Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Αυτό δεν το διευκρινίζει κάπου αλλά αν υπογράψει ο 2ος επιθεωρητής το Παράρτημα ΙΙΙ τότε προϋποθέτει ότι έχει και στη διάθεσή του το 1ο xml, έκανε τις αλλαγές και όντως του προκύπτει η εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που θα δηλώσει αλλιώς για να είναι καλυμμένος καλό είναι να το υπογράψει ο πρώτος, ιδίως σε περιπτώσεις που η διαφορά στην κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του κτιρίου αναφοράς είναι μεγάλη μεταξύ 1ου και 2ου ΠΕΑ.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω λίγο καιρό να δω το θέμα οπότε συγχωρέστεμε αν είναι κάτι που έχε ξανασυζητηθέι πιο πάνω.

Έχω μπερδευτεί λίγο με τη μελέτη θέρμανσης που ζητάει στην μικρής κλίμακας για την τοποθέτηση αντλίας θερμότητας. Τι ακριβώς να περιλαμβάνει αυτή η μελέτη;

Είναι μελέτη απωλειών μαζί με αποτύπωση του χώρου που θα δείχνει σώματα και θέση αντλίας κλπ; Κάποιος μου είπε ότι μία απλή αποτύπωση θα αρκεί..

Τι πιστεύετε; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνεις μελέτη θέρμανσης, από αυτήν θα προκύψουν και η αντλία σου και τα σώματα. Αν είναι να αλλάξεις τον καυστήρα σου με αντλία, δεν έχει νόημα αυτό. Επίσης αν έχεις ήδη μελέτη θέρμανσης (από την τρέχουσα άδεια), μια αποτύπωση (αν έχει τηρηθεί) και η αντικατάσταση της μονάδας με μία καλύτερη πρέπει να αρκεί. Αν δεν έχει καμία μελέτη το κτίριο, εκτιμώ πως θα πρέπει να κάνεις διαστασιολόγηση

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Αν είναι να κάνεις μελέτη θέρμανσης, από αυτήν θα προκύψουν και η αντλία σου και τα σώματα. Αν είναι να αλλάξεις τον καυστήρα σου με αντλία, δεν έχει νόημα αυτό. Επίσης αν έχεις ήδη μελέτη θέρμανσης (από την τρέχουσα άδεια), μια αποτύπωση (αν έχει τηρηθεί) και η αντικατάσταση της μονάδας με μία καλύτερη πρέπει να αρκεί. Αν δεν έχει καμία μελέτη το κτίριο, εκτιμώ πως θα πρέπει να κάνεις διαστασιολόγηση

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Πρόκειται για περίπτωση που αποκόπτεται από τον λέβητα της πολυκατοικίας και εγκαθιστά ΑΘ στα υπάρχοντα σώματα πάνελ. Συμφωνώ και εγώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η μελέτη απωλειών όταν πρόκειται για εγκατεστημένο σύστημα. Όταν λες διαστασιολόγηση εννοείς να βρούμε θερμίδες σωμάτων και να κινηθούμε βάσει αυτού;

Link to comment
Share on other sites

οκ. όσον αφορά το ποσοστό εξοικονόμησης που αναφέρθηκε και παραπάνω, εχω το εξής ερώτημα:

1ο ΠΕΑ: 

Ετήσια κατανάλωση Επιθεωρούμενου Kτηρίου: 360,10 KW/m2

Ετήσια κατανάλωση Kτηρίου Αναφοράς: 107,40 KW/m2

Ετήσια κατανάλωση Σεναρίου: 164,60 KW/m2 (45,7%)

Σημείωση: το παραπάνω ποσοστό είναι αυτό που γράφεται πάνω στο ΠΕΑ είναι επι της κατανάλωσης του Επιθεωρούμενου κτιρίου, και όχι επι του κτιρίου αναφοράς που αν το υπολογίσω βγαίνει: (164,60/107,40)*100= 153,26%. 

2ο ΠΕΑ:

Ετήσια κατανάλωση Επιθεωρούμενου Kτηρίου: 158,90 KW/m2

Ετήσια κατανάλωση Kτηρίου Αναφοράς: 110,50 KW/m2 (βγαίνει ελαφρώς διαφορετικό γιατί υπολογίζω αυτή τη φορά στα ανοίγματα τα ρολλά που μπήκαν)

Στο παράρτημα VI (καταγραφή παρεμβάσεων), τι ποσοστό θα βάλω?

Θα μου πείτε ο οδηγός λέει "επι κτηρίου αναφοράς" και διευκρινίζει "προ παρεμβάσεων" άρα 100*(360,10-158,90)/107,40 = 187,33% (τρελλό νούμερο αλλα οτι πει ο οδηγός). Απ την άλλη, αν το υπολογίσω με τη λογική που υπολογίζεται επάνω στα ΠΕΑ, βάσει του Επιθεωρούμενου Kτηρίου (πρό παρεμβάσεων) είναι: 100*(360,10-158,90)/360,10 = 55,87% (νορμάλ νούμερο).

