρέπει να συμπίπτει με τη διεύθυνση που αναγράφεται στα Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης (Α’ και Β’ ΠΕΑ). " 

Άρα υποθέτω οτι θα είναι, μαζί με τα παραστατικά,  από τα πράγματα που θα ελεγχθούν άμεσα πριν την εκταμίευση. 

Το θέμα είναι οτι τώρα εγκρίθηκε και η ανάκληση και δεν ξέρω εαν μπορώ να ζητήσω ακύρωση της ανάκλησης σε αυτό το στάδιο... Θα δω τι θα μου πουν από Δευτέρα από το ΥΠΕΚΑ... 

Καλή επιτυχία. Αν καταφέρετε να επικοινωνήσετε, θα είμαστε υπόχρεοι αν μοιραστείτε μαζί μας την απάντησή τους .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω πελάτη που έχει στη κατοχή του κτήριο που αποτελείται από 3 διαμερίσματα (Ισόγειο, Α και Β όροφο).

Στο κτήριο υπάρχει μια παροχή ΔΕΗ. Ο πελάτης μένει στο Β όροφο. Στο κτήριο δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας.

Ο πατέρας έχει την επικαρπία και ο πελάτης μου τη ψιλή κυριότητα. Στη δήλωση Ε1 ο πελάτης δηλώνεται ως φιλοξενούμενος.

Θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οίκον για το Β όροφο ή κι όλο το κτήριο.

Μπορεί να ενταχθεί μεμονωμένα η θα πρέπει να ενταχθεί όλο το κτήριο ως μονοκατοικία εφόσον δεν υπάρχει σύσταση?

Την αίτηση μπορεί να την κάνει ο πελάτης ή μόνο ο πατέρας που έχει την επικαρπία?

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλημέρα.

Έχω πελάτη που έχει στη κατοχή του κτήριο που αποτελείται από 3 διαμερίσματα (Ισόγειο, Α και Β όροφο).

Στο κτήριο υπάρχει μια παροχή ΔΕΗ. Ο πελάτης μένει στο Β όροφο. Στο κτήριο δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας.

Ο πατέρας έχει την επικαρπία και ο πελάτης μου τη ψιλή κυριότητα. Στη δήλωση Ε1 ο πελάτης δηλώνεται ως φιλοξενούμενος.

Θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οίκον για το Β όροφο ή κι όλο το κτήριο.

Μπορεί να ενταχθεί μεμονωμένα η θα πρέπει να ενταχθεί όλο το κτήριο ως μονοκατοικία εφόσον δεν υπάρχει σύσταση?

Την αίτηση μπορεί να την κάνει ο πελάτης ή μόνο ο πατέρας που έχει την επικαρπία?

Ευχαριστώ.

Εξαρτάται πως είναι δηλωμένο στο Ε9 (από εκεί γίνονται οι διασταυρώσεις) Αν είναι δηλωμένα ξεχωριστά 3 διαμερίσματα, μπορεί να μπει μεμονωμένα ο Β όροφος.

Την αίτηση την κάνει είτε ο επικαρπωτής είτε ο ψιλός κύριος, δεν υπάρχει πρόβλημα όποιος και αν την κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2019 at 2:20 ΜΜ, Πάνος said:

Καλημέρα.

Έχω πελάτη που έχει στη κατοχή του κτήριο που αποτελείται από 3 διαμερίσματα (Ισόγειο, Α και Β όροφο).

Στο κτήριο υπάρχει μια παροχή ΔΕΗ. Ο πελάτης μένει στο Β όροφο. Στο κτήριο δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας.

Ο πατέρας έχει την επικαρπία και ο πελάτης μου τη ψιλή κυριότητα. Στη δήλωση Ε1 ο πελάτης δηλώνεται ως φιλοξενούμενος.

Θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οίκον για το Β όροφο ή κι όλο το κτήριο.

Μπορεί να ενταχθεί μεμονωμένα η θα πρέπει να ενταχθεί όλο το κτήριο ως μονοκατοικία εφόσον δεν υπάρχει σύσταση?

Την αίτηση μπορεί να την κάνει ο πελάτης ή μόνο ο πατέρας που έχει την επικαρπία?

Ευχαριστώ.

Ακριβώς όπως απάντησε και ο mechgian...

Ουσιαστικά αν είναι δηλωμένα ως ξεχωριστά διαμερίσματα στο Ε9 (το πιο πιθανό) μπορεί να κάνει αίτηση μόνο για το Β όροφο (ο ψιλός κύριος ή ο επικαρπωτης).

Το θέμα του όλου κτιρίου ενδεχομένως δεν μπορεί να γίνει και αυτό λόγω του ότι εάν ενταχθούν και τα υπόλοιπα διαμερίσματα αυτά θα πρέπει να γίνουν με ξεχωριστή αίτηση για το κάθε ένα (και έχε υπόψην πως ο κάθε δικαιούχος μπορεί να κάνει μια μονο αίτηση). Επίσης ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα στο γεγονός ότι όλα έχουν ίδιο αριθμό παροχής ηλεκτρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε έαν είναι επιλέξιμη κατοικία που ενοικιαζόταν για 6 μήνες εντός 2018 και κενή την υπόλοιπη περίοδο.

