Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

25 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

@athanasanas κάνε μας ένα print screen. Δεν καταλαβαίνω το γεγονός ότι ενώ είσαι σε φάση υλοποίησης, τα δεδομένα είναι παγωμένα... Thanx!

Συμφωνώ, θα έπρεπε να μπορείς να επέμβεις

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής ή αν έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο. Για τα κτήρια προ του '55 αποτελεί αποδεικτικό έγγραφο  η ένορκη βεβαίωση από ειρηνοδικείο για την ένταξη της οικίας στο πρόγραμμα? 

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της συζήτησης γιατί δεν μπορώ να επέμβω σε διορθωσεις όταν η αίτηση

είναι 7δ, και είναι όλα τα στοιχεία της αίτησης παγωμένα 

OXHUtHhp.png

blOlMwH3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αφου εχεις πατησει να τροποποιησεις τα στοιχεια προμηθευτων, πρεπει να ολοκληρωσεις πρωτα αυτη την ενεργεια. τα στοιχεια προμηθευτων πρεπει να ειναι με την ενδειξη - ν - (check) . βεβαια μου κανει εντυπωση πως ειναι τσεκ τα παραστατικα - λοιπα εξοδα..φωναξε τον ωφελουμενο στο γραφειο σου και μπες με τους κωδικους του λιγο σαν ωφελουμενος μηπως εχει κανενα κουμπι ενεργοποιημενο αλλαγης κτλ... 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, geomast84 said:

Καλησπερα αφου εχεις πατησει να τροποποιησεις τα στοιχεια προμηθευτων, πρεπει να ολοκληρωσεις πρωτα αυτη την ενεργεια. τα στοιχεια προμηθευτων πρεπει να ειναι με την ενδειξη - ν - (check) . βεβαια μου κανει εντυπωση πως ειναι τσεκ τα παραστατικα - λοιπα εξοδα..φωναξε τον ωφελουμενο στο γραφειο σου και μπες με τους κωδικους του λιγο σαν ωφελουμενος μηπως εχει κανενα κουμπι ενεργοποιημενο αλλαγης κτλ... 

Ολοκλήρωσε την αλλαγή προμηθευτών με κωδικούς ιδιοκτήτη και θα μπορέσεις να συνεχίσεις σε διορθώσεις

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας, τελικά μπορώ να επέμβω στην αίτηση με τις οδηγίες σας

Ανάσανα....:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι να σας ρωτήσω έχω ενα εξοικονομω σε διαμέρισμα όπου τώρα τελειώνουν οι εργασίες. Ο πελάτης μου βρήκε να το πουλήσει!
Πότε μπορεί να προβεί στην αγοροπωλήσια χωρίς να χάσει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος κανένα excelακι που υπολογίζει αναλυτικα το U ενός κουφώματος και την διορθωμένη τιμή λόγω ρολού ? 

Εχω φτιάξει ένα πρόχειρο αλλα ίσως κάτι δε κάνω σωστά

πχ για ένα κούφωμα (Συνολική διάσταση : 1,23*2,30 και αποτελείται απο 2 υαλοπίνακες 0,42*1,90 )  :

- αλουμινίου χωρις θερμοδιακοπή 

- με διάκενο 12mm

- ρολό  αλουμινίου (μεσαία αεροστεγανότητα) 

  - Ψg =0,02 

Μου βγαίνει το U=5.85 και εαν υπολογίσω και το ρολό το U=4.64 (διορθωμένος συντελεστής λόγω ρολού). Ομως αυτή η τιμή δε συμφωνεί με τον πίνακα 3.13β των ΤΟΤΕΕ (σελ 48677) που δίνει το U=3.6 ... Δεν θα έπρεπε να ήταν κοντά ?? 

Ρωτάω γιατί πελάτης μου θέλει να μπει στο εξοικονομώ και θα αλλάξει μόνο υαλοπίνακες οπότε εαν δηλώσω στο σύστημα U=3.6 (η τιμή βγαίνει αυτόματα με τα παραπάνω δεδομένα) πως θα αποδείξω ότι U μειώθηκε τελικά μετα την αλλαγή του υαλοπίνακα?????? 

Επίσης, εαν το συνολικό U δε βγαίνει μικρότερο του 2,8 δε μπορεί μπει σαν παρέμβαση γιατί δε πληρεί τον ΚΕΝΑΚ? 

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση στο ΕΚΟΙΙ  με δανειοδότηση, βρίσκεται στην  κατάσταση 7α: σε υλοποίηση παρεμβάσεων.

Οι παρεμβάσεις έχουν ολοκληρωθεί και  κάνοντας το Β' ΠΕΑ, διαπιστώνω ότι εκ παραδρομής- (η βιασύνη να μπούν

δηλώσεις στο σύστημα!!!! πληρώνεται) δόθηκαν λάθος οι επιφάνειες κουφωμάτων στο Α' ΠΕΑ (παράλειψη ενός κουφώματος).

Στο έντυπο παρεμβάσεων έχουν δοθεί οι σωστές επιφάνειες.

Πρέπει ή καλύτερα μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια ώστε να διορθωθεί το λάθος;

Μπορώ σε αυτό το στάδιο της δήλωσης να κάνω ανάκληση Α' ΠΕΑ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση προϋπολογισμού μετά την ένταξη στο ΕΚΟ ΙΙ δε γίνεται. 

Καλύτερα να φεσωθούν οι ιδιοκτήτες ένα κούφωμα και να τελειώσει εκεί η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.