Ο προβληματισμός πηγάζει απο το γεγονός οτι στο πρώτο εξοικονομώ θυμάμαι είχε γίνει θέμα με την τράπεζα που τα έστελνα τότε και μου είπαν να διορθώσω τα τρελλά ποσοστά που μου έβγαιναν βάσει κτιρίου αναφοράς και να βάλω αυτα που έβγαιναν βάσει επιθεωρούμενου.

Επίσης, έχω την εντύπωση οτι στο εξοικονομώ ΙΙ η λογική αυτή συνεχίζεται, δηλαδή στο πρώτο σκέλος (της υποβολής του πρώτου ΠΕΑ) το ποσοστό που τσεκάρει το σύστημα για αν δεί αν το σενάριο πληροί τις προϋποθέσεις ένταξης στο πρόγραμμα είναι αυτό που αναγράφεται πάνω στο ΠΕΑ (επι του επιθεωρούμενου κτιρίου) και όχι επι του κτηρίου αναφοράς. (Αυτό επαναλαμβάνω είναι απλά εντύπωση που έχω, παρακαλώ διαψεύστε με αν διαπιστώσατε το αντίθετο.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω,

Μια διευκρίνηση θα ήθελα από όποιον γνωρίζει. Το παράρτημα VII - B, δηλαδή η ΥΔ των προμηθευτών των υλικών, πρέπει να συμπληρωθεί από όλους τους προμηθευτές ανεξαρτήτως; Για να εξηγήσω, στο διαμέρισμα έχουν πραγματοποιηθεί παρεμβάσεις για κουφώματα αλουμινίου+ρολά, ηλιακό θερμοσίφωνα και τέντες. Σημάνσεις CE φέρουν τα κουφώματα καθώς και ειδικό φύλλο χαρακτηριστικών. Σε αυτή την περίπτωση σίγουρα χρειάζεται η ΥΔ. Στην περίπτωση πχ των τεντών που τα χαρακτηριστικά τους δεν συνοδεύονται από σχετικό έγγραφο εξακολουθεί να υπάρχει η ανάγκη της ΥΔ?

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, V.Chlorok. said:

Επίσης, έχω την εντύπωση οτι στο εξοικονομώ ΙΙ η λογική αυτή συνεχίζεται, δηλαδή στο πρώτο σκέλος (της υποβολής του πρώτου ΠΕΑ) το ποσοστό που τσεκάρει το σύστημα για αν δεί αν το σενάριο πληροί τις προϋποθέσεις ένταξης στο πρόγραμμα είναι αυτό που αναγράφεται πάνω στο ΠΕΑ (επι του επιθεωρούμενου κτιρίου) και όχι επι του κτηρίου αναφοράς. (Αυτό επαναλαμβάνω είναι απλά εντύπωση που έχω, παρακαλώ διαψεύστε με αν διαπιστώσατε το αντίθετο.)

Όχι, στο πρόγραμμα αναφέρεται παντού ότι ο έλεγχος γίνεται επί του κτιρίου αναφοράς προ παρεμβάσεων. (όπως σωστά γινόταν και στο ΕΚΟ Ι).

Μπορείς πολύ εύκολα να τσεκάρεις πως ελέγχεται το ποσοστό με το να δεις το pdf "Έντυπο αίτησης Προγράμματος ΕΚΟ" από οποιασδήποτε αίτηση σου. Εκεί, στον πίνακα του Α' ΠΕΑ κάπου στην 3η σελίδα, στον ελάχιστο ενεργειακό στόχο αναφέρει το ποσό της εξοικονόμησης που πρέπει να έχεις (40% ή 70% ανάλογα του ΚΑ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Kiotis said:

Χαιρετίζω,

Μια διευκρίνηση θα ήθελα από όποιον γνωρίζει. Το παράρτημα VII - B, δηλαδή η ΥΔ των προμηθευτών των υλικών, πρέπει να συμπληρωθεί από όλους τους προμηθευτές ανεξαρτήτως; Για να εξηγήσω, στο διαμέρισμα έχουν πραγματοποιηθεί παρεμβάσεις για κουφώματα αλουμινίου+ρολά, ηλιακό θερμοσίφωνα και τέντες. Σημάνσεις CE φέρουν τα κουφώματα καθώς και ειδικό φύλλο χαρακτηριστικών. Σε αυτή την περίπτωση σίγουρα χρειάζεται η ΥΔ. Στην περίπτωση πχ των τεντών που τα χαρακτηριστικά τους δεν συνοδεύονται από σχετικό έγγραφο εξακολουθεί να υπάρχει η ανάγκη της ΥΔ?

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Η υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνεται πάντα. Απλά στην περίπτωση που από την κείμενη νομοθεσία για κάποιο υλικό ή σύστημα δεν υπάρχει η απαίτηση για CE  στη  ΥΔ ο προμηθευτής δηλώνει ότι στα υλικά που έχω προμηθεύσει δεν απαιτείται να φέρουν CE. Οι τέντες χρειάζονται CE. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγγνώμη αν δεν γράφω στο σωστό θέμα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις προκαταβολές του δανείου.

Οι προκαταβολές μπαίνουν με βάση το δάνειο που έχει εγκριθεί. Αν τελικά μικρύνει ο προυπολογισμός και επομένως μειώνεται κ το δάνειο αλλά και η επιδότηση, οι προκαταβολές θα πρέπει να επιστραφούν από τους προμηθευτές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.