Δλδ επιλέξιμες είναι οι κατοικίες που δηλώνονται ως πρώτη κατοικία για το σύνολο του έτους (2018) και επί της ουσίας εάν ενοικιάζονται να έχουν ενοικιαστεί για το σύνολο του 2018;

Δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω από τον Οδηγό ...

Πολλά ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσον αφορά την νομιμότητα του κτιρίου:

Υπάρχει μονοκατοικία ,το εμβαδόν της οποίας συμφωνεί με την Οικοδομική άδεια αλλά το οικόπεδο έχει άλλες αυθαιρεσίες,λοιπές..

Μπορεί να γίνει αρχικά, κανονικά η αίτηση,και όταν έρθει η στιγμή να γίνει η παρέμβαση της μόνωσης με ΕΕΜΚ να γίνει και τακτοποίηση των αυθαιρεσιών και κατ'επέκταση να αναρτηθεί τότε στο σύστημα του Εξοικονομώ η Βεβαίωση Περαίωσης ή μπορεί να γίνει η τακτοποίηση αλλά να μην αναρτηθεί καθόλου στο Πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dadabook said:

Καλησπέρα, όσον αφορά την νομιμότητα του κτιρίου:

Υπάρχει μονοκατοικία ,το εμβαδόν της οποίας συμφωνεί με την Οικοδομική άδεια αλλά το οικόπεδο έχει άλλες αυθαιρεσίες,λοιπές..

Μπορεί να γίνει αρχικά, κανονικά η αίτηση,και όταν έρθει η στιγμή να γίνει η παρέμβαση της μόνωσης με ΕΕΜΚ να γίνει και τακτοποίηση των αυθαιρεσιών και κατ'επέκταση να αναρτηθεί τότε στο σύστημα του Εξοικονομώ η Βεβαίωση Περαίωσης ή μπορεί να γίνει η τακτοποίηση αλλά να μην αναρτηθεί καθόλου στο Πρόγραμμα?

Για να κάνει κάποιος αίτηση πρέπει -πλέον στο β' κύκλο- να έχει κάνει τακτοποίηση και να έχει εξοφλήσει το 30% του προστίμου πριν από την αίτηση.

Η εκ των υστέρων τακτοποίηση εγκυμονεί κίνδυνο απόρριψης της πληρωμής της επιχορήγησης (ο οδηγός αναφέρει ξεκάθαρα ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να υπαχθεί μια κατοικία - αν αυτές αποδειχθεί στην πορεία ότι δε συνέτρεχαν προ της αιτήσεως, τότε θα ανακληθεί η απόφαση υπαγωγής).
Σε ό,τι αφορά το να μην αναρτήσετε την τακτοποίηση είναι ένα -χαμηλό μεν, αλλά- ρίσκο ως προς το ότι σε περίπτωση που χρειαατεί ΕΕΔΜΚ για κάποια από τις παρεμβάσεις, οπότε και θα χρειαστεί να την αναρτήσετε στο Πληροφοριακό Σϋστημα,  ο πιθανός έλεγχος επί των δικαιολογητικών για την έκδοσή της να αναδείξει αυτήν την παρατυπία.
Προφανής ο λόγος που ο πελάτης θέλει να εξασφαλίσει την υπαγωγή του και μετά να προβεί σε τακτοποίηση, προφανής όμως και ο λόγος που το κράτος θέλει να σε ωθήσει προκαταβολικά ...στο ταμείο!
Υ.Γ.: Αν δε χρειαατεί ΕΕΔΜΚ, τότε ο κίνδυνος είναι πρακτικά ανύπαρκτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HumanError said:

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε έαν είναι επιλέξιμη κατοικία που ενοικιαζόταν για 6 μήνες εντός 2018 και κενή την υπόλοιπη περίοδο.

Δλδ επιλέξιμες είναι οι κατοικίες που δηλώνονται ως πρώτη κατοικία για το σύνολο του έτους (2018) και επί της ουσίας εάν ενοικιάζονται να έχουν ενοικιαστεί για το σύνολο του 2018;

Δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω από τον Οδηγό ...

Πολλά ευχαριστώ,

Ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. Αν ο ενοικιαστής έχει δηλώσει -έστω και για 6 μήνες- τη συγκεκριμένη κατοικία ως "κύρια" κατοικία του στη φορολογική δήλωση του 2019, τότεαυτή είναι επιλέξιμη.

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 5:22 ΜΜ, dryianni said:

Ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. Αν ο ενοικιαστής έχει δηλώσει -έστω και για 6 μήνες- τη συγκεκριμένη κατοικία ως "κύρια" κατοικία του στη φορολογική δήλωση του 2019, τότεαυτή είναι επιλέξιμη.

Dryianni έχεις δίκιο.
Με προβληματίζει το ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΤΕΑΝ Α.Ε. μου απάντησαν ότι χρειάζεται να είναι νοικιασμένη 12 μήνες/έτος. Δεν μπορώ όμως να εμπιστευτώ την υπάλληλο που μου απάντησε καθώς αυτό δεν συνάδει με τον Οδηγό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.