Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Βρε παιδιά ήρθε η ώρα του 2ου ενεργειακού πιστοποιητικού. Καταρχήν δεν μου πέρνει το αρχείο xml του buildingcert στην εισαγωγή στοιχείων, και δεύτερον τι λέτε για τα σενάρια? Πρέπει να κάνουμε και πάλι 1 σενάριο τουλάχιστον? Ευχαριστώ προκαταβολικά !  Επίσης στο δεύτερο ενεργειακό δεν μπορούμε να γράψουμε για το κόστος των παρεμβάσεων στο επιθεωρούμενο κτήριο, αυτό θα γίνει στο πληροφοριακό σύστημα κατευθείαν!

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, doulgerakish said:

Επιπροσθέτως, στην παραπάνω ερώτηση, υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ Α' και Β' ΠΕΑ?? Κι αν ναι από που προκύπτει?

Δεν υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ Α και Β ΠΕΑ. Το Β ΠΕΑ δεν μπορείς να το υπογράψεις μόνο αν είσαι προμηθευτής-κατασκευαστής ή αν έχεις υπογράψει κάποια μελέτη  (π.χ. μελέτη θέρμανσης για άδεια μικρής κλίμακας) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Καλημέρα και συγγνώμη αν δεν γράφω στο σωστό θέμα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις προκαταβολές του δανείου.

Οι προκαταβολές μπαίνουν με βάση το δάνειο που έχει εγκριθεί. Αν τελικά μικρύνει ο προυπολογισμός και επομένως μειώνεται κ το δάνειο αλλά και η επιδότηση, οι προκαταβολές θα πρέπει να επιστραφούν από τους προμηθευτές?

Αν η προκαταβολή που πήραν είναι μεγαλύτερη από το τελικό ποσό δανείου θα πρέπει να επιστραφεί.

παράγραφος 7.5.2  οδηγού........το υπερβάλλον 
ποσό δανείου που τυχόν έχει εκταμιευθεί επιστρέφεται άμεσα από τον Ωφελούμενο

( Η προκαταβολή βέβαια που παίρνουν οι προμηθευτές είναι το 70% του αρχικού δανείου και όχι όλο το ποσό του αρχικού δανείου) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δει αυτό! 

Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν θα πρέπει να επιστραφεί η διάφορα κ στην προκαταβολή. 

Δηλαδή αν με βάση τον αρχικό προϋπολογισμό κ την αίτηση για δάνειο δικαιούμαι ας πούμε 7000 ευρώ προκαταβολή και με βάση τον τελικό προϋπολογισμό έχω μικρότερο δάνειο και άρα θα έπρεπε να πάρω κ μικρότερη προκαταβολή (έστω 5000 ευρώ) θα πρέπει να επιστραφούν 2000 ευρώ? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Ναι το έχω δει αυτό! 

Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν θα πρέπει να επιστραφεί η διάφορα κ στην προκαταβολή. 

Δηλαδή αν με βάση τον αρχικό προϋπολογισμό κ την αίτηση για δάνειο δικαιούμαι ας πούμε 7000 ευρώ προκαταβολή και με βάση τον τελικό προϋπολογισμό έχω μικρότερο δάνειο και άρα θα έπρεπε να πάρω κ μικρότερη προκαταβολή (έστω 5000 ευρώ) θα πρέπει να επιστραφούν 2000 ευρώ? 

Έτσι όπως το γράφει πιστεύω ότι ισχύει το εξής (αναφέρει την περίπτωση που έχεις πάρει προκαταβολή μεγαλύτερη από το τελικό δάνειο όχι μεγαλύτερη από το 70% του τελικού δανείου, δλδ της προκαταβολής που δικαιούσαι (το υπερβάλλον ποσό δανείου) :

Έστω αρχικός προϋπολογισμός 10.000 ευρώ με επιδότηση 60% άρα δάνειο 40%. Η προκαταβολή σου είναι : 40%x10.000x70%=2800ευρώ

1η περίπτωση: Τελικός προϋπολογισμός: 8000 ευρώ, άρα δάνειο 40%x8000= 3200ευρώ > 2800 ευρώ (Σε αυτήν την περίπτωση το τελικό δάνειο δεν είναι μεγαλύτερο από την προκαταβολή που πήρες οπότε δεν χρειάζεται επιστροφή) 

2η περίπτωση:Τελικός προϋπολογισμός: 6000 ευρώ, άρα δάνειο 40%x6000= 2400ευρώ< 2800 ευρώ (επιστροφή 400 ευρώ) 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lamgar said:

Έτσι όπως το γράφει πιστεύω ότι ισχύει το εξής (αναφέρει την περίπτωση που έχεις πάρει προκαταβολή μεγαλύτερη από το τελικό δάνειο όχι μεγαλύτερη από το 70% του τελικού δανείου, δλδ της προκαταβολής που δικαιούσαι (το υπερβάλλον ποσό δανείου) :

Έστω αρχικός προϋπολογισμός 10.000 ευρώ με επιδότηση 60% άρα δάνειο 40%. Η προκαταβολή σου είναι : 40%x10.000x70%=2800ευρώ

1η περίπτωση: Τελικός προϋπολογισμός: 8000 ευρώ, άρα δάνειο 40%x8000= 3200ευρώ > 2800 ευρώ (Σε αυτήν την περίπτωση το τελικό δάνειο δεν είναι μεγαλύτερο από την προκαταβολή που πήρες οπότε δεν χρειάζεται επιστροφή) 

2η περίπτωση:Τελικός προϋπολογισμός: 6000 ευρώ, άρα δάνειο 40%x6000= 2400ευρώ< 2800 ευρώ (επιστροφή 400 ευρώ) 

Καλήμερα και ευχαριστώ πολύ!

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι κ εγώ! 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες/ους

Μια ερώτηση (εάν έχει τύχει σε κάποιον)...

Το ακίνητο έχει ενταχθεί στο Πρόγραμμα και έχει  εκδοθεί η Απόφαση Υπαγωγής (΄στάδιο 7).
Στο Α ΠΕΑ που έκανα, έχω εισάγει λάθος στοιχεία για τον βαθμό απόδοσης του καυστήρα, με αποτέλεσμα το ακίνητο να βγαίνει κατηγορία Ε (ενώ είναι Η στην πραγματικότητα).
Αυτό έχει βέβαια αρνητικές συνέπειες και στις απαιτήσεις για τις παρεμβάσεις που πρόκειται να γίνουν.
Θα ήθελα δλδ να κάνω ανάκληση στο Α ΠΕΑ και να διορθωθεί το λάθος. Ξέρει κανείς αν αυτό επιτρέπεται ;

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το helpdesk αλλά δεν ηξέραν να μου απαντήσουν. Έστειλα το ερώτημα και με email στο helpdesk αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις έκανα ανάκληση στο Α ΠΕΑ γιατί είχα βάλει λάθος στην πηγή ενέργειας το υπάρχον κτίριο. Την ανάκληση την κάνεις στο buildingcert με τεκμηρίωση βέβαια διαφορετικά την απορρίπτουν. Το έχω ήδη διορθώσει και αντικαταστήσει. Τώρα για να είμαι σωστός στο πρόγραμμα εξοικονομώ θα το περάσω σαν αλλαγή πρότασης παρεμβάσεων ( ουσιαστικά άλλαξα την προστασία των ανοιγμάτων από αναγόμενοι σε ρολά, όπως και έγινε στην πραγματικότητα. ) . Πρόσεξε μόνο να πετυχαίνεις τον ενεργειακό σου στόχο! Ελπίζω να μας πάει καλά και στους δύο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Silverhawk οταν λες " Τώρα για να είμαι σωστός στο πρόγραμμα εξοικονομώ θα το περάσω σαν αλλαγή πρότασης παρεμβάσεων "
εννοείς μετά το 2ο ΠΕΑ έτσι δεν είναι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.